ההקלות שלאחר משבר הקורונה הביאו להתפרצות חיובית (לשם שינוי) של תנועת רוכשי דירות שהולכת ומתגברת, הן אצל משקיעים והן אצל משפחות וזוגות צעירים. הנדל"ן חוזר לעניין את המשקיעים שרובם מלקקים עדיין את הפצעים מההפסדים בבורסה במשבר הקורונה; עובדים שמשכו את כספי קרנות ההשתלמות מחפשים איפה להשקיע אותם ולקבל תשואה טובה יחסית, ובעיקר יציבה ולאורך זמן. גם המשפחות, שהיו סגורות בבתים זמן רב בגלל עוצר הקורונה, הסגרים והעבודה מהבית, מחפשות שינוי, חידושים ומרחבים. אבל אם תמיד צריך לבחור את ההשקעה הנכונה בנדל"ן, קל וחומר עכשיו - בתקופת הפוסט קורונה.

באר שבע הייתה תמיד עיר שכדאי להשקיע בה בתחום הנדל"ן – את זה יודעים רבים שהשקיעו בה בעבר ונהנים כיום מתשואות שאי אפשר לקבל באזור המרכז. עם זאת, ההשקעות בעבר היו בעיקר בדירות ישנות שדורשות תחזוקה שוטפת ויקרה, ובשנים האחרונות ניכרת תנועה גדולה של מעבר בעיר לפרויקטים חדשים שנבנים בה, הן של משקיעים חיצוניים ובעיקר של משפחות וזוגות צעירים מהעיר ומחוצה לה.

למצוא בפרויקט "את הכול"

אחד הפרויקטים המבוקשים בעיר הוא "סנטרל פארק 17" שהולך ונבנה בימים אלה. מדובר בפארק ענק של 17 מגדלי מגורים שמתפרש על 16 דונם שהדיירים יוכלו למצוא בתוכו פשוט הכול - אזורי פנאי, בית ספר, גני ילדים, פארק ירוק יפהפה, בתי קפה ואזורי בילוי. היתרון הגדול שלו לעומת פרויקטים אחרים בעיר – שהוא ממוקם במרכז העיר, מרחק הליכה מאוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה.

הפרויקט נבנה בידי שתי קבוצות צמרת בתחום הבניה – אזורים וי.ח. דמרי. אמיר כהן, סמנכ"ל שיווק ומכירות ב-י.ח. דמרי מספר: "בעקבות משבר הקורונה, שוק המשקיעים המקצועני מבין שבתקופות כאלו חוסר הוודאות עולה והנדל"ן חוזר להיות עבורם אלטרנטיבה; יש גם את המשקיעים הסולידיים, שבשבילם 200-300 אלף שקל שהפסידו הם מאוד משמעותיים, או כאלה שפדו את קרנות ההשתלמות שלהם או אחרות, וחוששים להחזיר אותם לבורסה. הם רואים בנדל"ן אלטרנטיבת השקעה סולידית, משום שהשוק בישראל נהנה מביקושים קשיחים של ריבוי טבעי, נישואין ולצערנו גם גירושין. תמיד לאחר משברים כלכליים אנחנו רואים חזרה של השקעה ב-4 קירות – גם בטוח ולאורך זמן גם משתלם יותר".

סנטרל פארק 17
"המרפסת הפכה להיות גורם מאוד משמעותי בשיקול בחירת פרויקט המגורים של הישראלי" | ההדמיה להמחשה בלבד | הדמיה: הקוביה

רוצים שינוי, רוצים חדש

בנוסף, יש את האפקט הפסיכולוגי של משבר הקורונה על הציבור הרחב, לאו דווקא המשקיעים. כהן מסביר: "אחרי חודשיים בבית האנשים הבינו את המגבלות של הדירה בה הם חיים, הבינו עד כמה מרפסת גדולה ועוד כמה מטרים רבועים בדירה ישפרו את איכות החיים שלהם. המרפסת הפכה להיות גורם מאוד משמעותי בשיקול בחירת פרויקט המגורים של הישראלי שלאחר הקורונה, זה מה שאנשים מחפשים; בפרויקט אנחנו מציעים דירות עם מרפסות ענק של 20 מ"ר בממוצע, בהמשך ישיר לסלון שגם נותן תחושה של מרחב מאוד גדול. אפשר לשבת ולשחק בה כמשפחה, לארח וגם לשחרר לחצים". 

גיל גורביץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות ב"אזורים", מוסיף: "לאחר התקופה הארוכה בה הציבור היה נעול בבית, מחפשים להתחדש; פתאום נחשפנו לסדקים בקירות, למטבח המיושן, גילינו את המחסור בחדר עבודה, כזה שיאפשר לנו לעבוד מבלי שהילדים יקפצו מולנו או ירכבו לנו על הגב; מציאות הקורונה אילצה את חלקנו לעבוד מהבית, עצמאים רבים ימשיכו לעבוד מהבית גם בתקופה הקרובה והם צריכים את החדר הנוסף ואת המרפסת הרחבה לטובת הילדים, ולטובת המשפחה כולה.

