שגיא אסייג וכלבו ניאון (צילום: אלבום פרטי)
שגיא אסייג וניאון | צילום: אלבום פרטי

שגיא אסייג וכלב הנחייה שלו "ניאון" ניצחו את חברת "אגד " ויקבלו פיצוי של  9,000 שקל. הסיבה: נהג סירב להעלות אותו ואת כלבו הנאמן.

לפני כשלוש שנים אסייג, תושב ערד, נשוי ואב לילד, בעל תואר ראשון בעבודה סוציאלית למד באותה תקופה במכללה באשקלון.

"באותה תקופה נסעתי הרבה בתחבורה ציבורית ולצערי נהגים רבים סירבו להעלות אותי ואת כלבי ניאון בכל מיני תירוצים הזויים שהנוסעים מפחדים מכלבים, שזה בעייתי להעלות את הכלב. תבין זה כלב הכי ידידותי בעולם", סיפר אסייג..

אסייג, התריע בפני מפקד תחנת המשטרה באשקלון שנהגים לא עוצרים לו בגלל שהוא עם כלב נחייה וזה פנה למנהל סניף "אגד" בעיר וביקש ממנו לחדד את הנהלים בסוגיה זו בקרב הנהגים.

אבל זה לא עזר. באחד הימים המתינו אסייג וניאון בתחנת האוטובוס. הנהג עצר, אך סירב להעלות אותם, סגר את הדלת ונסע במהירות מהמקום.

"התחננתי בפני הנהג שיפתח לי את הדלת ויאפשר לי להעלות עם ניאון אבל זה לא עזר. הוא נסע והשאיר אותנו לבד בתחנה. נאלצתי ללכת ברגל כחצי קילומטר לתחנה הבאה", שחזר אסייג.

אסייג, הגיש תלונה במשטרה נגד נהג. הנהג נחקר באזהרה וטען להגנתו, כי לא עצר לאסייג בגלל לחץ הנוסעים שטענו שהם מפחדים מכלבים..

במהלך המשפט הפלילי, נקבע שכתב האישום יימחק ואגד תשלם קנס של 1,500 שקל ותעניק הטבה של כרטיס חינם למלווה במשך שנה.

אסייג, באמצעות עורך הדין אודי אלון, הגיש תביעה אזרחית נגד אגד לבית משפט השלום באשקלון ודרש פיצוי של 100 אלף שקל על כך שנהגים לא עצרו לו או כשעצרו סירבו בתוקף להעלות אותו ואת כלבו לאוטובוס.

החברה טענה בכתב ההגנה כי מדובר באירוע חריג וכי היא מקיימת הדרכות שנתיות לנהגים  בכל הנוגע להעלאת עיוורים וכלבי הנחיה שלהם.

השופטת סבין כהן קיבלה את טענותיו של אסייג ופרקליטו ופסקה כי הוא יקבל פיצוי של 7,000 שקל ועוד 2,000 שקל הוצאות משפט.

"אדם עיוור אינו צריך לחשוש בעת שהוא מגיע לתחנת אוטובוס  כי ייתכן ולא יועלה על האוטובוס, בוודאי שאדם עיוור הנעזר בכלב נחיה אשר מסייע לעצמאותו של העיוור, אינו צריך בשל חששו זה להימנע מלצאת מהבית עם כלבו", ציינה השופטת בפסק הדין.

אסייג, מרוצה מפסק הדין אך פחות מסכום הפיצוי. "אני חושב שבתי המשפט צריכים להחמיר עם חברות האוטובוסים הציבוריות שמפרות את החוק באופן גס, אולי רק כך אפשר להילחם בתופעה של נהגים שמסרבים להעלות עיוורים ואת כלבי הנחיה שלהם", הדגיש אסייג, "אני מקווה שהעיוורים ימשיכו להיאבק על זכויותיהם ולא יוותרו עליהם ורק כך נוכל להילחם בתופעה הפסולה ולמגר אותה".