לשיפוץ נכס לפני מכירתו יש רק מטרה אחת – להעלות את ערך הנכס. קיימות מספר רמות שיפוץ, לכל רמה טווח מחירים שונה וגם החזר ההשקעה יכול להיות תלוי במספר גורמים. האם ניתן לדעת בכמה שיפוץ הדירה שלכם יעלה את הערך שלה עוד לפני שמתחילים? פנינו לקבל את כל התשובות למומחה שלנו, לוי יצחק, עורך מגזין הנדל"ן.

שיפוץ רמה א' 

הרמה הבסיסית והזולה ביותר. שיפוץ כזה יעלה לכם בין 13,000 ל-15,000 שקל והוא כולל צבע, סיד, צביעת דלתות, קצת קוסמטיקה פה ושם ואפשר לומר שהוא כולל גם את ריח העוגה, שתאפו כשיגיעו הקונים הפוטנציאליים לראות את הדירה, כמו טריק-ישן נושן של מתווכי הדירות, כדי שמי שמגיע, גם ירגיש את הריח "של הבית". לשיפוץ כזה קוראים לפעמים גם "שיפוץ טיפקס".

שיפוץ רמה ב'

לשיפוץ זה תוסיפו גם החלפה והדבקה של ריצוף, החלפה של דלתות ועלותו נעה בין 30,000 שקל ל-50,000 שקל. השאלה שכדאי לשאול כאן היא כמה החזר תקבלו על ההשקעה שלכם כשהדירה תימכר והאם שווה להשקיע בשיפוץ. מה שיקבע הכי הרבה את כדאיות השיפוץ הוא המיקום של הנכס. אם הנכס נמצא באזור מבוקש, שיפוץ רמה ב' יכול להחזיר במעמד המכירה סכום כפול ממה שהושקע בשיפוץ. לכן ההמלצה - לשפץ אם מיקום הדירה שלכם מבוקש.

שיפוץ רמה ג'

השיפוץ המאסיבי ביותר שכולל, בנוסף לכל מה שפירטנו ברמות הקודמות, גם החלפת מטבחים ואמבטיות, צנרת וחשמל. כשמתחילים שיפוץ מאסיבי, כדאי מאד להתייעץ עם מומחה שיוכל לכוון אתכם לגבי אפשרויות השבחת ערך הנכס, כי ייתכן ופשוט לא יהיה כדאי להוציא 300,000 שקל על השיפוץ ולקבל חזרה רק חצי. כמו כן, בשיפוץ כזה נדרש פרויקטור מיוחד, כי לא מספיק רק להביא בעלי מקצוע ולסמוך עליהם שיעשו את העבודה. פרויקטור, או מפקח מטעם הדיירים צריך להיות בעל ראיה מערכתית, להבין בנושא ולראות מה בדיוק נעשה במהלך השיפוץ, כדי גם להקפיד על איכות העבודה וגם לשמור על מגבלות התקציב.

לסיכום, חשוב לזכור שלא רק ערך הדירה יכול להיות מושפע מהשיפוץ, אלא גם דברים אחרים, למשל, מהירות מכירת הדירה, מה שיכול להיות קריטי לפעמים. ולכן, לפני שמתחילים, גם אם מדובר בשיפוץ הכי בסיסי, כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום שיעזרו לכם לעריך את החזר ההשקעה.