בימים שבהם המוני ישראלים שולפים כל עץ משפחתי אפשרי כדי לשים יד על אזרחות זרה, יש קבוצה אקסקלוסיבית שצריכה להתאמץ פחות בשביל דרכון נוסף. בשנים האחרונות נהנים יזמים, משקיעים ואנשי עסקים מכל העולם מתוכניות הגירה שמציעות מדינות בעולם בתמורה להשקעה. עבור היזמים זה ממש לא עונה רק על הצורך של מעבר לחו"ל, אלא כלי לגיוון נכסים, הפחתת סיכונים וניצול הזדמנויות השקעה.

בתמורה להשקעה בנדל"ן במדינות המציעות את התכניות האלה, בעלי ההון מקבלים תושבות או אזרחות, המאפשרת להם ולבני משפחותיהם ניידות גלובלית וחופש בחירה, וכמובן כתוכנית חלופית למקרי קיצון. בעבר התכניות האלה הוצעו על ידי מדינות וערים שנחשבו מרכזיות מבחינת עסקית ופיננסית, למשל ניו יורק, לונדון או הונג קונג. לאחרונה מתווספים שווקים נוספים המציעים הזדמנויות השקעה בתמורה לתושבות, ובין  היעדים בולטים יש מקומות אקזוטיים כמו האיים הקריביים אנטיגואה וברבודה, גרנדה, קוסטה ריקה, וכן מדינות הים התיכון: יוון, מלטה וספרד. מדינות אלו מציעות מגורים או אזרחות בתמורה להשקעה, דרך תוכניות ממשלתיות מסודרות, מהירות ויעילות.

בין אם מדובר ברכישת וילה יוקרתית באיים הקריביים או בקוסטה ריקה, או נכס היסטורי באירופה, השקעה בנדל"ן במדינות אלו יכולה לפתוח עולם שלם של הזדמנויות ולהניב תשואות משמעותיות בטווח הארוך. מלבד משטרי המס הנוחים, בעלי הון יכולים ליהנות מגישה לשווקים חדשים, ניידות גלובלית משופרת ואיכות חיים גבוהה. בעידן של אי ודאות ותנודתיות עולמית, השקעות נדל"ן כאלה יכולות לייצר יציבות.

אז כמה צריך להשקיע כדי לקבל ויזת זהב בכל אחד מהיעדים הנחשקים האלה? כל הפרטים.

אנטיגואה וברבודה: גן עדן על אי אדמות

אנטיגואה וברבודה היא מדינת איים עצמאית בלב האיים הקריביים, על כל המשתמע מכך: חופים לבנים וים כחול, תוצרת טרופית ותרבות ייחודית. בין היתר יש שם משטר מיסוי נוח וממשלה ידידותית למשקיעים – הממשל מיישם מדיניות נוחה ומהירה שמאפשרת קבלת היתרים ואישורים במהירות.

ענף התיירות במדינה משגשג, וזרם התיירים הרב שמגיע לאיים ולאזור הוא אחד הגורמים המרכזיים המניעים את הביקוש לרכישת והשכרת בתי נופש ונכסים באיים האקזוטיים, ביקוש שרק הולך וצובר תאוצה.

מה הדיל: אנטיגואה וברבודה מעניקות למשקיעי הון אזרחות תמורת השקעה של 200 אלף דולר בפרויקט נדל"ן מאושר, זאת בתוך תקופת זמן של 4-3 חודשים. אזרחות שכזו תעניק גם גישה ללא צורך בוויזה ל-150 יעדים בעולם, ביניהם הונג קונג, סינגפור, בריטניה ועוד.

אנטיגואה (צילום: 123RF‏)
נוף שכיח באנטיגואה. התיירים יודו לכם | צילום: 123RF‏

 

גרנדה: אורח חיים קריבי נינוח ותשואות אטרקטיביות 

אמנם יש גם עיר בשם הזה בספרד, אבל בואו לא נתבלבל: הפעם מדובר במדינת האיים גרנדה, גם היא בקריביים, המדינה העצמאית הקטנה ביותר בחצי המערבי של כדור האר. האי מצליח למשוך הרבה מאוד משקיעים באמצעות נוסחה פשוטה:  שילוב של נוף עוצר נשימה ואינסוף אטרקציות. הממשלה תומכת בהשקעות, האי נהנה מיציבות הפוליטית, שיעורי הפשיעה נמוכים, כל אלה מביאים לא מעט בעלי הון המחפשים אזרחות נוספות והזדמנויות השקעה.

לצד אורח החיים הקריבי הנינוח, יזכו המשקיעים לתשואות גבוהות מנדל"ן, ומאמצי הממשלה לשיפור התשתיות ולקידום משמעותי של ענף התיירות רק מבטיחים שהן עוד יעלו.

מה הדיל: משקיעים שרוכשים נכס באי תמורת לפחות 220 אלף דולר, ובמקביל מעבירים תרומה שאינה ניתנת להחזר בגובה של 50 אלף דולר, יקבלו אזרחות ודרכון. התהליך לא יקח יותר מ-3-4 חודשים. גם האזרחות הזו מאפשרת גישה ליותר מ-140 יעדים בכל העולם, ביניהם סין, הונג קונג, סינגפור, בריטניה ועוד.

