הלווית ההמונים לא זולה. על פי ניתוח שביצעה חברת המידע העסקי  COFACE BDI, העלות המצטברת של הלוויית הרב קנייבסקי ז"ל למדינה מסתכמת בכ-1.5 מיליארד שקלים.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב- COFACE BDI מסבירה שמדובר בהפסד התוצר (המונח מבטא את שוויים של כלל הסחורות והשירותים שיש להם ערך כספי), כתוצאה מ"סגירת" גוש דן בעקבות ההלוויה ההמונית. "בנוסף, כמובן יש להתייחס לעלות אלטרנטיבית של שרותי המשטרה שמופנים לטובת ההלוויה ולא לטובת ביטחון פנים (פשיעה), וכמובן גם עלות אלטרנטיבית של שרותי ביטחון ובריאות באזור גוש דן".

המונים מחוץ לביתו של הרב קנייבסקי בבני ברק (צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90)
המונים מחוץ לביתו של הרב קנייבסקי בבני ברק | צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

משטרת ישראל מסרה כי הקצתה כ-3,000 שוטרים ושוטרות לטובת ההלוויה. גם צה"ל הודיע כי יסייע למשטרה, כאשר אצטדיון רמת גן יהפוך למנחת חירום ובו יהיו מסוקים בכוננות עם צוותים של יחידת החילוץ 669, פלוגות אלונקאים תהיינה פרוסות בשטח וחיל האוויר יספק צילומים מהאוויר לטובת המשטרה.

ניתוח הפסד התוצר מתבסס על כך שבתי ספר סגורים, עובדים שלא מגיעים לעבודה ולא יכולים לעבוד מהבית, עובדים שנשארו בבית ולא עובדים בגלל שהילדים בבית, חניות ומסחר קמעונאי שהעובדים שלהם לא הגיעו נאלצו להישאר סגורים או מקומות בהם אין תנועת קונים וכדומה.  

תהילה ינאי (צילום: יהודה סובול,  יח"צ)
תהילה ינאי | צילום: יהודה סובול, יח"צ

עסקים רבים בהם חנויות ומוסכים היו סגורים משום שהפועלים והעובדים לא הגיעו. רכבת ישראל הפעילה אתמול (שבת) 10 רכבות מיוחדות מחצות ועד הבוקר מתחנת נבון בירושלים לבני ברק. 11 אלף נוסעים השתמשו בשירותי הרכבות.

מנתוני חברת שב״א , מנהלת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, עולה כי חלה במהלך היום ירידה של כ-6.51% בהוצאות שמבצע הישראלים באמצעות כרטיסי אשראי.

בין השעות 7:00 בבוקר ל-15:00 בצהריים נרשמו במערכת התשלומים הלאומית הוצאות בכרטיסי אשראי בסכום כולל של 816.3 מיליון שקלים. מדובר על סכום שנמוך ב-56.9 מיליון שקל לעומת זה שנרשם ביום ראשון שעבר, ה-13 במרץ 2022, בין השעות 7:00 ל-15:00 ועמד על 873.2 מיליון שקל.

גם נתוני חברות פלאפון מראים כי הציבור נשאר בבית בעקבות ההלוויה. בין השעות 06:00-07:00 נרשמה עלייה של 22% בשימוש ב-Waze והחל מהשעה 07:00 ועד השעה 12:00 חלה ירידה של כ-8% בשימוש באפליקציה, לעומת יום ראשון שעבר באותן השעות.