לאחר מאבק של למעלה משלוש שנים, אושרה סופית תוכנית ההתחדשות העירונית למתחם ברקאי בשכונת רמת אביב ג'. את התוכנית יזמו החברות תדהר, קיו נדל"ן ואקרו נדל"ן, ובמסגרתה ייבנו 370 דירות. השבוע דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את עתירת תושבי שכונת אפקה נגד התוכנית. ההחלטה התקבלה לאחר דיון מחוץ לפרוטוקול, והשבועיים קודם לכן אושרה התוכנית למתן תוקף על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב.

מתחם ברקאי ממוקם בין בית הלוחם בצפון, נתיבי איילון במזרח, רחוב מאיר נקר ברמת אביב ג' במערב ושכונת אפקה בדרום. התוכנית כוללת פינוי והריסת 9 בנייני "רכבת" ישנים בני 3 קומות עם 113 דירות, ובניית 17 בניינים חדשים בני 8 קומות עם 370 דירות. בנוסף, ייבנו 200 מ"ר שטחי מסחר וכ-900 מ"ר מבני ציבור. 45 דירות יוקצו לדיור בהישג יד להשכרה ארוכת טווח.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב דחתה את עתירת תושבי אפקה, שהוגשה נגד החלטת ועדת הערר המחוזית מפברואר השנה לדחות את טענותיהם ולאשר את התוכנית למתחם ברקאי. פסק הדין ניתן בהסכמה, ומשמעותו היא שהפרויקט יוצא לדרך לאחר שנים של תכנון והתדיינויות.

עורכת דין ענת בירן, יור תדהר גיל גבע ומנכל אקרו זיו יעקבי  (צילום: בהתאמה: רז רוגובסקי, אלכס פרגמנט, רונן אקרמן)
מימין: עו''ד ענת בירן, יו''ר תדהר גיל גבע ומנכ''ל אקרו זיו יעקבי | צילום: בהתאמה: רז רוגובסקי, אלכס פרגמנט, רונן אקרמן

בעלי הדירות במתחם התקשרו כבר בשנת 2016 עם החברות לביצוע פרויקט ההתחדשות העירונית. לאחר שהופקדה התוכנית ב-2021, הגישו בעלי הווילות בשכונת אפקה התנגדויות, שהתקבלו רק בחלקן. תושבי אפקה הגישו ערר בטענה שהתוכנית אינה תואמת את הוראות תוכנית המתאר הכוללנית תא/5000, וכוללת זכויות בנייה החורגות מהזכויות האפשריות. הם טענו גם שהתוכנית תפגע באיכות חייהם ובאופי השקט של השכונה ודרשו לצמצם את הבנייה.

בפברואר 2024 דחתה ועדת הערר חלקית את הערר וקבעה כי התוכנית משפרת את המצב הקיים ומייצרת תכנון מידתי. הוועדה הורתה גם על מספר שינויים, בהם הגדלת תקן החניה לפרויקט מ-0.8 חניות לדירה ל-1, והפחתת זכויות הבנייה בחלק מהשטח.

תושבי אפקה הגישו עתירה על החלטת ועדת הערר, אך זו נדחתה השבוע. את היזמים ייצגו עורכי הדין ענת בירן, אפרת לרנר ורון נבון ממשרד ענת בירן – עורכי דין.

עו"ד בירן שייצגה את היזמים אמרה: "אנו שמחים על אישור התוכנית למתן תוקף ועל פסק הדין של בית המשפט לעניינים מנהליים. התוכנית עברה את כל הערכאות התכנוניות והחלטת ועדת הערר הייתה מפורטת ומנומקת. הפרויקט משפר משמעותית את המצב הקיים ומייצר מתחם מגורים חדש בעיצוב ותכנון מידתי".

אינג' גיל וינלס, מבעלי חברת קיו נדל"ן, הוסיף: "לאחר תהליך ארוך שכלל דיונים והתנגדויות, נמצאה התוכנית ראויה. כל העתירות נדחו והתוכנית קיבלה תוקף. כעת אנו מקדמים תכנית עיצוב ומצפים לעלות על הקרקע תוך שנתיים".

עו''ד ענת בירן (צילום: רז רוגובסקי)
עו''ד ענת בירן | צילום: רז רוגובסקי

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן