אם בעבר מדורי הנדל"ן היו גועשים ורועשים סביב עסקאות נדל"ן של עשרות מילוני שקלים, השנה האחרונה לימדה אותנו שעסקאות מסוג אלו, במיוחד בתל אביב, הפכו נפוצות, כאשר תחום דירות היוקרה צבר תאוצה משמעותית. יחד עם חברת מדלן, והמתווך מרצ'לו אינצ'ליני, מנכ"ל ובעלים של פרנצ'י נדל"ן, ריכזנו את עסקאות הנדל״ן היקרות והגדולות של השנה:

מגדל השופטים

שווי עסקה: 90 מיליון שקל

בעסקה היקרה ביותר שהתרחשה השנה מכרה המיליארדרית שרי אריסון את הדירה העצומה שרכשה במגדל לפני שנים. ״במסגרת העסקה נמכר בחודש מרץ דופלקס של עשרה חדרים המשתרע על 660 מטרים. הדופלקס, הממוקם בקומה 24 במגדל השופטים בתל אביב, נמכר בלא פחות מ-90 מיליון שקלים. מדובר בכמעט 13 אלף שקל למטר, מחיר שאין דברים כאלה״, אומר אינצ׳ליני ומתאר, ״הפרויקט נמצא בפריים לוקיישן, ברחוב שאול המלך פינת רחוב השופטים הקטן והשקט. המגדל מתנשא לגודל של 31 קומות ומכיל 37 יחידות דיור יוקרתיות, כאשר הוא בנוי מעל שלוש קומות מסחר ו-3 מפלסי חנייה, ונחשב פרויקט מאוד מבוקש״.

הבתים הכי יקרים (צילום: מגדל השופטים נטע צחנובסקי)
מגדל השופטים | צילום: מגדל השופטים נטע צחנובסקי

 שבזי 7

שווי עסקה: 80 מיליון שקל

בנוף של נווה צדק הציורית, נסגרה עסקה על ידי קבוצת יזמות פרטית של קוטג׳ יוקרתי. ״מדובר בבית קוטג׳ חדש שנמכר בפברואר 2022. הוא מכיל 750 מ״ר, עשרה חדרים, ונמכר ב-80 מיליון שקלים כאשר המחיר למטר מרובע הוא 107 אלף שקל״, אומר אינצ׳ליני ומסביר, ״ברור לכולם שרחוב שבזי מבוקש למדי, כשהוא ממוקם בצמוד לשכונת נווה צדק הציורית לצד מרכזי בילוי ותרבות רבים. כשנמצאים במיקום מרגישים כאילו אתה בחוץ לארץ, וכמובן שאתה נמצא גם דקה מהים״.

מגדל רוטשילד

שווי עסקה: 53 מיליון שקל

עסקת ענק במגדל רוטשילד היוקרתי, הממוקם ברחוב רוטשילד 1. ״הנכס נמכר בפברואר 2022, כשמדובר בדירה של 300 מטר בקומה 15, במחיר של 53 מיליון שקלים. גם כאן המחיר למטר מרובע גבוה – 175 אלף שקלים״, מסביר אינצ׳ליני, ״זה מגדל מגורים של 32 קומות שנחשב למגדל היקר ביותר בתל אביב, ואחד מהיקרים בישראל. בשנת 2008 המחיר הממוצע של דירה עמד על 15 מיליון שקלים, ואפשר לראות כיצד המחירים קפצו. העסקה מראה שבשנה וחצי האחרונות תחום היוקרה קפץ בעשרות אחוזים״.

 קרל נטר 6-8

שווי עסקה: 47 מיליון שקל

ברחוב קרל נטר בתל אביב נמכרה השנה דירה יוקרתית למדי, מטעם דרגא גרופ. ״מדובר בדירה של 281 מטר, בקומה הראשונה שנמכרה בסכום של 47 מיליון שקלים, עם מחיר של 170 אלף שקל למטר מרובע. זה פרויקט אדריכלי ייחודי ברחוב מבוקש בשכונת לב העיר האקסקלוסיבית״, הוא מתאר, ״הבניין עשוי מחומרים טבעיים, וחללים מוקפים אומנות. בפרויקט 12 דירות מיוחדות בתכנון מותאם אישית, וגם כאן הדיירים קרובים לכל מרכזי הבילוי, הפנאי והים״.

הבתים הכי יקרים (הדמיה: STUDIO AIKO קרל נטר 6-8 Karl Netter)
קרל נטר 6-8 | הדמיה: STUDIO AIKO קרל נטר 6-8 Karl Netter
הבתים הכי יקרים (הדמיה: STUDIO AIKO קרל נטר 6-8 Karl Netter)
קרל נטר 6-8 | הדמיה: STUDIO AIKO קרל נטר 6-8 Karl Netter

מנדרין אוריינטל

שווי עסקאות: 36.5 מיליון שקל, 34 מיליון שקל, 31 מיליון שקל (שתי דירות)

לא פחות מארבע עסקאות שהשתחלו לרשימת עשרת העסקאות הגדולות השנה, נמצאות במנדרין אוריינטל, בית מלון הממוקם ברחוב הירקון 2 בתל אביב, בקרבת כרם התימנים. ״מדובר בפרויקט בבנייה כשהאכלוס שלו ייערך בשנת 2024. הבניין ממוקם בסמוך לנווה צדק, כרם התימנים וכל אזורי הבילוי הנחשקים של תל אביב״, אומר אינצ׳ליני ומרחיב, ״הדירה היקרה ביותר נמכרה במחיר של 36 וחצי מיליון שקלים, דירת חמישה חדרים בקומה 22 המשתרעת על 221 מטר. בנוסף נמכרה דירה ב-34 מיליון שקלים, עם מחיר של 140 אלף שקל למטר. נמכרו עוד שתי דירות במחיר של כ-31 מיליון שקל לדירה, אחת מהן היא דירת שישה חדרים בקומה 16 והשנייה היא דירת ארבעה חדרים בקומה 18״.

מה מיוחד כל כך בפרויקט שמשך אליו עסקאות רבות בסדר גודל כזה?
״מנדרין אוריינטל הוא מלון שיכלול מועדון בריאות, כושר וספא בשטח של 1400 מטר, ומסעדות שף. הפרויקט הוא חלק מרשת המונה 33 בתי מלון ברחבי העולם, המחזיקה 25 כוכבי מישלן. הבניין תוכנן על ידי משרד האדריכלים KRF מניו יורק, ומי שעומד מאחורי הפרויקט הם קבוצת משקיעים פרטיים – סיגייט נדל״ן בע״מ. מדובר בפרויקט יוקרתי בטירוף. יש שם הכל״.

הירקון 55

שווי עסקה: 88 מיליון שקל

העסקה הבאה בגודל היא ברחוב הירקון, בקרבת חוף הים של תל אביב. ״דירה בגודל 430 מטר מרובע, בקומה 24, נמכרה באפריל 2022 ב-88 מיליון שקלים, כאשר המחיר למטר הוא 200 אלף שקלים. המגדל מעוצב להפליא, עם 28 קומות. הפרויקט הציב רף חדש של יוקרה ומצוינות באחד מהמיקומים הנחשקים ביותר בתל אביב, ליד הים״, מתאר אינצ׳ליני, ״מכל דירה נשקף הנוף הקסום לים התיכון, וזו פנינה נדירה שיוצקת משמעות חדשה למושג ׳מגורי יוקרה׳. מי שידע לנצל את ההזדמנות הזו עשה שדרוג אדיר מבחינת איכות החיים שלו״.

