כמה פעמים יצא לנו לקרוא או לצפות בחדשות על תאונת דרכים שנבעה מהיסח הדעת של הנהגים? התשובה המצערת היא: יותר מדי. למעשה יותר מ-30% מתאונות הדרכים נגרמות כתוצאה משימוש לא זהיר בטלפון הסלולארי. הרגע הזה שבו אנו מקבלים הודעת וואטסאפ והמחשבה הראשונה שעוברת לנו בראש היא: רק כמה מילים, מה כבר יכול לקרות - יכולה לעלות בחיים שלנו או של אחרים.

הניסיון הראשון להילחם בתופעה הזאת התחיל עם מובילאיי, החברה הישראלית שפיתחה מערכת מתוחכמת העושה שימוש בטכנולוגיית ראייה ממוחשבת לשם מתן התרעה פאסיבית. הנהג מקבל התרעה כאשר המערכת המותקנת ברכב "מבחינה" באובייקט מסוכן (קרבה יתרה להולך רגל או רכבים ואופנועים) ומתריעה בפני הנהג. משרד התחבורה שהכיר בסיכוי להפחתת תאונות הדרכים, יזם תמריץ באמצעות הטבות מס ייעודיות לרכבים שבהם הותקנו מערכות התרעה פאסיביות. 

כעת משרד התחבורה עולה שלב וייתן עדיפות למערכות אוטונומיות שמתערבות אקטיבית בנהיגה במקרה חירום, או למערכות שמתריעות ומונעות חלקית את השימוש בטלפון. משרד התחבורה נערך לשינויים שהוא עומד לבצע בטבלת הזיכוי לאביזרי בטיחות למכוניות חדשות - כך עולה ממסמך שנשלח לאחרונה ליבואני הרכב. עד כה העדיפות במיסוי הייתה למערכות פסיביות שמתריעות בלבד.

לדברי גורמים המקורבים למשרד התחבורה, המשרד ורשות המיסים יבחנו הענקת זיכויי מס למערכות התרעה אקטיביות שיתריעו במקרים שהן מזהות עייפות של הנהג, יגבילו את מהירות הנסיעה ואף יזהו שימוש בטלפון סלולארי. היקף הניקוד שינתן למערכות אלה טרם נקבע.

הצורך במניעה אקטיבית של גורמים מסיחי דעת לא נעלם מעיניהם של החברות הפרטיות. חברה בולטת בתחום זה היא SaverOne הישראלית, אשר פיתחה, ואף החלה להטמיע בשוק לפני מספר חודשים, מערכת טכנולוגית מתקדמת למניעה מוחלטת של שימוש מסכן חיים בטלפון הנייד בזמן נהיגה. המערכת מזהה את הטלפונים הניידים באזור הנהג ומונעת שימוש ביישומים מסוכנים בנהיגה (כגון ווטאסאפ, סמסים ומיילים), בעוד שאר הנוסעים יכולים להשתמש בנייד שלהם ללא הגבלה. 

בימים אלו נכנסה החברה גם לתחום המשאיות וכלי הרכב הכבדים, שמעורבים במספר רב של תאונות דרכים. על אף שבסך הכול 2.3% מכלי הרכב בכבישים מוגדרים ככבדים, חלקם בתאונות דרכים עם נפגעים עומד על כ-17% - נתון מפחיד ומסוכן. נהגי משאיות וכלי רכב רבים עובדים שעות רבות, ללא מנוחה מספקת, והתפעול של רכב מסוג זה לעיתים מצריך מאמץ וריכוז רב. התערבות אקטיבית של מערכת כמו זו של SaverOne יכולה לעזור במיוחד במקרים כאלה ולהציל חיים רבים - וכולנו מקווים שתאונות רבות יימנעו כך. ועד אז אל תשכחו: כשנוהגים לא מסמסים.