זוגות נשואים בדרך כלל אינם מתקשים לקבל החלטות שוטפות על ילדיהם. שאלות כמו "באיזה בית ספר הוא ילמד?" או "האם לשכור עבורו מורה פרטי?" זוכות במרבית המקרים לתשובה מהירה ומשותפת מצד ההורים. אצל הורים גרושים לעומת זאת הסיפור אחר לחלוטין, והם עשויים להימצא בעמדות קוטביות ביחס לטיפול הנכון מבחינתם בילדים. אלא שלפי החוק, על כל "פיפס" בענייני בריאות או חינוך הם נדרשים לקבל החלטה משותפת. זה בכלל אפשרי?

מסתבר שכן – כך מגלה לנו עורכת הדין והמגשרת רונית מר העוסקת בדיני משפחה. הסוד טמון בניסוח הסכם גירושים שיהיה מפורט ביותר ויצפה מראש עימותים אפשריים בנוגע לגידול הילדים. היא ממחישה זאת באמצעות דוגמה מהחיים: הורים גרושים הסכימו על זמני שהות מסוימים עם ילדם בן ה-10. באחד הימים ביקש הילד לנסוע באוטובוס לאביו על מנת להיפגש עמו בהתאם לזמני השהות אלא שהאם התנגדה מחשש לשלום בנה.

הסיפור הזה התגלגל לדיון משפטי מיותר ולנזיפת השופט באם על כך שהיא יותר מדי מגוננת על בנה. קל להבין שאם צמד ההורים הזה היה קובע מראש בהסכם הגירושים כי מותר לבנם לנסוע למי מהוריו באמצעות תחבורה ציבורית על מנת לקיים את זמני השהות, הסכסוך והדיון בבית המשפט על הוצאותיו המרובות היה מתייתר.

לכן, ההמלצה לזוגות העומדים בפני גירושים היא לנקוט בגישת "איזהו חכם – הרואה את הנולד". על הורה לילדים שעומד להיפרד מזוגתו לזכור שצפויות לו עוד שנים רבות של אינטראקציה מולה בענייני גידול ילדיהם, ולכן לא כדאי להשאיר יותר מדי פרצות פתוחות בנושא – אלה רק יגרמו להיווצרות של יותר ויותר סכסוכים בעתיד.

קחו למשל את הנושא הבסיסי של מקום מגורים: על המתגרש לשאול את עצמו "האם אני באמת ובתמים הולך לגור לנצח בעיר שבה גרתי עם אשתי?". אם התשובה לכך עשויה להיות שלילית והוא מעוניין להישאר בקשר שוטף עם ילדיו, עליו להסדיר את העניין במסגרת הסכם גירושים שכן מעבר מקום מגורים פירושו גם התרחקות מילדיו וממוסדות החינוך שלהם.

לראות את הנולד ביום שאחרי הגירושים היא מומחיות השמורה לעורכי דין המתמחים בדיני משפחה, ועל כן ההמלצה הבסיסית היא לפנות אליהם ולא לנסות לערוך הסכמים בצורה חובבנית. למידע נוסף בענייני גירושין וילדים אנו מזמינים אתכם להאזין לפרק המלא >>

עו"ד רונית מר עוסקת בדיני משפחה

עו"דקאסט – הפודקאסט המשפטי של קהילת עורכי הדין

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.