עוזרים לעסקים: אבי ומתן פיין הם בעלי העסק "משק פיין" למכירה ישירה של תוצרת חקלאית ישראלית. העסק הוקם בשנת 2016 בתקופת המחאה החקלאית-חברתית בישראל, במטרה לעקוף את פערי התיווך ולמכור את התוצרת ישירות לצרכן.

העסק מחזיק בחנות במתחם חוצות בשפיים ובחנות נוספת בחצר המשק בגבעת עדה. אלא שמאז פרוץ המלחמה, העבודה פחתה – והמתווה הכלכלי שמציע משרד האוצר, לא נתן מענה לצרכים של העסק. "תחילה עבדנו במתכונת מצומצמת מבחינת כוח העבודה", הם מספרים. "חלק מהעובדים חשש להגיע, וכך גם הלקוחות. הייתה ירידה מאסיבית בפדיון החודשי ובמספר הלקוחות שהגיעו לחנות, ולצערנו המתווה לא עוזר לנו".

הם מסבירים, "המתווה קבע שעסקים עם ירידה במחזור של 25% ומעלה יהיו זכאים לפיצוי מהמדינה. אבל לנו יש 24.7%, לכן אנחנו לא זכאים לסיוע. אין התחשבות בגורמים נוספים כמו רווחיות או הוצאות קבועות וכן הלאה. העסק שלנו עובד על רווחיות מאוד נמוכה, עם הוצאות קבועות גבוהות שלא קיבלו מענה מהמדינה, או מהמתחם המסחרי בתקופה זו. מדובר בין היתר בתשלומי חשמל, מים, ארנונה, שכירות – והכול שולם במלואו בתקופה הזו, כך שבעסק שעובד בסגנון כמו שלנו, המשמעות היא אחת – הפסד".

עובדים במשק (צילום: משק פיין)
צילום: משק פיין

עם זאת, הדבר לא מנע מהמשפחה לסייע לחזית האזרחית של המדינה. "אנחנו תורמים ארגזי פירות וירקות על בסיס שבועי לארגונים/יחידים שמעבירים זאת באופן עצמאי לחיילים ולנפגעי הטבח בעוטף. אנחנו עושים את זה באמצעות אנשים פרטיים שאנחנו מכירים וסומכים עליהם שהתרומה תגיע למקום הנכון. כמו כן, הגדלנו את מגוון והיקף התוצרת שמגיעה מהעוטף אצלנו בעסק".

על מנת לנסות לאושש בכל זאת את העסק, משק פיין פועל בימים אלה לטובת התייעלות וחסכון בכל אספקט אפשרי, ומשתדל להתאים את עצמו למצב החדש. אבי פיין, בעלי העסק, מסביר: "בין היתר, אנחנו מנסים לחסוך בהובלות, ובעצם מובילים דברים באופן עצמאי. בנוסף, אנחנו מנסים לפרסם יותר את העסק. כבר בתקופת הקורונה הבנו שאסור לנו להסתמך על המדינה או על המתחם המסחרי לגבי עזרה כלשהי בעת משבר. לכן, אין לנו ברירה אלא להסתמך על עצמנו. ואנחנו מקווים שיותר אנשים ימשיכו להגיע לכאן".

ניתן ליצור קשר עם "משק פיין" בהודעות וואטסאפ בלבד: 055-924-7659    

העבודה במשק (צילום: משק פיין)
צילום: משק פיין

משק פיין בחוצות שפיים

מיקום: "האנגר משק פיין" ב-Waze

שעות פעילות: ראשון-חמישי: 10:00-18:00, שישי: 09:00-15:00, שבת: 10:00-16:00

משק פיין גבעת עדה

מיקום: "משק פיין גבעת עדה" ב-Waze

שעות פעילות: שלישי: 10:00-18:00, רביעי-חמישי: 10:00-19:00, שישי: 08:00-14:00, שבת: 10:00-14:30