פעילות על"ם עם המודעות (צילום: יוסי צבקר)
הכרטיסים הפרובוקטיבים שמציעים סקס תמורת ג'ינס | צילום: יוסי צבקר

היום (ד') יצאו אנשי עמותת עלם בשיתוף משרד הפרסום "גיתם" בקמפיין רחב היקף ופרובוקטיבי ברחובות ת"א, כחלק מפרויקט "דגל אורות התקווה" המופיע על מגדלי עזריאלי. במסגרת הפעילות, מתנדבי עלם הניחו על שמשות הרכבים כרטיסים דוגמת הכרטיסים המציעים שירותי מין וליווי, ועליהם הכיתוב "ענת – סקס תמורת ג'ינס *6009".

פעילת על"ם מחלקת מודעות (צילום: יוסי צבקר)
אחת הפעילות במהלך חלוקת הכרטיסים | צילום: יוסי צבקר

מצידו השני של הכרטיס יופיע הכיתוב "אלפי נערות בישראל סובלות ממצוקה, אלימות וניצול מיני. עמותת עלם מושיטה להן יד. עזרו לנו לעזור להן. לתרומה שלחו SMS עם המספר 10 ל 6009".

הפעילות מיועדת להעלאת המודעות למצבן הקשה של נערות ישראל, כפי שעלה בנתוני הדוח השנתי של מצב הנוער שפרסמה עמותת עלם לפני שבועיים. הדו"ח הראה עלייה של 17% במספר המקרים של נערות המנוצלות מינית בהן נערות החוות ניצול מיני בתמורה לטובות הנאה חומריות או רגשיות וכן עליה במקרי גילוי עריות ואונס.

"תפיסות חברתיות מעוותת"

נאווה ברק, נשיאת עמותת עלם: "זאת אחת התופעות הרחבות הקשות בהן אנו נתקלים. מוסכמות חברתיות ותפיסות מעוותות מצליחות למצב את התופעה במקום שקט ורחוק מהעין, כך שאותן נערות מופקרות לגורלן ומקבלות אותו כגזירה שאינה ניתנת לשינוי".

אחת התופעות החמורות שאיתרה עמותת עלם בקרב הנערות, הינה ניצול מיני בתמורה לטובות הנאה חומריות. הנערות, שגילן נע סביב ממוצע 14-15, מציעות את גופן תמורת מגורים, הסעה, ביגוד וכדומה. במחקר שנערך במכון ברוקדייל, הודו 25% מהנערות המטופלות על ידי שירותי הרווחה כי הן מנוצלות מינית בתמורה לטובות הנאה חומריות. נוסף עליהן, הודו 50% מהנערות הלא מטופלות כי גם הן שותפות לתופעה.

למרות שמרבית הנערות אינן מתלוננות על מערכות יחסים מסוג זה, ניתן לראות התפתחות של סימפטומים המעידים על מצוקתם כגון הסתגרות והתנהגות הרסנית עצמית, החל מהפרעות אכילה וכלה באובדנות. החמרתו של המשבר הכלכלי מחזקת את התופעה ואף מובילה להרחבתה מעבר לערי הפריפריה, כפי שהיה עד כה.

להדלקת נורות בדגל ניתן לשלוח SMS‏ עם הספרה 10 למספר 6009 או חייגו ל 6009*( 10 ש"ח תרומה).