הבתים הכי יקרים (צילום: Photo credit to Jonathan Honig)
הירקון 55 | צילום: Photo credit to Jonathan Honig
הבתים הכי יקרים (צילום: Photo credit to Jonathan Honig)
הירקון 55 | צילום: Photo credit to Jonathan Honig
הבתים הכי יקרים (צילום: הרצליה גוגל מפות)
הרצליה | צילום: הרצליה גוגל מפות

המעפילים 37, הרצליה

שווי עסקה: 33 מיליון שקל

העסקה היחידה מחוץ לת״א ברשימת עשרת העסקאות היא ברחוב המעפילים בהרצליה, קוטג׳ שנבנה בשנת 2009 ונמכר במחיר של 33 מיליון שקלים, עם מחיר של 42 אלף שקל למטר מרובע. ״רחוב המעפילים גובל לרחוב גלי תכלת בהרצליה, הרחוב הכי יקרה בהרצליה פיתוח״, מסביר אינצ׳ליני, ״המקום מאוד מבוקש, כשיש המון בתי קפה, מסעדות, מרכזי בילוי ובתי מלון בסביבה. מדובר בפריים לוקיישן בהרצליה פיתוח. המחיר למטר כאן הוא יחסית סביר, כאשר וניתן לראות שבתל אביב המחיר למטר מרובע קופץ פי 3 ואפילו פי 4״.

 

מרצ'לו אינצ'ליני (צילום: צילום פרטי)
מרצ'לו אינצ'ליני, מנכ"ל ובעלים של פרנצ'י נדל"ן | צילום: צילום פרטי
״היה טירוף מבחינת הנדל״ן היוקרתי השנה ובנדל״ן ככלל, כאשר בשנה האחרונה ראינו עליה כללית של כמעט 21 אחוז במחירי הדירות״, מתאר אינצ'ליני, שמייצג בין היתר תושבי חוץ שקונים נכסים בישראל. ״נוצר ביקוש עצום בגלל הקורונה, כשאנשים בעלי יכולות רוצים בתים פרטים או דירות יוקרה בלוקיישן מרכזי. שילוב של כל נסיבות אלו הובילו לעסקאות אדירות״, הוא מוסיף.

העסקאות הללו הן תמיד עסקאות חריגות מאד, ואין להן בדרך כלל קשר לתנאי השוק אלא לנכסים ספציפיים וייחודיים ביותר ולמוכנות של הקונה לשלם עבורם״, מסכם טל קופל, מנכ״ל מדלן. ״ברשימה השנה יש רוב מוחץ לנכסים בתל אביב, עם נציגות בודדת להרצליה. ירושלים, למשל, שגם בה יש שוק מגורי יוקרה מפותח, נמצאת השנה מחוץ לעשירייה הפותחת. בהינתן העובדה שלא מעט מהרוכשים של הנכסים הייחודיים האלו הם תושבי חוץ, ייתכן שהרשימה הנוכחית מעידה על שינוי מסוים בטעמים שלהם - פחות קירבה לכותל ולמקומות הקדושים ויותר קירבה לים".

ארלוזרוב 17

שווי עסקה: 58 מיליון שקל

דן נדל"ן, זרוע ההשקעות והנדל"ן של קבוצת התחבורה דן, מדווחת כי לאחרונה מכרה את דירת הפנטהאוז הממוקמת בקומה ה-29 בפרויקט ארלוזורוב 17 בתל אביב בתמורה ל-58 מיליון שקלים. מדובר בדירה האחרונה שנותרה למכירה בפרויקט, שהחל להתאכלס לפני כשלוש שנים.

מגדל ארלוזרוב 17 בתל אביב (צילום: משה צור, יחסי ציבור)
ארלוזרוב 17 בתל אביב | צילום: משה צור, יחסי ציבור

דירת הפנטהאוז שגודלה 358 מ"ר ובה שתי מרפסות בשטח כולל של 70 מ"ר משתרעת על פני חצי הקומה ה-29 והאחרונה במגדל, נמכרה ברמת מעטפת לרוכש פרטי וכוללת בנוסף ארבעה מקומות חניה ומחסן. מגדל ארלוזורוב 17 מתנשא לגובה של 113 מטרים ו-29 קומות וכולל 117 דירות מגורים בשני גושים שביניהם מחבר אטריום שקוף באמצעות גשרים וארבע מעליות שקופות.