לא שומרים מרחק. מאות בני אדם הסתערו הבוקר (א') על סניפי הבנקים והדואר ברחבי באר שבע, בניגוד מוחלט להוראות משרד הבריאות להתמודדות עם השתוללות נגיף הקורונה. לא במפתיע, רובם היו ללא מסיכות ולא כפפות.

כך, למשל, בכניסה לסניף בנק הפועלים ברחוב העצמאות בבאר שבע השתרך תור ארוך בצפיפות גדולה מאוד. השוטרים דאגו לשמור על מרווח שני מטר בין ללקוח ללקוח בכניסה לבנק, אבל בהמשך הרחוב התמונה הייתה מפחידה.

"זו סכנת נפשות. אנשים דבוקים אחד לשני ומסכנים את עצמם", אמר יעקב, תושב העיר, "זה מתכון בדוק  לפריצת מגיפת קןרונה בבאר שבע. השוטרים חסרי אונים. אף אחד לא מקשיב. תראה מה קורה מחוץ לבנק. זה מטורף. הזוי. אנשים חושבים על כסף אבל לא על החיים שלהם".

עומדים בתור ליד הדואר בבאר שבע (צילום: שמעון איפרגן​)
"השוטרים חסרי אונים" | צילום: שמעון איפרגן​

שוטר ותיק שעבר במקום סיפר על הבעיה בהתמודדות עם תופעות כאלו. "אנחנו לא יכולים לחנך אנשים לשמור על מרחק ביניהם. אין לנו יכולת להציב שוטר לכל אזרח. אנשים באו לקחת קצבאות ביטוח לאומי. ניסו לפזר אותם אבל הם נדבקים אחד לשני. הם מסכנים גם אותנו".

עומדים בתור ליד הדואר בבאר שבע (צילום: שמעון איפרגן​)
"לא יודע אם המסיכה תעזור לי" | צילום: שמעון איפרגן​

בסניף הדואר המרכזי בשדרות רגר בעיר גם הייתה תמונה דומה. מאות בני אדם הצטופפו בכניסה. שבע ניידות משטרה הוזעקו למקום. השוטרים ניסו ליצור מרחקים בין האנשים אבל לשווא.

עומדים בתור ליד הדואר בבאר שבע (צילום: שמעון איפרגן​)
"לא יכולים לחנך את כולם" | צילום: שמעון איפרגן​

"זו פצצה מתקתקת", התלונן יוסף, בן 70, שעמד בכניסה לסניף, "אנשים ימותו מקורונה בגלל הכסף. השוטרים מרחיקים אותם והם חוזרים אחד בתחת של השני. אני לא יודע אם המסיכה תעזור לי. השוטרים מסכנים. הם בסכנה לחטוף קורונה כי האזרחים לא ממושמעים".

עולים למונית בקבוצה בבאר שבע (צילום: שמעון איפרגן​)
מצטופפים במוניות | צילום: שמעון איפרגן​

תמונות דומות היו בכניסה למרכזי קניות וסניפי דואר אחרים. ואם זה לא מספיק, נהגי מוניות בעיר לקחו קבוצות גדולות של נוסעים במונית אחת, בניגוד להנחיות, מעדיפים חיסכון על פני בריאות.