בעוד כמה שבועות בנק ישראל יכניס למחזור שני שטרות חדשים – שטר של 20 שקלים, עליו תתנוסס תמונתה של המשוררת רחל, ושטר של 100 שקלים, עליו תוצג תמונתה של המשוררת והסופרת לאה גולדברג.

אף שבבנק ישראל בטוחים שעשו את הכל כדי למנוע זיוף של השטרות החדשים, זייפנים ישראלים טוענים שהם מסוגלים לזייף כל שטר, כפי שכבר עשו בעבר. לדברי זייפן מהשפלה, שהצליח לזייף את השטרות החדשים של 200 שקל (עם נתן אלתרמן) ו-50 שקל (עם שאול טשרנחובסקי), כי השטר של 100 שקל נמצא חזק על הכוונת שלו שאר הזייפנים.

"גם לפני כשלוש שנים ולפני שנתיים שהוציאו את השטרות החדשים של 50 ו-200 שקל אמרו שלא נוכל לזייף, שזה בלתי אפשרי, ועובדה שהפצנו עשרות אלפי שקלים בכל רחבי הארץ ובעלי תחנות דלק, נהגי מוניות ובעלי מסעדות ובתי קפה נפלו בפח", הוא טוען, "יש לנו יכולת לזייף כל שטר. צברנו ניסיון וטכניקה להפעלת מעבדות לזיוף שטרות".

על פי התחזיות שלו, יומיים לאחר שייצא השטר לשווקים, כבר יופצו עותקים מזויפים שלו. "אנחנו מבצעים את הזיופים באותו היום שבו מופץ השטר החדש או למחרת כדי לגרום לבלבול בקרב האנשים. בדרך כלל לוקח כמה שבועות לאנשים ובעלי העסקים להבין את ההבדלים בין השטר המזויף לאמיתי", הוא מגלה.

נכון להיום פועלות מעבדות לזיוף שטרות ומטבעות 10 שקלים בקריות, בחיפה, בשפלה (לוד, רמלה) ובאזור השרון והנגב. מרביתן עובדות בשיתוף פעולה עם ארגוני פשיעה.

באחרונה, המשטרה חשפה מעבדה גדולה לזיוף שטרות בקרית ביאליק שבה נתפסו עשרות אלפי שטרות מזויפים של 50, 100 ו-200 שקל. השוטרים החרימו את ציוד המעבדה ועצרו שישה חשודים בזיוף השטרות.

"עבור השטר החדש של 100 שקל נדרוש 20 שקל מהקונים", מגלה הזייפן.