עולם התעסוקה עבר לא מעט תהפוכות בשנים האחרונות ומקצועות רבים שהיו סגורים בעבר, פתוחים כיום בפני נשים. אולם, למרות ההתקדמות שחלה בנושא בשנים האחרונות, בפועל נשים עדיין מרוויחות פחות מגברים בממוצע. "שוק העבודה הנוכחי נוטה לסבול מחוסר שוויוניות בכל הקשור למשכורת של נשים לעומת גברים", אומר איתי יעקב, משנה למנכ"ל, מנהל אגף מוצרים ופיתוח ב"מנורה מבטחים פנסיה וגמל". "ייתכן שזו הסיבה לכך שנשים רבות מתפשרות גם בנושא הפנסיה שלהן ולא תמיד הן מודעות לכך. אולם, חשוב לדעת שבפועל יש לא מעט דברים שנשים יכולות לפעול באופן עצמאי כדי לדאוג לעצמן לפנסיה ראויה שתבטיח להן איכות חיים טובה בעתיד".

יש כמה החלטות קטנות שתוכלי לקחת ממש עכשיו כדי להשפיע באופן ניכר על גובה הפנסיה שלך. יעקב מפרט מספר שאלות שכל אישה צריכה לשאול את עצמה, כדי להבטיח לעצמה פנסיה ראויה בעתיד. אז קדימה, אין שום סיבה שתתפשרי. הגיע הזמן שתהיי אקטיבית בנושא ותתחילי לשאול את השאלות הנכונות.

את מודעת לגורמים המשפיעים על הפנסיה?

אחד הדברים העיקריים המשפיעים על גובה הפנסיה הוא הסכום שצברת עד בחיסכון הפנסיוני שלך עד גיל הפרישה. סכום זה מושפע משני פרמטרים עיקריים: גובה השכר החודשי לאורך שנות העבודה שממנו הופרש סכום לקרן הפנסיה, ומשך החודשים שהיית פעילה בשוק העבודה ובגינם הפרשת לחיסכון פנסיוני.

כדאי להביא בחשבון שקטיעה ברצף העבודה לצורך הארכת חופשת הלידה, חל"ת, לימודים או לטובת כל צורך אחר - תשפיע על גובה הקצבה העתידית. אם בחרת לקחת פסק זמן מהעבודה וקרן הפנסיה שלך נפגעה, עדיין לא מאוחר לתקן את המצב. למעשה, תוכלי להגדיל את ההפקדה החודשית בכל רגע נתון, וכך תדאגי שהפנסיה שלך לא תיפגע.

האם את שלמה עם גובה ההכנסה שלך?

נשים רבות מתחבטות בשאלה: האם לדרוש שכר גבוה יותר? ובכן, אם את מרגישה שגם את מתפשרת על המשכורת שלך או לא שלמה איתה, חשוב שתביני שיש לכך השלכות גם על הפנסיה שלך. ההפרשה לפנסיה היא אחוז מהמשכורת ולכן החיסכון הפנסיוני מושפע באופן ישיר מגובה השכר. בסופו של דבר, כל הגדלה בתקציב השכר הנוכחי שלך ישפיע על תקציב הפנסיה.

האם את שומרת על רצף העבודה?

בחרת להשקיע בהסבת מקצוע ורצף העבודה שלך נפגע? החלטת להאריך את חופשת הלידה שלך מעבר ל 15 שבועות? תוכלי להמשיך את ההפקדות שלך אל קרן הפנסיה שלך באופן עצמאי, כדי שההחלטה לעצור את רצף העבודה לא תפגע בתקציב הפנסיה שלך.

האם החלטת כבר מתי תפרשי לפנסיה?

לפי החוק, גברים יכולים לצאת לפנסיה החל מגיל 67. נשים לעומת זאת, יכולות לצאת לפנסיה כבר בגיל 62. למרות זאת, חשוב שתדעי שאת ממש לא חייבת לפעול בהתאם לכך, ושיש לך אפשרות לצאת לפנסיה גם בגיל מאוחר יותר. למעשה, ככל שתבחרי לצאת לפנסיה בשלב מאוחר יותר, כך תוכלי לצבור סכום פנסיה גבוה יותר. לכן, אם את יכולה להמשיך להישאר בשוק העבודה גם לאחר גיל 62, זה בהחלט ישתלם לך.

לסיכום: כדי שתוכלי ליהנות מפנסיה ראויה בעתיד, כל מה שנדרש זה לנקוט מספר צעדים פשוטים. אף פעם לא מאוחר לקבל הכוונה מקצועית בעניין. המומחים של "מנורה" ישמחו להעניק לך ייעוץ, שיסייע לך להשיג את תנאי הפנסיה הטובים ביותר, גם אם הפנסיה נראית קרובה מתמיד.