דוד פתאל ניסיון עוקץ (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך

עבריינים ישראלים, שחלקם מתגוררים בספרד, מצאו שיטה יוצאת דופן לעקוץ אזרחים מן השורה במאות אלפי שקלים. הם נוהגים להתחזות לבכירי חברות המשק בישראל ובשיטה זו רוכשים את אמונם של האנשים ועוקצים אותם.

שיטת העוקץ פועלת כך: אזרחים מפרסמים באתרים שונים של יד שנייה דירות שלהם להשכרה. שעות לאחר מכן, ולפעמים הרבה פחות מכך, הם מקבלים לפתע הודעת וואטסאפ לטלפון שלהם, שעושה עליהם רושם עצום וגורמת להם להאמין שעשו את עסקת חייהם.

"שלום לך אני דוד פתאל, הבעלים של מלונות פתאל. מתעניין בהשכרת הדירה שלך עבור שותפי העסקי שמגיע כעולה חדש לארץ. אבקש לדעת אם אתם הבעלים וניתן לעשות חוזה שכירות ארוך טווח. תודה דוד פתאל", זו לשון ההודעה שקיבלו אלפי בעלי דירות להשכרה בארץ.

חלק מבעלי הדירות להשכרה שקיבלו את ההודעה היו משוכנעים שמדובר בדוד פתאל ,בעל רשת בתי המלון פתאל המצליחה בישרא,ל והמשיכו להתכתב עם שולח ההודעה ולא הבינו שמדובר בעוקץ.

"הוא הציע לי שכר דירה גבוה ממש שפרסמתי. הצעתי דירה של ארבעה חדרים להשכרה ברחובות בסכום של 4,400 שקל. הוא הסכים לשלם לי 5,300 שקל בחודש. נשמע לי אמין לגמרי. הוא הציע לשלם את שכר הדירה שלוש שנים קדימה בהעברה בנקאית", שיחזר בני תושב רחובות, "נשמע מפתה מאוד. בכל זה מדובר באדם מהבכירים במשק הישראלי".

לדבריו, כמה שעות לאחר מכן הוא קיבל שיחת טלפון שהכסף הועבר לחשבון הבנק שלו.

"כמה דקות לאחר מכן הוא התקשר ואמר לי שהעביר את הכסף לחשבון הבנק. שלח את המסמך אבל בדקתי בבנק ואמרו לי שרק למחרת אראה את הכסף. הוא אמר לי שהחבר שלו אמור להגיע עוד כמה ימים לארץ, ואם אוכל להעביר לו 2,000 יורו לממן את הטיסות שלו, ושהוא ידאג להעביר לי את הכסף במהלך השבוע", נזכר יגאל, "הוא הלחיץ מאוד. אמר שהכסף דחוף מאוד. מהלחץ ובלי לחשוב יותר מדי העברתי לו הכסף ב'יוסטריון בנק'.

למחרת כשהלכתי לבנק לברר האם הכסף שהוא שלח לשכר דירה נכנס לחשבון, משהו כמו 160 אלף שקל לכל התקופה, התברר לי שזה לא קרה. הוא אמר שבטח עוד יומיים אראה את הכסף וביקש שאשלח עוד 500 יורו לחבר. שלחתי כמו מטומטם. למחרת התקשרתי לפקיד שלי בבנק והוא אמר לי שאין כסף. כאן הבנתי שמשהו לא בסדר. כשהתקשרתי אליו הטלפון היה לא מחובר והוא פשוט התנתק ונעלם. בנקודה הזו הבנתי שמדובר בעוקץ".

"הוא ממש מלחיץ בדיבור, אז העברתי את הכסף"

בני הוא ממש לא היחיד. בחודשים האחרונים נעקצו  כך מאות ישראלים. גם יואל מנתניה שהציע דירת שלושה חדשים שלו להשכרה באחד הבניינים הישנים במחיר של 5,500 שקל לחודש, קיבל הצעה מפתיעה.

"פתאום אני מקבל הודעה מדוד פתאל שמביע עיניין לשכור ממני את הדירה לתקופה ארוכה. חיפשתי בגוגל ואז ראיתי שמדובר באיש עשיר מאוד, שמנהל חברות הכי גדולות בארץ. התלהבתי", סיפר יואל.

יואל יצר קשר עם ' דוד פתאל', וזה הציע לשכור את דירתו ב-6,000 שקל למשך שנתיים.

"הוא אמר שיש לו חבר בגרמניה שמגיע לעבוד בישראל בחברה גדולה במרכז הארץ, והבטיח להעביר לי כסף לחשבון הבנק שלי. בדקתי כמה וכמה פעמים כלום לא עבר. אחרי כשעה התקשר אליי לוואטסאפ וביקש שאעביר לו 2,500 יורו לחבר שלו, כדי לסייע לו ברכישת כרטיסי טיסה למחלקה ראשונה ושהוא יחזיר לי את הכסף מחר", ציין יואל, "יש לו כושר שכנוע. הוא ממש מלחיץ בדיבור, אז העברתי את הכסף. למחרת הלכתי לבנק ולא היה כלום בחשבון. הוא התקשר שוב אמרתי לו שאני לא מעביר יותר כסף עד שאני רואה שהכסף ששלח לי נמצא בחשבון בערך 150 אלף שקל, שכר דירה לשנתיים. זה לא קרה גם אחרי שבוע ואז הוא פשוט הפסיק לענות וניתק מגע. הבנתי שעקצו אותי".

זאת לא הפעם הראשונה שעוקץ מהסוג הזה מתרחד. בעבר סיקרנו עבריין שמתחזה לקבלן הידוע יגאל דמרי פונה לאנשים שמפרסמים דירות להשכרה ומשכנע אותם לשלוח אליו כסף, אחרי שהוא "משלם" להם את כל הכסף מראש.

פתאל הגיש תלונה במשטרה בגין ההתחזות בשמו. נכון לעכשיו טרם נעצרו חשודים במעשי ההונאה. גם דמרי בזמנו התלונן כמה פעמים אבל איש לא נעצר. הסיבה נעוצה בכך שהעוקץ מתבצע מחו"ל, דבר המקשה על החוקרים להגיע לאותם נוכלים שמחליפים כל כמה ימים מספרי טלפון.

מרשת פתאל נמסר בתגובה: "אנו מכירים את הפרטים. מדובר במתחזה והנושא הועבר לטיפול משטרת ישראל".