חוסר תקשורת? שיעמום בקשר? ויכוחים בלתי פוסקים? במדינת ישראל הסיבות הללו אינן מספיקות כדי לפרק קשר של נישואים. כידוע, הסמכות להורות על גירושים מסורה לבתי הדין הרבניים בלבד, שמצדם נדרשים להסתמך על הלכה קונקרטית במקורות היהודיים למתן גט או בקיצור, על עילת גירושים.

עילה מוכרת ונפוצה היא בגידה של אחד מבני הזוג. סיבה נוספת שבגינה ניתן להורות על גירושים הינה אלימות קשה, בדרך כלל מצד הבעל. עו"ד נטע מרום מגנזי מספרת כי חדשות לבקרים מגיעים למשרדה אנשים שרוצים להתגרש בטענה ש"לא טוב להם" בקשר. היא מצדה מסבירה להם שזה לא מספיק, וצריך כאמור למצוא עילה רשמית כדי להתקדם בהליך הגירושים.

אתם כבר יכולים לנחש לאן המצב החוקי ביחס לגירושים גורר אנשים שמעוניינים להיפרד מבני זוגם. נשים שטוענות כי הן בוגדות בבעליהן או מרגישות את נחת זרועו – למרות שהמציאות בפועל רחוקה מכך – רק כדי לקבל את הגט המיוחל, הן מחזה שכיח בבתי הדין הרבניים. המועקה מתעצמת לאור ההבנה שהמציאות הזו לא תשתנה בזמן הקרוב, אם בכלל.

למרות זאת, חשוב לדעת שבתי הדין הרבניים מודעים לבעייתיות המתוארת וכיום, יותר מבעבר, הם דוחפים בני זוג להתגרש בהסכמה במצב שבו אין עילת גירושים רשמית. אם בעבר בית הדין שלח את הצדדים לשלום בית, היום האצבע שלו על "הדק" הגירושים קלה יותר – ונדמה שטוב שכך.

כשאחד מבני הזוג מסרב בכל זאת להתגרש בכל מחיר, מדובר למעשה בעיגון. בנקודה זו חשוב להבהיר: גם אישה יכולה להיחשב סרבנית גט. ההלכה היא שנדרשת הסכמה הדדית כדי לסיים את הנישואים. השוני בין גבר לאישה הוא בתוצאת הסרבנות – ככל שגבר מסרב למסור גט, האישה נחשבת לעגונה ולא יכולה להינשא בשנית ולהביא ילדים עם גבר אחר (שכן הם ייחשבו לממזרים). לעומת זאת אם אישה מסרבת לקבל גט, הגבר יוכל לקבל היתר לשאת אישה נוספת ולהמשיך בחייו כרגיל.

חושבים לפרק את החבילה? חשוב שתקדישו מזמנכם כדי להאזין לפודקאסט ולהגיע לתהליך הגירושים בעיניים פקוחות >>

עו"ד נטע מרום מגנזי עוסקת בדיני משפחה

עו"דקאסט – הפודקאסט המשפטי של קהילת עורכי הדין

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.