"מארגן קבוצות רכישה לא צריך תואר או השכלה. אין בחוק גם שום חובת דיווח או רישום. בעיה נוספת שנחשפה היא בעיית המיקסר, עד עכשיו אנשים חשבו שאפשר לקחת כסף של רוכשים ולהכניס אותו למיקסר גדול", כך אמר היום עו"ד איתן, מפרק החברות של ענבל אור  בכינוס חירום של פורום המקרקעין שקיימה אתמול (ב') לשכת עורכי הדין.

בכינוס הוצגה טיוטת הצעת חוק בנושא קבוצות הרכישה. הלשכה ממליצה להקים באופן מיידי צוות בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, רשות המסים ולשכת עורכי הדין במטרה לקדם חקיקה שקשורה לתחום קבוצות הרכישה. הלשכה מציעה גם לקבוע תקנון אחיד שיחול על כלל קבוצות הרכישה וממליצה גם לבחון את צורך בקביעת הוראות להבטחת הכספים שמשלמים חברי קבוצות רכישה.

עוד ב-mako כסף:

אלא שבמהלך המפגש הזה לא הועלה נושא אחד חשוב שנמצא תחת פיקוחה של הלשכה והוא האחריות של עורכי הדין שליוו את אור. "המפגש הזה לא נועד לעסוק בעורכי הדין שטיפלו בעסקות של ענבל אור. אנחנו נפגשים כאן במבט צופה פני עתיד", אמר ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה.

בכינוס השתתפו בין היתר גם חברי הכנסת איתן כבל, איילת נחמיאס ורבין ואלי כהן, יושבי הראש של פורום המקרקעין ועורכי הדין אברהם ללום ויצחק נטוביץ.

התכשיטים והצ'קים

בתוך כך, צפוי עו"ד איתן ארז להגיש לבית המשפט דו"ח מטעמו ב-5 במאי. בינתיים הוא הגיש ביום א' לשופט הפירוקים איתן אורנשטיין בקשה להורות לאדם שרכש מאור תכשיטים בשווי 63 אלף דולר להשיב את התכשיטים לקופת הפירוק.

בין התכשיטים שאור מכרה: שעון רולקס, שעון שאנל, שני צמידים משובצי יהלומים, טבעת יהלום וזוג עגילים משובץ יהלומים. המפרק טוען כי מכירת התכשיטים נעשתה בניגוד מוחלט לצו הקפאת ההליכים שהוחל במפורש גם על נכסיה האישיים של אור. בנוסף מציין המפרק כי סביר להניח שבשל הצורך המיידי של אור בכסף מזומן היא מכרה את התכשיטים במחיר נמוך ביותר שאינו משקף את שווים האמיתי.

איתן ארז
עו"ד איתן ארז

היום הגיש ארז לבית המשפט שתי בקשות נוספות, באחת ביקש לחייב את אחיה של אור, חיים קריאף, להשיב לקופת הפירוק כ-325 אלף שקל - כספים שהוא חייב לחברה כתוצאה ממשיכות שמשך כפי שעולה מנתוני הנהלת חשבונות של החברה ובקשה נוספת לחייב את אור להשיב עשרות צ'קים שלקחה מכספת החברה. הוא ציין כי ימים ספורים לאחר מתן צו הקפאת ההליכים הוא נפגש עם אור במשרדי החברה בעזריאלי, בפגישה זו התלווה לאור עו"ד אבי ששו.

לדברי המפרק, בתום הפגישה ניגשה אור לכספת שבחדר של מנהלת החשבונות ונטלה תיקייה ובה עשרות המחאות. כאשר היא נשאלה מה פשר ההמחאות, היא טענה כי מדובר בהמחאות של רוכשים וחייבים שונים של החברות. לדברי ארז, כאשר נציגיו ביקשו לקבל לידם את תיקיית ההמחאות הם נענו בסירוב מצידה של אור שאמרה כי בכוונתה למסור את ההמחאות באמצעות עורך דינה לאחר שתתייעץ עימו. ארז מדגיש כי אור לא מסרה לו את ההמחאות עד היום ומאז אותה פגישה פנו למשרדו מספר רוכשים שטענו בפניו כי אור פועלת למסירת ההמחאות לגורמים עלומים לרבות למשרדי ניכיון שיקים.

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
קרב המיליארדים ברכבת: "ריגול חובק עולם"
הפעילות במגזר העסקי שבה לעלות בקצב מתון