קוסטה ריקה: דמוקרטיה יציבה ונוף פראי

מי לא חולם על קוסטה ריקה? אחד היעדים האטרקטיביים לחופשות הוא גם גן עדן לבעלי ממון. יש פה טבע ייחודי שהממשלה שומרת עליו באופן אקטיבי, יציבות כלכלית ופוליטית ומערכת משפט חזקה, כל אלה הפכו את קוסטה ריקה לאחת המדינות המבוקשות ביותר על משקיעים המחפשים השקעות ירוקות, ובכלל. משקיעי הנדל"ן לוטשים עיניים לווילות יוקרתיות מול האוקיינוס ולדירות ידידותיות לסביבה במחירים נוחים.

מה הדיל: תוכנית הגירה תמורת השקעה בקוסטה ריקה מציעה רכישת נכס תמורת כ-150 אלף דולר בלבד. המשקיעים ייהנו בתמורה מגישה לסביבה שתומכת בעסקים, מדיניות מס נוחה, מערכת בריאות איכותית וקרבה ממשית לארה"ב.

אתונה, יוון  (צילום: 123rf)
אתונה. יוון היא אחד היעדים הפופולאריים להשקעות | צילום: 123rf

יוון: רנסנס ים תיכוני

עם היסטוריה בלתי נגמרת, נופים ייחודים ואיים קסומים, נכסים מגוונים ומחירים תחרותיים, יוון היא אחת המדינות שמצליחות למשוך לא מעט משקיעים. מווילות קדומות באיים האגאיים, בתי אבן מסורתיים, מלונות בוטיק ועד לדירות חדישות באתונה – הזדמנויות ההשקעה ביוון הן רבות ומגוונות. השוק היווני מציע הזדמנויות השכרה לטווח קצר המיועדות לתיירים, והשקעות לטווח ארוך המיועדות למגורים, במיוחד במרכזים עירוניים ובאיים פופולריים כמו אתונה, מיקונוס וסנטוריני.

מה הדיל: לפי תכנית ויזת הזהב של יוון, הממשלה מעודדת משקיעים גלובליים לרכוש נדל"ן בהון מינימלי של 250 יורו, ולקבל בתמורה מעמד של תושב. לאחר 7 שנים, התושבים עשויים להיות זכאים לאזרחות יוונית, שתהפוך אותם גם לאזרחי האיחוד האירופי. חשוב לציין כי החל מאוגוסט 2024, יוון צפויה להגדיל את סכום ההשקעה המינימלי במסגרת התוכנית ל-400 אלף יורו.

מלטה 2 (צילום: ליאת רביב כהן)
מלטה. אז מה אם צוחקים עליה באירוויזיון? | צילום: ליאת רביב כהן

מלטה: היסטוריה פוגשת קסם מודרני וניידות גלובלית

היא אחת המדינות הקטנות והצפופות בעולם, אבל זה לא עצר את מלטה מלהפוך בשנים האחרונות לאחד המקומות החמים בזירת הנדל"ן העולמית, מרכז פיננסי עולמי ושער ליבשת אירופה. גם הביקוש הרב לנכסים להשכרה מצד תיירים וסטודנטים, מצליח למשוך משקיעים זרים רבים. הכלכלה המשגשגת והקסם הים תיכוני הפך את מלטה לבחירה מושכלת עבור משקיעים רבים.

מה הדיל: מלטה מעניקה אזרחות למשקיעים זרים ובני משפחותיהם, בכפוף להעברה של תרומה לפיתוח הכלכלי של המדינה. הדבר אפשרי לאחר תקופת שהייה של 36 חודשים (במקרים חריגים לאחר שנה בלבד). בעלי אזרחות מלטזית נהנים גם הם מגישה ל-190 יעדים ברחבי העולם (בלי ויזה או בהוצאה קלה שלה), לרבות אירופה, הונג קונג סינגפור, ארה"ב וקנדה.

ספרד: שמש נצחית בראש צלול

דן מרקוני (יח''צ: רמי זרנגר, יחסי ציבור)
דן מרקוני. מגוון נכסים אפשרי ביעדים | יח''צ: רמי זרנגר, יחסי ציבור

ספרד היא מדינה של חופים שטופי השמש, תרבות עשירה שוק נדל"ן מגוון מאוד וכמובן סייסטה. מערים בעלות שם בכל העולם, כמו ברצלונה ומדריד, ועד לאזורי חוף, נופש ומסיבות כמו איביזה ומרבלה, ועד לאחוזות כפריות – ספרד מציעה למשקיעים שפע של הזדמנויות. המגמות האחרונות בנדל"ן המקומי מצביעות על התעוררות מחודשת במכירות של נכסי יוקרה, הנובעת מכניסה של השקעות זרות, גלי הגירה ומגזר תיירות פורח.

מה הדיל: תוכנית Spain Residence by Investment מאפשרת היום למשקיעים מכל העולם לרכוש נכסי נדל"ן בעלות של 500 אלף יורו ומעלה, ולקבל תושבות ספרדית לאחר תקופת התחשבות של 20 יום בלבד.

דן מרקוני הוא מנהל הנציגות הישראלית של הנלי ושות'.