היום, בניגוד לעבר, קיימת מודעות גבוהה לאפשרות לקיים הליך גירושין באמצעות גישור ולא בין כותלי בית המשפט. היתרונות של הליך כזה מובהקים: החל מקיום דיון רגוע ונטול אמוציות בתיווך גורם שנבחר על-ידי בני הזוג בהסכמה, עבור בהסדרת כלל הנושאים שכרוכים בגירושין ברוח טובה ומתוך ראיית טובתם כל בני המשפחה, וכלה ברוגע הנפשי שמשרה ההליך על הילדים - שזה הכי חשוב, לא?

אבל לא הרבה יודעים שהליכי גישור לא חייבים להסתיים בפרידה. זה אולי פחות נפוץ, אבל גישור יכול גם לשמש כמנוף לשלום בית. המילה "גישור" היא מלשון "גשר", שמטבעו יכול להוביל ליעדים שונים – פרידה או קירוב. עו"ד קורל נורמן שבירו, מגשרת ויועצת זוגית, מספרת שלקוחות רבים אשר פנו אליה גילו את הרומנטיקה מחדש, וחזרו בסוף התהליך לחיות ביחד.

אבל איך זה קורה? הרי זוגות שמתחילים בהליך גירושים גילו בדעתם קבל עם ועולם שכלו כל הקיצין מבחינתם. התשובה הפשוטה היא שכולנו בני אדם, ומטבענו אנו יכולים לשנות מהחלטות שקיבלנו, גדולות ככל שיהיו. התשובה המורכבת יותר, ואולי הנכונה יותר, היא שמגשר טוב ומקצועי שנבחר בקפידה עשוי לעשות פלאים ולקלף את שכבות העוינות בין בני הזוג.

תכונה חיובית נוספת שיש לגישור היא היכולת שלו לעשות סדר כללי בענייני המשפחה, לכל מקרה שלא יהיה, שלום בית או פרידה. בהתאם לכך, ניתן בסוף הגישור לערוך עבור בני הזוג הסכם "שלום בית ולחילופין גירושים". במסגרת ההסכם חותמים בני הזוג על הסדרים שונים – כגון מזונות, זמני שהות ועוד – למקרה שהחזרה שלהם לזוגיות לא תחזיק מעמד.

מיותר לציין שמדובר בפתרון היעיל ביותר שיש עבור כולם. כך בני הזוג יודעים בדיוק מה מצפה להם, ובמקרה של פרידה נחסכים מהם הליכים משפטיים ממושכים, יצריים ויקרים.

עו"ד קורל נורמן שבירו והמגישה טלי מץ (צילום: פסקדין)
עו"ד קורל נורמן שבירו והמגישה טלי מץ | צילום: פסקדין

כל מה שרציתם לדעת על גישור כמנוף לשלום בית, בפודקאסט שלפניכם.

האזינו עכשיו >>

עו"ד קורל נורמן שבירו עוסקת בדיני משפחה

עו"דקאסט – הפודקאסט המשפטי של קהילת עורכי הדין

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.