10 בדצמבר 2020. המקום: חניון מכוניות ברחוב יגאל אלון בתל אביב. מאיר ארג'ואן (63), תושב קריית גת, ושרון ביליה (28) נכנסים פנימה ובוחנים מקרוב משאית 'ברינקס' מלאה במילונים החונה במקום.

שבוע ימים צמד החמד הזה מגיעים לחניון במטרה אחת לפרוץ למשאית ולגנוב את שקי המזומנים. ארג'ואן כבר מפנטז על המיליונים שהוא הולך לשדוד, בעוד השומר בחניון מביט בו מידי פעם באופן חשוד.

הם בודקים את מנגנוני האבטחה, את הדלתות והחלונות, מחפשים נקודות תורפה שיוביל אותם לכסף הגדול. במכונית שאיתה הגיעו לחניון הוסתרו כלי פריצה ולוחית הזיהוי שלה מזויפת כדי שלא להיתפס על ידי המשטרה.
לבסוף הם מגיעים למסקנה שקיים סיכון גבוה שאם יפעלו הם ייתפסו, והם עוזבים את המקום. כמה שעות לאחר מכן שוטרי תחנת השכונות בתל אביב מקבלים מידע על השניים ועוצרים אותם, כשהם מופתעים לגמרי.

הבלשים עקבו אחריהם כבר בלילה הקודם והבינו שהשניים זוממים לבצע שוד. "היה לנו מידע שהשניים מתכוונים לפרוץ למשאית הברינקס. בשבועות האחרונים הייתה פעילות מבצעים ומעקבים אחר עבריינים נוספים שתכננו לשדוד משאיות משוריינות שהכילו עשרות מיליוני שקלים", ציינו גורמים במשטרה, "הם עקבו תקופה ארוכה אחר המשאית. הכול מתועד בסרטוני אבטחה".

מעצרם של השניים, המכחישים מכל וכל את החשד לפיו תכננו לפרוץ למשאית הברינקס, הוארך בבית משפט השלום בתל אביב עד ליום ראשון. המשטרה מתכוונת כבר בשבוע הבא להגיש כתבי אישום נגד ארג'ואן וביליה.

נראה כמו סבא חביב

לארג'ואן, ההליך הזה לא חדש. מי שבילה 40 משנות חייו בכלא הוא בעל עבר פלילי עשיר ביותר, ובאמתחתו 44 הרשעות בעבירות רכוש, אלימות, הונאה סמים, תקיפה הצתה ועוד. מהסיבה הזו הוא נמצא הרבה זמן על הכוונת של המשטרה.

"ארג'ואן נראה סבא חביב, נחמד, פנסיונר מנומס, אבל אל תזלזלו בו. תכל'ס המוח שלו כל הזמן חושב איך לשדוד משאיות משוריינות. הוא מתוחכם, ערמומי, ועושה כאבי ראש לחברות המשאיות המשוריינות, שכל הזמן משדרגות את רמת האבטחה כדי למנוע מעבריינים פורצים משוכללים כמוהו לפרוף לתוכן ולגנוב עשרות מיליוני שקלים", גילה קצין משטרה. "הוא כל הזמן עוקב אחרי משאיות משוריינות כדי למצוא את ההזדמנות הכי טובה לפרוץ לתוכן ולרוקן אותם משקי כסף, והוא אוהב לעבוד תמיד עם עוזר אחד. זה כבר קרה בעבר הלא רחוק".

כמה לא רחוק? לפני כשלוש שנים, ברחוב גליל בישוב גני תקווה, ארג'ואן ושותף נוסף פרצו למשאית משוריינת של חברת מודיעין אזרחי, ותוך שלוש דקות גנבו מתוכה 11 שקי מזומנים של 4.22 מיליון שקל. המאבטחים, שלא שמרו על המשאית חזרו מסניף 'מגה' כדי לגלות שהכסף נעלם. היה פה מחדל חמור מאוד אבל זה בדיוק מה שארג'ואן חיפש. במקרה הזה התיק מתנהל בהוכחות בבית משפט וטרם נגזר דינם.

כאשר חוקרי משטרת מרחב דן הגיעו לארג'ואן ושותפו דאז, הם מצאו בקושי כמה עשרו אלפי שקלים. לאן נעלמו 4.2 מיליון שקל? עד היום התעלומה לא נפתרה. נגד השניים הוגשו כתבי אישום לבית משפט שלום בתל אביב ושוב ארג'ואן שוחרר למעצר בית. בגלל קשיים ראייתיים בית המשפט גזר עליהם כמה חודשי מאסר בפועל בלבד.