בנוסף, בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לכך שאנשים מחפשים שטחים ציבוריים בסביבת הבית כדי לבלות וליהנות עם המשפחה בשעות הפנאי גם מבלי להתרחק. בפרויקט סנטרל פארק 17 יש פארק גדול שממוקם במרכז, ומכאן גם נגזר שמו".

למה באר שבע?

לאמיר כהן יש תשובה ברורה: "באר שבע הולכת וגדלה כמטרופולין מרכזי – המרחקים בינה לבין מרכז הארץ מתקצרים בין אם באמצעות רכבות מהירות, כבישים חדשים וכד'. יש בה אוניברסיטה (בן גוריון), מכללות, בית חולים (סורוקה), יחידות של הצבא ופארק ההייטק שמושך אוכלוסייה חזקה. כשמסתכלים על המחירים, באר שבע נחשבת למקום שכדאי לשקול אותו גם ברמת התשואה. קל להשכיר כאן דירות כי תמיד יש ביקושים סביב האוניברסיטאות והמכללות".

כאמור, מדובר באזור שהיה תמיד מבוקש ואופיין בעיקר בדירות ישנות שצריך כול הזמן לתחזק. אולם, בשנים האחרונות המשקיעים גילו את הפרויקטים החדשים ואת הכדאיות, גם מבחינת רמת הדירות וגם מבחינת רמת המחירים. "בפרויקט שלנו יש תמהיל רחב של דירות – 4 ו-5 חדרים כך שהמשקיע יוכל לקנות דירת 5 חדרים ולהציע אותה למשפחה צעירה עם 4 נפשות".

"גם הזוגות הצעירים מעדיפים לרכוש דירות חדשות מאשר ישנות שצריך לשפץ מהיסוד, והם מעדיפים לא להתרחק ממרכז העיר לשכונות במעגלים החיצוניים של העיר; הפרויקט עצמו ממוקם בלב העיר, מרחק דקות הליכה מהאוניברסיטה ובית החולים," הוא מדגיש.

סנטרל פארק 17
דירה להשוויץ | ההדמיה להמחשה בלבד | הדמיה: הקוביה

היתרון של פרויקט בבניה לעומת על הנייר

עוד יתרון של הפרויקט – הוא נמצא בשלבי בניה מתקדמים, כלומר – האיכלוס די מיידי; אם מדובר במשקיע, כבר במהלך 2020 הוא יוכל להתחיל ולהשכיר את הדירה שלו.

ואיך יתרון זה פועל לטובת רוכשי הדירות לשימושם העצמי?

גיל גורביץ עונה: "יש יתרון ברור לפרויקט הנמצא בבניה אל מול פרויקט על הנייר; אנשים התעייפו מאי וודאות; הפרויקט הזה נמצא בבניה והלו"ז די ברור. נכון שכשקונים דירה על הנייר מקבלים לפעמים הנחה יותר גדולה, אבל כשהפרויקט כבר בבניה, רואים את המוצר, יודעים מה מקבלים בסוף, ובעוד חצי שנה אפשר כבר להיכנס לדירה החדשה ולהגשים את השינוי וההתחדשות הנכספים. אנחנו שומעים את זה מרוכשים - החשש מגל שני וחיים לצד הקורונה, אנשים רוצים את השינוי עכשיו ולא רוצים לחכות 3-4 שנים. אם עובדים מהבית, אז רוצים את חדר העבודה עכשיו. הציבור עוד זוכר איך מנעו ממנו לטייל בגנים ציבוריים; כאן הוא נהנה משטח פרטי פתוח, מאוורר. המרפסות הקטנות ביותר בפרויקט משתרעות על 17-27 מ"ר; מה שמאפשר אירוח ותחושה של מרחבים בבית שלך".

דירה קומפלט

ויש עוד הטבה ייחודית לפרויקט סנטרל פארק 17; תחת השם "דירה להשוויץ", כול מי שקונה דירה בפרויקט יקבל אותה מעוצבת ומרוהטות, עם מיזוג אוויר דירתי ומטבח משודרג – כל זה ללא תוספת מחיר. לדברי גורביץ, "לטובת הרוכשים יצאנו במבצע של דירה מושלמת שכוללת גם חניה, מחסן, מזגן דירתי וריהוט מלא של קבוצת כרמל (ביתילי, איידי דיזיין, אורבן) וזאת, ללא תוספת מחיר!"

יש לציין, כי ההטבה תחסוך לקונים הרבה כסף והמשקיעים שמחפשים תשואה, יוכלו לדעת גורביץ וכהן, לבקש עד כ-10 אחוז תוספת בשכר דירה מכיוון שיוכלו להשכיר את הדירה מעוצבת, מרוהטת, עם מטבח משודרג ומערכת מיזוג דירתי.