הברחתם מוצרים במסלול הירוק מבלי לדווח ולא שילמתם קנס מינהלי שהוטל עליכם? אתם הולכים לשבת בכלא.

מדובר במדיניות חדשה של מנהל בית המכס בנתב"ג, יוסי בן ישי, שהחליט בעצה אחת עם המחלקה המשפטית להחמיר בעונשם של הנוסעים המבריחים ששנים ארוכות מתחמקים מלשלם את הקנסות המינהלים שהוטלו עליהם לשלם בעת שנתפסו על ידי עובדי המכס.

 מידי שנה נתפסים כמה אלפי נוסעים שחוזרים מחו"ל עם סחורה עתירת מס: שעונים ותכשיטים יקרי ערך, סמארטפונים, בשמים יוקרתיים, סיגריות ובקבוקי אלכוהול. על כולם מוטל קנס מינהלי כתנאי לאי העמדתם לדין פלילי. רובם משלם את הקנס, אבל יש גם כמה מאות שמצפצפים על רשות המיסים ולא משלמים את הקנסות שהצטברו לכדי מיליוני שקלים. בשבועות האחרונים נשלחו עשרות התראות לחייבים עם הוראה מפורשת שאם לא ישלמו הם ייאלצו לשבת בכלא.

ויש גם דוגמא חיה: י' תושב בני ברק שהבריח לפני כשלוש שנים 45 פקטים של סיגריות ונקנס ב-9,660 שקל, התעלם מדרישות התשלום ולא הגיע לבית המשפט, נדון לשלושה חודשי מאסר בפועל וחודשיים מאסר על תנאי. בימים הקרובים תבקש היחידה המשפטית ברשות המיסים להטיל עונשי מאסר דומים על עוד עשרות חייבים. "לא ייתכן שבמשך שנים רבות הנוסעים שנתפסו יחמקו מלשלם את חובם. אולי התראה לפני מאסר תגרום להם לשלם את הקנס. בעניין הזה לא נתפשר", הסביר גורם ברשות המיסים.