אבל לא רק משאיות ברינקס נפלו קורבן למעלליו של ארג'ואן. בשנת 2016 הוא ואדם נוסף, שלא קשור לשני המקרים שהוזכרו מעלה, הגיעו לצ'יינג' ברחוב ברכת אברהם בירושלים. הם עקבו במשך תקופה ארוכה על הנעשה במקום, וכאשר בעל המקום הלך לאכול צהרים, שברו שני הפושעים את הסורגים והלבנים ותוך שתי דקות גנבו מהמקום 1.5 מיליון שקל. ארג'ואן שוחרר למעצר בית באזוק אלקטרוני, הוא נדון לעונש של עבודות שירות בגלל קשיים ראייתיים שהיו בתיק. הכסף לא נמצא עד היום.

איפה המיליונים?

המשטרה הפכה עולמות לאתר את המיליונים אבל הם נעלמו. לטענת המשטרה הסתיר אותם במקומות מסתור או הבריח אותם לחו"ל. כמה ימים לאחר שגנב ממשאית 4.2 מיליון שקל הוא טס במחלקה ראשונה לחופשה מפנקת בתאילנד. עשה שם חיים משוגעים וחזר לארץ לעשות עוד מכה.

אלא שבשנים האחרונות ארג'ואן ניסה פעמים לפרוץ למכוניות ברינקס ונכשל. לפני כשנה וחצי ניסה לפרוץ למשאית ברינקס בחניון בתל אביב. הוא נעצר הוגש נגדו כתב אישום והוא שוחרר שוב.

"הוא מסוג העבריינים של פעם. הוא אוסף מידע ברמה של סיירת מטכ"ל. יודע את שיטות העבודה של המאבטחים, את חלקי המשאית המשוריינת ונקודות התורפה שבה", הסביר קצין משטרה בכיר בתחום החקירות, "יש לו המון סבלנות, זיכרון פנומנאלי, וזיהוי הזדמנויות לבצע את השוד בצורה חלקה ומהירה מבלי להיתפס על חם. בינתיים הוא מואשם בשני מקרים ובשני ניסיונות נוספים אבל את המיליונים לא מצאנו. הוא אגוז קשה לפיצוח בחקירה, ושותק כל הזמן. גם כאשר מכניסים לו מדובב הוא לא פראייר. הוא מכיר את כל התרגילים של המשטרה".

נגד ארג'ואן יש עוד שני תיקים נוספים שמתנהלים בבית משפט בנוגע לניסיונות פריצה למשאיות משוריינות של ברינקס. המשפטים עדיין מתנהלים נגדו. בתיק הנוכחי הוא ושותפו למעשה חשודים בניסיון פריצה למשאית, ובהחזקת כלי פריצה במכוניתם. החשד הוא שהפעם ארג'ואן תכנן יחד עם שותפו לפרק חלקים מדלת המשאית בצורה מתוחכמת ואז לגנוב את הכסף הגדול.

עו"ד אהוד בן יהודה (צילום: יחצ)
עורך הדין אהוד בן יהודה | צילום: יחצ

סנגורו של ארג'ואן, עו"ד אהוד בן יהודה טוען, כי מרשו לא התכוון כלל לפרוץ למשאית הברינקס וכי המשטרה סימנה אותו ומחפשת אותו לשווא. אבל במשטרה מעריכים שאם ארג'ואן ישתחרר שוב, הוא ימשיך לנסות ולאתר משאיות משוריינות לשדוד כמה מיליונים ולהעלים אותם.

עסק משתלם כי העונשים לא מרתיעים מספיק

מאז שוד הברינקס הגדול שאירע בשנת 2003 , כאשר אילן קופרמן סגל שדד 4.3 מיליון בעת שעבד בחברה והצית את דמיונם של עבריינים רבים, חלה עלייה של מאות ניסיונות לשדוד משאיות משוריינות של ברינקס ומודיעין אזרחי. בשנה האחרונה סוכלו עשרות ניסיונות של מעשי שוד.

"ארגוני פשיעה מנסים לשתול מטעמם צעירים שיעבדו בחברות כמו ברינקס ומודיעין אזרחי, כדי שישדדו עבורם משאיות של מזומנים. הם לומדים את נקודות התורפה ושיטות העבודה של המאבטחים, והיכן כדאי לפרוץ לתוך המשאיות שבהן מותקנות מצלמות אבטחה", גילה קצין חקירות במשטרה. "זה כסף גדול, זמין ומהיר לגניבה. בשתיים ושלוש דקות אתה יכול לגנוב ממשאיות כאלה ארבעה, חמישה מיליון שקל ולהיעלם. כשאנחנו עוצרים אותם הכסף כבר נעלם, התאייד. זה עסק משתלם כי העונשים שמוטלים בבתי המשפט לרוב די נמוכים ולא מרתיעים מספיק".