מכירים את המשפט המפורסם - "לא קל לעשות תחזיות, במיוחד לגבי העתיד.."? אז דווקא קל מאוד. והרי התחזית: הבלתי צפוי, צפוי בהחלט להתרחש. דוגמאות אופייניות לכך, הן ביטול טיסה או קיצור נסיעה לחו"ל - מצבים אשר בוודאי רלוונטיים מתמיד, על רקע המצב הנוכחי עם ה"קורונה". ומה אם קניתם כרטיס טיסה לפני כן? הזמנתם מלון? שכרתם רכב מראש? ומה אם הסיבה לכך שאתם מעוניינים לבטל את הנסיעה, לא מכוסה בתנאי ההתקשרות מול הגורמים השונים שאצלם עשיתם הזמנות וכעת אתם נאלצים לבטל? אלה דווקא שאלות צפויות. כך שהכול צפוי למדי - רואים כמה קל לחזות את העתיד? המסקנה המתבקשת, היא להיערך לעתיד הזה - להפתעות הצפויות, אשר שבות ומפתיעות. כך עושים זאת:

ביטול נסיעה

במסגרת ההכנות לטיול מתוכנן, נסיעת עסקים וכדומה, רבים עושים כיום כעניין שבשגרה ביטוח נסיעות לחו"ל.

ביטוח מסוג זה, כולל מגוון רכיבים חשובים דוגמת כיסוי הוצאות פינוי לבית חולים, כמו גם הרחבות שונות, דוגמת אובדן "כבודה" או גניבתה. הנקודה הספציפית והמשמעותית מאוד של ביטוח ביטול נסיעה, עשויה להיות מכוסה בכמה אופנים. היא יכולה להיות מכוסה כתוספת, לביטוח שעושים עבור נסיעות לחו"ל. תוספת כזו, תהיה לרוב מוגבלת יחסית ותכסה מקרים של ביטול הנסיעה מסיבות רפואיות. ביטוח ביטול נסיעה ניתן לעשות גם כביטוח ייעודי ורחב יותר בפני עצמו. ביטוחים כאלה, מסייעים כאשר צריך לבטל הזמנות רבות שבוצעו מראש, לקראת הנסיעה. נזכיר, שמדובר לא רק בביטול כרטיסי טיסה או שייט, אלא פעמים רבות גם בביטול הזמנות חדרים בבתי מלון, שכירת רכב ועוד. לעתים קרובות, יהיו גם הוצאות שביצעתם מראש סביב פעילויות שהיו אמורות להיות במרכז הנסיעה, דוגמת דמי השתתפות באירוע אליו תכננתם להגיע, הופעה, משחק ספורט וכדומה. ייתכן גם מצב שבו אלמנטים מסוג זה מגיעים ביחד, כחבילה, במסגרת חבילת נופש או טיול מאורגן. גם מקרים כאלה, ניתן לכסות בביטוח ביטול נסיעה.

 

ביטול מכל סיבה – גם קורונה זאת סיבה!

מה סיבת ביטול הנסיעה? הביטוח הבסיסי בנושא ביטול נסיעות, מבטח מקרים שבהם הביטול מוגדר כ"בלתי נמנע". בפוליסה אמורה אמנם להיות רשימת מקרים שמתייחסים לביטול "בלתי נמנע". מצד שני, גם הגדרה כזו עשויה להיות עניין של הגדרה ומקור לחוסר הסכמה עם חברת הביטוח. בנוסף, ביטול שהוא אכן בלתי נמנע, גם חייב להיות מבחינת הביטוח ביטול מסיבה שלא ידעתם עליה מראש. לכן אגב, חברות ביטוח רבות צמצמו את היצע פוליסות ביטוח הביטולים לסוגיהן, בעקבות ה"קורונה" ובהתאם לה. הפתרון לכך, הוא ביטוח רחב יותר, שמכסה מקרים של ביטול נסיעה מכל סיבה שהיא. אין ספק, שמנקודת מבט של "הפתעות" נוסח "קורונה", כדאי בהחלט לשקול ביטוח שמכסה ביטול "מכל סיבה". מה גם, שרבים מתכננים נסיעות זמן רב מראש. גישה זו  מקלה על השגת מחירים טובים, אבל גם מגדילה את הסיכון של צורך בביטול הנסיעה. ביטוח ביטול נסיעה מכל סיבה, יאפשר לקבל עד 80 אחוז מההוצאות בחזרה. נדגיש, כי ביטוח ביטול נסיעה מסוג זה, לא מחייב אתכם להסביר לחברת הביטוח את הסיבה או להוכיח אותה. זו יכולה להיות גם סיבה טריוויאלית לגמרי, אשר משמעותית רק עבורכם אישית.

