כרמיאל לא מחכה להחלטות הממשלה ומערכת החינוך לגיל הרך ופעילות העסקים והמסחר יחזרו לפעילות ביום ראשון הקרוב. כך הכריז הערב (ב') ראש העיר משה קונינסקי.

"מערכת החינוך לגיל הרך, גני ילדים מגיל 3 עד 6, והפעילות המסחרית בכרמיאל, תופעל החל מיום ראשון הקרוב ללא קבלת קהל אם העיר תהיה ירוקה", אמר קונינסקי. "אין בכוונתו להמתין יותר להחלטת הממשלה בנושא החזרת מערכת הלימודים לגיל הרך ופעילות העסקים והמסחר. לכן, הנחיתי את מינהל החינוך בעירייה להיערך להפעלת מערכת החינוך לגיל הרך ביום ראשון הקרוב גם אם זו תופעל אך ורק  על ידי סייעות ואף הנחיתי את אגף הפיקוח הביטחון והשיטור הקהילתי בעירייה שלא להטיל דו"חות וקנסות על בתי עסק ומסחר בעיר החל מיום ראשון".

בהודעה לתקשורת הבהיר ראש העיר שפתיחת הגנים והעסקים תתבצע רק אם כרמיאל תוגדר עיר ירוקה, על פי ההגדרות של תכנית הרמזור של פרופ' רוני גמזו. "אנחנו קרובים לכך ולכן, נערכים בהתאם ליום ראשון. ההחלטה תקל על הורי הילדים בגיל הרך ותאפשר להם חזרה לשגרה מותאמת קורונה ועל בעלי בתי העסק והמסחר השרויים במצוקה כלכלית קשה".

קונינסקי הסביר את המניעים להחלטתו בשבחים שהורעפו  על העירייה בשבוע האחרון על ידי פיקוד העורף ולפיהם כרמיאל היא עיר מצטיינת ודוגמה לאחרות בריסון התפשטות השטחת גרף ההידבקות בקורונה. "בזכות המאמצים והאכיפה שהעירייה מבצעת, חלה ירידה משמעותית בתחלואה בעיר. מי שהלכה למעשה כיום מבצעים את החקירות האפידימיולוגיות  של חולי הקורונה בעיר הם עובדי העירייה ובכך, אנו מצליחים לנתר את המגעים עם החולים ולבקש להיכנס לבידוד".

"מדי יום אני עורך ומקיים שיחות עם התושבים עם שיחות יומיומיות גם עם הורים וגם עם בעלי עסקים. המצב הזה הוא בלתי אפשרי", הוסיף קונינסקי בשיחה עם mako. "יש לנו עלייה באבטלה, עלייה במקרי אלימות במשפחה והכל תוצאה של בעיות כלכליות ויש ההורים שלא יכולים לצאת לעבוד. אי אפשר להמשיך כך יותר".

משה קונינסקי, ראש עיריית כרמיאל  (צילום: אייל מן, יחסי ציבור)
משה קונינסקי | צילום: אייל מן, יחסי ציבור

אנחנו לא יכולים לחכות לצעד קדימה ושניים לאחור ובטח לא עם גיל הרך שבכל העולם פתוח, אנחנו חייבים לאפשר אוויר לנשימה להורים ולכלכלה, אני הגעתי ל-20% אבטלה בעיר

אוכלוסיית כרמיאל מונה 52 אלף איש. לפני כשבועיים היו בה 243 חולי קורונה, וכעת יש 150 חולים. "לפי תוכנית הרמזור אני עיר צהובה עם 4.6 אחוזי הדבקה ואני צריך להיות 4.5. אני מדקדק בין צהוב לירוק ואני חושב שצריך לעשות מעשה. אנחנו לא יכולים לחכות לצעד קדימה ושניים לאחור ובטח לא עם גיל הרך שבכל העולם פתוח, אנחנו חייבים לאפשר אוויר לנשימה להורים ולכלכלה. אני הגעתי ל 20% אבטלה בעיר, בגלל שהורים בבית נמצאים בבית יש ויכוחים ויש לחצים כי הם בחל"ת או באבטלה, זה רע מאוד ואפשר לנהוג גם באחריות".

קונינסקי חוזה שראשי ערים אחרים ייצאו בהצהרות דומות בקרוב. "המשפט הכי נכון בימים אלו הוא :'אם אין אני לי מי לי' ואני חייב לדאוג לתושבים. אני כראש עיר אצטרך אחרי הקורונה להמשיך ולטפל בנפגעים האלו. התלמידים הולכים לסחוב משקעים לא קלים ובעלי עסקים גם, אנחנו נצטרף לתגבר פעילויות חינוכיות, אנחנו נצטרך להתמודד עם העובדה שאין ארנונה כי אנשים פשטו רגל וסגרו עסקים. הגיע הזמן לתת אוויר לנשימה, נעשה את זה עם אחריות ואני בטוח שכולם יעשו זאת בהקדם האפשרי".