ביום שני האחרון החל השלב השלישי והאחרון בניסוי הקליני של החיסון הקורונה של חברת מודרנה האמריקאית. אלא שעדכון כלכלי עלול לשלוח רמז מדאיג על עתידו של החיסון: המנהל הרפואי של מודרנה, פרופ' טל זקס, ישראלי לשעבר, מכר 20 אלף מניות של החברה שברשותו במחיר של בין 76 ל-80 דולר למניה. כלומר, רווח של כמיליון דולר וחצי. בסך הכל מכר זקס מניות מודרנה בשווי של 40 מיליון דולר מתחילת השנה.

על פי הדיווח של החברה, עד כל מכר זקס את כל המניות שהחוק מתיר לו למכור באופן חוקי. הוא עדיין מחזיק באחוזים ניכרים מהחברה באמצעות אופציות, מהן קיבל עוד 20 אלף רק השבוע. עם זאת, עולה השאלה אם מי שנמצא בלב אחד הניסויים המבטיחים ביותר במלחמה בקורונה לא בטוח בהצלחתו ובזינוק בערך מניות החברה שבה הוא עובד.

זקס מכהן כיום בפרופ' חבר באוניברסיטת פנסילבניה, והחל משנת 2016 משמש כמנהל הרפואי של מודרנה. הוא למד רפואה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע לפני שעבר בתחילת שנות התשעים לארצות הברית במסגרת לימודיו.

מודרנה נמצאת בשלב המתקדם ביותר מבין עשרות החברות שמנסות לפתח חיסון לנגיף הקורונה. בניסוי הקליני האחרון יוזרק החיסון שפיתחה החברה לקבוצה של 30 אלף בני אדם, כאשר חצי מהם יקבלו פלסבו, חיסון דמה. הניסוי צפוי להסתיים בסוף חודש אוקטובר, והחברה תצטרך להוכיח כי המחוסנים היו בעלי סיכוי נמוך משמעותית לחלוץ בקורונה מאשר אלה שקיבלו את חיסון הדמה.

הערך של מניות מודרנה זינק ב-385 אחוזים מתחילת השנה. עם זאת, בעשר שנות קיומה החברה לא הצליחה להביא אף מוצר לשוק.

מנהלי החברה מוכרים מניות בקצב מואץ בשבועות האחרונים. על פי הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), בשלושת החודשים האחרונים התבצעו כ-34 פעולות על ידי בעלי עניין בחברה (כולל של המנכ"ל) בסכום כולל של 224.2 מיליון דולר. במקביל, לא בוצעה שום רכישה ע"י בעל עניין בחברה. בחודש האחרון מכרו בעלי העניין בחברה מניות בהיקף של 28.3 מיליון דולר