עילית רז, המייסדת והמנכ"לית של סטרטאפ הגיוס Joonko שמבוסס בארה"ב, הואשמה על ידי ה-SEC, רשות ניירות הערך האמריקאית, בהונאת משקיעים. נגד רז הוגש כעת כתב אישום על הונאה של לפחות 21 מיליון דולר. התלונה נגדה הוגשה לבית המשפט בדרום מדינת ניו יורק ביום שלישי, ערב החג, ועל פי הטענות שהובאו בה, רז הוליכה שולל משקיעים שניסתה להביא לתמוך בחברה, וניסתה לנפח מאוד לכאורה את בסיס הלקוחות של ג'ונקו, את מאגר המשקיעים וכן את רווחי החברה.

ג'ונקו הוקמה בשנת 2016, והיא פיתחה שירות תוכנה שמיועד לסייע לחברות לגייס מועמדים לתפקידים שונים בארגונים באמצעות AI, ולאפשר גיוון בגיוס המועמדים. המטרה היא להשתמש בטכנולוגיית AI, על מנת שחברות יעמדו במחויבות הגיוון התעסוקתי שלהם, על פי מטרות ה-DEI (diversity, equity, and inclusion) שהציבו לעצמם. הסטרטאפ בראשות רז, ניפח את הנתונים על הלקוחות שלו. למשקיעים הוצגה תמונה כאילו לחברה יש למעלה מ-100 לקוחות, חלקן כביכול הן חברות מוכרות ורווחיות השייכות למועדון ה-Fortune 500. על פי ה-SEC, לעומת זאת, כל הטענות האלה זוייפו על ידי ג'ונקו, בתוספת עדויות לכאורה, שמהללות את הפלטפורמה ואת האפקטיביות שלה. משקיעים רומו עוד עם תצהירים מזוייפים של חשבונות הבנק של החברה – ג'ונקו הציגה מצג כאילו יש לה מעל מיליון דולר ברווחים, וכאילו היא בעלת דאטה בייס של למעלה מ-100 אלף מועמדים לגיוס לעבודה.

התלונה של ה-SEC משובצת בשורה ארוכה של פעולות הונאה ורמייה שבוצעו לכאורה על ידי רז, לרבות זיוף ממשי של תדפיסי חשבונות בנק וכן זיוף של חוזים מול לקוחות. הנתונים המזויפים הללו הוגשו למשקיע שהחל לבחון יותר לעומק את הטענות של ג'ונקו, ואת האמינות שלהן.

ההונאה הזו יצאה לאור עוד באמצע 2023, כשאותו משקיע התייצב מול רז ועימת אותה עם הנתונים שהציגה. רז אז הודתה בשורת הזיופים. "אנחנו טוענים שעילית רז עסקה בהונאה בסיסית ואולד סקול, כשהיא משתמשת במילות באזז שהן ניו סקול, כמו בינה מלאכותית ואוטומציה", העיר גורביר גרואל, ראש היחיד לאכיפה של ה-SEC. הוא מדגיש את הצורך בשמירה על ערנות, כשיותר ויותר משקיעים נמשכים למיזמים מבוססי AI, והוא מזהיר מפני הניצול של הפופולאריות הגדלה של התחום, למטרות הונאה ורמאות.

עילית רז, מייסדת ומנכ"לית Joonko (צילום: אלון ראובני)
עילית רז. כתב אישום פלילי וגם תביעה אזרחית | צילום: אלון ראובני

ה-SEC מבקש צו מניעה קבוע נגד רז, לצד קנסות גבוהים, פירוק של כל הרווחים שהושגו על ידה במרמה, כולל ריבית עליהם, וכן להטיל עליה איסור לשמש בתוך מנהלת או דירקטורית של חברה ציבורית. במקביל, הודיע משרד התובע המחוזי של דרום ניו יורק על הגשת כתב אישום פלילי נגד רז.

בחודש שעבר הגישה ג'ונקו בקשה לצ'פטר 11, שהוא למעשה הליך פשיטת רגל לצורך ביצוע ארגון מחדש של החברה. האופרציה של הסטרטאפ הגיעה לסופה בקיץ האחרון למעשה, אחרי שרז עזבה את החברה בעקבות ההאשמות מצד הדירקטריון של החברה, שטענו נגדה שהיא "עסקה בצורה בולטת בהתנהגות שקרית, לא מוסרית והונתה משקיעים".

ה-COO של החברה, אילן בנד, מנסה כעת לסיים את סגירת החברה, שפיטרה את כל עובדיה אחרי שהתגלה הסקנדל. בסך הכל גייסה החברה 29.5 מיליון דולר ממשקיעים בין השנים 2019-2022, יש לה כעת כחמישה מיליון דולר בחשבון, וחובות משמעותיים. רז כעת תובעת את החברה על סך של 300 אלף דולר, על מנת שתכסה את הוצאותיה המשפטיות.