ביטול טיסה
ביטול טיסה | צילום: shutterstock| Ekaterina Pokrovsky

קיצור נסיעה

ביטול שהות בחו"ל לאחר שהיא כבר התחילה, הוא למעשה מצב של קיצור נסיעה. זה הוא עוד היבט של ביטוחי נסיעות, שכדאי תמיד לקחת בחשבון. הוא רלוונטי במיוחד ככל שנמצאים בחו"ל במקום או בתנאים עתירי סיכון והתרחשויות בלתי צפויות וככל שאתם תלויים בהתפתחויות מסוימות בארץ - למשל במשפחה, בעבודה או במצב הביטחוני במדינה. כמו כן, עולה הסיכוי לכך שיידרש קיצור נסיעה, ככל שהנסיעה ממושכת  יותר.

 

מה מכוסה?

לבטח ביטול נסיעה מכל סיבה, בוודאי מקדם את היכולת לטפל בנסיעה בראש שקט. אבל ישנו עוד היבט משמעותי מאוד חיוני לקחת בחשבון - מה הביטוח מכסה? רכיב מרכזי בכך, הוא כרטיס הטיסה לחו"ל. לכך, ניתן להוסיף רכיבים נוספים. חשוב לשים לב, עד מתי חברת הביטוח מאפשרת להוסיף רכיבים נוספים כאלה לביטוח (למשל, רק בתוך שבוע מרכישת חבילת נסיעה). ככלל, ברור שיהיו הבדלים מסוימים בין חברות הביטוח השונות מבחינת הכיסוי וחשוב לשים לב לכך כאשר משווים הצעות.

 

מה מומלץ לעשות?

כמובן, ההמלצה העיקרית היא לבדוק מי מחברות הביטוח מציעה ביטוחים כאלה ולהשוות בין ההצעות. השוואת מחירים דרך אתר Wobi תאפשר לעשות זאת ביעילות ובמהירות. בין השאר, תוכלו להוסיף להשוואה באתר Wobi אופציית לביטול או קיצור נסיעה. חשוב לקחת בחשבון, שהשורה התחתונה בבחירת ביטוח נסיעות לחו"ל היא כספית - האם זה ישתלם או לא? מחד, אי אפשר להעריך מראש את כול הנסיבות בהן תיתקלו. אבל מאידך, בהחלט כדאי וחשוב לנצל את היכולת הנוחה להשוות בין ביטוחים, בכדי לוודא שהביטוח שנבחר יהיה הגיוני מבחינה כספית. הדברים תלויים מאוד בנסיבות המיוחדות לכל נסיעה ובשיקולים אישיים.

 

"האותיות הקטנות"

הסכמי ביטוח הם תמיד עניין מורכב - תמיד ישנן "אותיות קטנות", שעשויות לעשות הבדל גדול מאוד. כתוצאה מכך, ניתן לומר שביטוח ביטול נסיעה מכל סיבה, הוא בפועל לא לגמרי מכל סיבה. ביטוחים אלה מכסים בדרך כלל ביטול על ידי הלקוח (הנוסע) בלבד. הם מגדירים עד כמה שעות לפני הטיסה ניתן לבטל ולקבל החזר. הם גם עשויים לכלול סעיף, שלפיו לא זכאים להחזר כספי, במקרים שבהם הלקוח זכאי להחזר כזה מגורם אחר. כך שבשורה התחתונה, אנו שבים וחוזרים להמלצה הקלאסית: להשוות היטב את הצעות חברות הביטוח השונות וגם להתעמק בפרטי כל פוליסה.