כמו כמעט כל המסעדות ובתי הקפה בישראל, גם המסעדה האיטלקית "ברבריני" שבאשדוד הייתה סגורה במשך כחודשיים בגלל וירוס הקורונה. בימים האחרונים, עם ההקלות והכניסה לשגרת הקורונה, נפתח המקום לראשונה לטייק אווי. אלא שימים בודדים לאחר הפתיחה המחודשת נקנס בעל העסק ב-730 ש"ח. הסיבה: שני שולחנות שהונחו לצד הכניסה לבית העסק.

"המקום קיים עוד מעט שלוש שנים ומעולם לא היה סגור כל כך הרבה זמן", מספרים שי אמר וחן בוקר, בעלי המקום, "אחרי חודשיים בלי פרנסה במהלכם גם פרצו למסעדה וגנבו ממנה לפטופ וכסף, פתחנו מחדש ביום שני האחרון. אנשים מגיעים בעיקר בשעות הערב ומזמינים טייק אווי, זה עדיין לא מתקרב להכנסות שהיו לנו לפני המשבר ויקח זמן לכסות את ההפסדים, אבל זו התחלה".

"יש במקום שני ספסלי קק"ל וחבית שנמצאים בחלק החיצוני של המסעדה, לא ניתן להכניס אותם פנימה והם היו שם גם בזמן שהמסעדה הייתה סגורה ומעולם לא אמרו לנו על זה דבר. לא מדובר בספסלים שחוסמים את המדרכה אלא בשטח שבימי שגרה הוא החלק החיצוני של המסעדה" הם ממשיכים, "ביום שישי היו כמה אנשים שהזמינו אוכל לקחת ובינתיים שהו ברחבה עד שהוא יהיה מוכן. בשלב מסויים הגיע פקח שאיים על שי שיתכונן לשלם 5000 ש"ח ובסוף נתן לו דו"ח של 730 ש"ח ללא התראה".

השולחנות בברבריני
"לא מדובר בספסלים שחוסמים את המדרכה" ; השולחנות בגינם ניתן הדו"ח

"אנחנו אזרחים, שומרי חוק, משלמים מיסים. הקורונה גרמה לנו לסגור ברגע אחד את הדלת וזה מה שעשינו. היינו סגורים חודשיים בבית, פתחנו בהתאם להוראות ואנחנו עובדים רק במסגרת טייק אווי תוך הקפדה על כל מה שנדרש - המקום מלא באלכוג'ל, מסכות, מגבונים, כפפות וכל מה שצריך" אומר אמר, "זה פשוט חוסר רגישות לתת קנס בסך 730 ש"ח שלושה ימים אחרי שפתחנו מחדש, היו יכולים להסתפק בהתראה".

"גם אני שעוסקת בשיווק דיגיטלי בתחום התרבות והמסעדנות מצאתי את עצמי יושבת בבית ללא הכנסה בימי הקורונה" מוסיפה בוקר, "דווקא בתקופה כל כך הזויה שכל העולם חווה, היינו שמים לקצת יותר אמפתיה ורגישות אחד לשני".

בתגובה לפניית mako השיבו בעירייה כי "מדובר בעסק שפעל בניגוד לחוק" בכך שאפשרו התקהלות של 10 אנשים וכי העירייה "לא רודפת אחר בעלי העסקים אך היא כן מגנה על הציבור ועל בריאותו". אלא שבאותו היום העלו העירייה לעמוד הפייסבוק שלהם סרטון המתעד את חופי העיר העמוסים וכתבו "ככה בדיוק אנחנו אוהבים את החופים שלנו, עמוסים, שוקקים ומלאים באלפי מתרחצים כפי שצולם היום בחוף אורנים".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: עם כל האמפתיה וההזדהות עם מצב העסקים, שום דבר לא מצדיק עבירה על החוק ובודאי לא פעולות העלולות לסכן את בריאות הציבור. הפקח מצא עסק פתוח וכ-10 אנשים ישבו סביב שולחנות, אכלו ושתו. הפקח הורה לבעל העסק להכניס את השולחנות והתריע בפניו שזאת עבירה שכרוכה בקנס, אך בעל העסק בחר שלא לעשות כן. אף על פי שיכול היה הפקח להחמיר עם בעל העסק ולקנוס אותו ב-5,000 ש"ח, בהתאם לחוק, הוא התחשב וקנס אותו ב-730 ש"ח בלבד

 

ליצירת קשר עם הכתבת: liat.barstav@mako.co.il