מטפלת סיעודית מאשקלון הורשעה בהונאה של ניצול שואה עיוור ונשלחה ל-32 חודשי מאסר בפועל בנוסף לפיצוי אותו תצטרך לשלם לקשיש בסך 100 אלף שקלים.

תפקידה של המטפלת, ענת דיין, 48, היה להיות ה"עיניים" של ניצול השואה העיוור בן ה-94, לטפל בו ולדאוג לצרכיו, הין היתר- הכלכליים. דיין נדרשה במסגרת תפקידה, לבצע עבורו פעולות בכרטיסי אשראי ומשיכת כספים, לערוך עבורו קניות, לקרוא לו עיתונים בבוקר, מסמכים ומכתבים שנשלחו אליו, ולעדכן אותו בכל מה שקורה ביום יום.

לדיין היה את הקוד הסודי של כרטיס האשראי שבאמצעותו משכה כספים מהכספומט, לבדוק את תקינות הקצבאות שהוא מקבל, וכן את חשבונות הבנק שלו.

אלא שבנוסף לטיפול בקשיש, לדיין היו כנראה תכניות אחרות לגמרי. במשך שלוש שנים שבהם עבדה כמטפלת של ניצול השואה העיוור היא מעלה בתפקידה וגנבה ממנו, על פי כתב האישום, 550 אלף שקלים. כך למשל השתמשה בכרטיס האשראי שלו לקנות לעצמה בגדים, מוצרי מזון בסופר, אוכל לבעלי חיים, לקחה פנקס צ'קים וחגגה על חשבונו בבתי עסק בהם רכשה לעצמה פריטים שונים כשהיא מזייפת את חתימתו, פרטה 13 צ'קים של הקשיש העיוור בחנות המספקת שירותי המרות כספים וקיבלה 73 אלף שקל במזומן.

הפרשה נחשפה לפני כמה חודשים כאשר בנו של הקשיש נחרד לגלות שחשבון הבנק של אביו במינוס ושהיקף ההוצאות בכרטיס האשראי שלו עלה בצורה דרמטית במאות אחוזים.

"סמכתי עליה, לא חשדתי בה בכלום. לא ידעתי מה היא עושה עם הכסף שלי", העיד הקשיש במשטרה, "אחרי שעברה תאונה עם הרכב- קניתי לה רכב. אני מכיר את כל משפחתה. לא האמנתי שתעשה לי דבר כזה. אני ממש מאוכזב".

על פי הנכתב בכתב האישום, מכשהבינה דיין שנתפסה, היא ניסתה להחזיר לחשבון בהיחבא 250 אלף שקלים, אך ללא הואיל. דיין נעצרה מייד ונחקרה במשטרה. פרקליטות מחוז הדרום הגישה נגדה כתב אישום חמור בגין עבירות של גניבה בידי מעביד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף וזיוף בנסיבות מחמירות.

הפרקליטות דרשה מבית המשפט לגזור עליה עונש של בין ארבע לשש שנות מאסר בפועל, ותשלום פיצוי לקשיש. עוד טענה הפרקליטות כי העובדה שהחזירה חלק מהכסף לא נזקפת לזכותה אלא לחובתה, ושהיא למעשה הודתה במעשיה רק בבית המשפט.

במהלך המשפט דיין באמצעות סנגורה עו"ד מיכה גבאי חתמה על הסדר טיעון עם הפרקליטות לפיו היא תודה במרבית האישומים נגדה וסעיפי האישום יתוקנו בחלקם. הסנגור ביקש שלא להחמיר בעונשה של הנאשמת לאור מצבה הנפשי.

"טיפלתי בו באהבה. אני מבקשת ממנו סליחה. עשיתי מעשה נבזי ובלתי ניתן לסליחה", ציינה דיין בבית המשפט, "אני מבטיחה להחזיר כל שקל שלקחתי ממנו".

לבסוף השופט איתי ברסלר- גונן גזר על דיין 32 חודשי מאסר בפועל, עשרה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 7,000 שקל לקופת המדינה ותשלום של 100 אלף שקל פיצוי לקשיש.