סייברוואן, חברת הטכנולוגיה שפיתחה מערכת ייחודית המספקת פתרון לבעיית היסח הדעת בנהיגה כתוצאה משימוש בטלפון סלולרי, הודיעה אתמול (ד') לבורסה לניירות ערך כי היא ממשיכה להרחיב את פעילותה בישראל וחתמה במהלך חודש יוני על פיילוטים להתקנת עשרות מערכות עם שבעה גופים שונים, המפעילים מאות כלי רכב.

מערכת סייברוואן נועדה לתת מענה לבעיית היסח הדעת של נהגים העושים שימוש באפליקציות שונות במכשיר נייד במהלך נהיגה ומסכנים את משתמשי הכביש. הפתרון הטכנולוגי של החברה הוא פתרון מבוסס חומרה המייצר "חופת נהג וירטואלית" באמצעות חיישנים הקולטים את תדרי הסמארטפונים ברכב. ברגע שהמערכת מזהה טלפון נייד בחופת הנהג היא מכניסה אותו ל"מצב נהיגה", כך שלא ניתן להשתמש בו מעבר לתכונות שהוגדרו ברשימה קבועה. המערכת מופעלת אוטומטית ללא צורך בשיתוף פעולה של הנהג, כאשר המכשירים של יתר יושבי הרכב אינם מושפעים.

שוק היעד הראשוני של החברה כולל ציי רכב מסחריים ופרטיים בהם תותקן מערכת החברה במטרה להפחית סיכונים ולהוריד עלויות בעקבות תאונות דרכים בהן מעורבים נהגיהם. לחברות ביטוח וליסינג וכן לחברות המנהלות ציי רכב יש עניין רב בהפחתת נזקים ועלויות כתוצאה מתאונות. החברה פונה בשלב ראשון לשוק הרכב הישראלי וכן לשווקים באירופה וארה"ב ומעריכה כי לשינויים רגולטוריים להכנסת מערכות מצילות חיים עשויה להיות השפעה חיובית דרמטית על הביקוש למערכותיה.

 

מערכת סייברוואן תותקן לראשונה באוטובוסים של קווים (צילום: איציק בירן,  יח"צ)
המערכת של סייברוואן | צילום: איציק בירן, יח"צ

על פי ההודעה לבורסה, סייברוואן, זכתה במכרז לאספקה והתקנה של 30 מערכות ברכבי צה"ל. בצ'מפיון מוטורס, אחת משלוש יבואניות הרכב המובילות בישראל והמייצגת הבלעדית של מותגי קבוצת פולקסווגן תתקין סייברוואן חמש מערכות ברכביהם של עובדי החברה. עם פרונרי ישראל, חברת הגלידה המובילה באירופה בבעלות משותפת של נסטלה העולמית, חברת R&R, נחתם פיילוט להתקנת 15 מערכות ברכביהם הפרטיים של מנהלי החברה ועובדיה.

בנוסף, עם קבוצת עוז נחתם פיילוט להתקנת ארבע מערכות ברכביהם הפרטיים של מנהליה הבכירים של הקבוצה. עם החברה המרכזית לפיתוח השומרון נחתם פיילוט להתקנת חמש מערכות באוטובוסים ורכבי הסעות ממוגני ירי. עם קבוצת מילניום, אחת מחברות הלוגיסטיקה המובילות והגדולות בארץ, נחתם פיילוט להתקנת חמש מערכות: רכב פרטי + 4 משאיות. עם חברת M.fast, העוסקת בטכנולוגיות מתקדמות לאורטופדיה, נחתם הסכם להתקנת מערכות ב- 15 רכבים מכלל הרכבים בצי החברה.

אורי גלבוע, מנכ"ל סייברוואן: "אנחנו ממשיכים להרחיב את הפעילות שלנו במלוא המרץ. הגופים עימם נחתמו הפיילוטים, מייצגים פוטנציאל התקנות של מאות כלי רכב לאחר סיום הפיילוט. אנו נמצאים במו״מ עם גופים רבים נוספים אשר מגלים עניין בהתקנת המערכת במטרה למצוא פתרון להיסח הדעת הסלולארי בקרב נהגיהם. אני מאמין שהמערכת שלנו תשפיע באופן מהותי על כמות תאונות הדרכים בישראל."

לאחרונה השלימה החברה הנפקה ראשונית לציבור (IPO) במסגרתה התקבלו ביקושים בהיקף של 36 מיליון שקלים, והחברה החליטה להיענות להזמנות בהיקף 26 מיליון שקלים. עיקר הגיוס נועד למימוש תוכניות הפיתוח של החברה ובכללן המשך פיתוח יכולות האיכון, פיתוח פתרון לתחבורה ציבורית ופיתוח הדור הבא של המערכת. בנוסף תשמש תמורת ההנפקה למימוש תוכנית שיווק וחדירה לציי רכב מסחריים ולארגונים גדולים בישראל, בין השאר על ידי קמפיין פרסומי ועל ידי פניה ישירה למקבלי החלטות, ולהשקת פעילות החברה באירופה ובארה״ב.