יהודה הרציג, קבלן חרדי מאשדוד, לא האמין שזה קורה. ביום שלישי האחרון בערב שני אלמונים רכובים על אופנוע זרקו רימון הלם לעבר הווילה שלו באחת השכונות בעיר.

"הילדים נבהלו מאוד. היו חרדות. פחדים. רצו שאשלם פרוטקשן אבל סירבתי בתוקף", מספר הרציג. "זו לא פעם ראשונה שמאיימים עליי. הפעם חצו קו אדום".

כמה שעות לאחר מכן, רימון נוסף נזרק לעבר אתר בנייה. "אני לא יודע אם יש קשר בין שני המקרים. אני לא מוכן לשלם פרוטקשן", אומר הרציג. "באו שוטרים לכאן. אספו דברים מהזירה. אני מקווה שיימצאו את החשודים".

זו לא הפעם הראשונה שהרציג מקבל איומים ודרישות תשלום. "יש איומים. זו תחושה לא נעימה שזורקים לך רימון הלם לבית. אני לא מתכוון להיכנע להם. יש דיבורים שמדובר בעבריינים מבאר שבע אבל אין לי שום הוכחה לכך", הוא אומר.

חוקרי משטרת תחנת אשדוד והיחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש חוקרים את שני מקרי זריקת רימוני ההלם אבל טרם נעצרו חשודים במעשה.

יהודה הרציג
יהודה הרציג

אבל זה לא המקרה היחיד שאירע בשבועות האחרונים שבו עבריינים מהפזורה הבדואית וארגוני פשיעה יהודים סוחטים על פי החשד דמי חסות מקבלני בנייה ברחבי הארץ.

היו כמה מקרים בדרום הארץ שנזרקו רימוני הלם ורסס לעבר אתרי בנייה ואפילו בסמוך לביתו של קבלן המתגורר באחד הישובים באזור לכיש.

"זה לא נעים לקום בבוקר ולראות שהרסו לך אתר בנייה שהשקעת בו מיליוני שקלים", סיפר קבלן שנסחט על ידי עבריינים מהפזורה הבדואית בנגב, "זרקו עליי רימון לפני כמה חודשים ליד הבית. הם יעשו הכול להפחיד אותנו. מי שמשלם פעם אחת אכל אותה. ישלם כל הזמן. אני לא מוכן להיסחט. הברחתי את המשפחה שלי למרכז הארץ אצל בני משפחה כדי שחס וחלילה לא ייפגעו או יהיו בחרדות אם יזרקו עוד רימון".

ההערכה שבחודשים האחרונים של הקורונה אוימו או נסחטו עשרות קבלנים ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים נעצרו חשודים אבל חלקם שוחררו מחוסר ראיות.