באמצע השבוע פרסמה אגף הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג, נתונים לפיהם ברבעון הראשון של השנה 1,700 משקיעים מכרו את דירותיהם. מדובר בהמשך של מגמה שהחלה כבר ב-2016, ומאז מכרו משקיעים כ-23 אלף דירות.

על פי הנתונים רבים מהמשקיעים מכרו את דירותיהם בהפסד. אולם על פי נתונים של אתר דירובוט, המחשב באמצעות בינה מלאכותית את ערך הכנס והשכירות של כלל הנכסים בישראל, עדיין יש סיכוי למי שמבקש להשקיע בנדל"ן בפריפריה ויודע לקנות את הנכס הנכון. בעזרת האתר בדקנו את הערים הם התשואה הגבוהה ביותר לדירות 2-3 חדרים בחצי הראשון של שנת 2020. על פי התוצאות, בחמש ערי פריפריה בישראל התשואה השנתית על דירה נעה בין 3.85 אחוזים ל-4.6 אחוזים. עכשיו רק נותר לראות אם ההקלות החדשות שניתנו למשקיעים יחזירו אותם בהמונים אל הערים האלו.

ערד – תשואה ב-2020: 4.6%

העיר הדרומית בדרך לים המלח ידעה הרבה מאבקים נדל"ניים, בעיקר סביב העימות בין חסידי גור שהחלו לרכוש בה דירות לתושבים ותיקים. עם עליית המחירים, נדמה שהמאבק קצת שכך.

 

דימונה – תשואה ב-2020: 4.4%

דימונה (צילום: Orlov Sergei, shutterstock)
דימונה | צילום: Orlov Sergei, shutterstock

דימונה חולמת בגדול, אבל עוד רחוקה מהגשמה. העיד עוד מתכננת להגיע ל-100 אלף תושבים, אבל הדרך עוד ארוכה. בינתיים גם בשכונות הישנות משקיעים מוצאים הזדמנויות שמביאות תשואות יפות.

קצרין – תשואה ב-2020: 4.3%

הצבעונים 17, קצרין (צילום: google maps)
רחוב הצבעונים, קצרין | צילום: google maps

העיירה בגולן הייתה במצב אידיאלי עד לאחרונה מבחינת משקיעים: הביקוש עלה על ההיצע. אולם העירייה משחררת מגרשים לבנייה, שאולי ישנו את המצב.

אילת – תשואה ב-2020: 4.0%

ארכיון (צילום: google maps)
שדרות יעלים, אילת | צילום: google maps

באילת מנסים להתאושש מהמכה הקשה שהנחיתה הקורונה על העסקים בעיר, ומקווים שהתיירות המקומית הפורחת תכסה על ההפסדים. מנתוני רשות המסים עולה שלמעלה מ-100 דירות נמכור בעיר מאז היציאה מהסגר בסוף חודש מאי.

טבריה – תשואה ב-2020: 3.85%

טבריה (צילום: Richie Chan, shutterstock)
טבריה | צילום: Richie Chan, shutterstock

העיר על שפת הכנרת היא אחת החביבות על משקיעי נדל"ן כבר שנים ארוכות. גם היא ספגה מהלומה לא קטנה מסגר הקורונה. התקווה היא שתמיכה מהמדינה והמשך בנייה חדשה בעיר יעוררו אותה מחדש.

כסף - כל מה שצריך לדעת