כל צעד שלו מתועד לא פחות מכל כוכב הוליוודי. יש לו מיליוני עוקבים באינסטגרם, מעריצות שרופות, וצעירות שרודפות אחריו לכל מקום. כשהופצו שמועות שהוא התארס, מה שיתברר מאוחר יותר כפייק ניוז, הן פרצו בבכי.
יש לו מראה של פלייבוי, חובב כדורגל מושבע ואוהד שרוף של קבוצת הכדורגל הספרדית, ריאל מדריד, יש לו אוסף אופנועים נדירים ויקרים ביותר, הוא שווה על פי הערכות שונות כמה עשרות מיליוני דולרים וביום מן הימים, שהולכים וקרבים, הוא יהיה זה יישב על כיסא מלך ירדן.

תכירו: נסיך הכתר הירדני, חוסיין. השבוע שמו עלה לכותרות בממלכה וברחבי העולם בעקבות ניסיון ההפיכה שניסה לבצע אחיו למחצה של המלך עבדאללה, הנסיך חמזה. יורש הכתר, שרגיל לפרגון ולחיבוק של העם לא הבין איך שמו שורבב לניסיון ההפיכה הכושל ואיך בן דודו, הנסיך חמזה הפך לאהוב ולגיבור העם.

"לעם בירדן נמאס בשנים האחרונות בעיקר מהמלך עבדאללה ומשלטונו. שנים רבות יש דיבורים על שחיתויות בממלכה בקרב בכירי צמרת השלטון, ובית המלוכה והמלך לא עושה דבר למגר את התופעה הזו. המצב הכלכלי במדינה, שחיה ומתקיימת בעיקר מענף התיירות, הוא בכי רע", טוען גורם ישראלי המכיר היטב את המתחולל בירדן. "המלך איבד את אהדת העם שבאופן טבעי מחפש גיבורים חדשים כמו הנסיך חמזה שלא מעט אזרחים רואים בו היורש של עבדאללה, ולא בנו הנסיך חוסיין שעלול להמשיך את הקו של אביו. העם רוצה שינוי, ואם זה לא יקרה הם יפילו את השלטון, ומזה עבדאללה חושש מאוד".

View this post on Instagram

A post shared by Al Hussein bin Abdullah II (@alhusseinjo)

ילדותי מאוד ומנותק

הנסיך חוסיין, בנם הבכור של המלך עבדאללה והמלכה ראנייה, נחשב בילדותו לחנון ולעוף מוזר בבית המלוכה. הוא הרכיב משקפים שחורים בסגנון 'הארי פוטר' כולל תספורת שדמתה לגיבור ילדותו, מה שגרם לאנשים לכנותו בשם של הגיבור הספרותי.

"אף אחד בירדן בכלל ובבית המלוכה הירדני בפרט, לא חלם שביום מן הימים הילד החנון הזה, 'ילד כאפות' אמיתי, יהיה מועמד לרשת את כיסא אביו. לא ספרו אותו. היה ברור שהנסיך חמזה - אחיו למחצה של עבדאללה - יהיה המלך הבא"

 

חוסיין נראה ילדותי מאוד ומנותק. לא הייתה לו כריזמה, הוא לא בלט באופן מיוחד. לקח לסובבים אותו הרבה זמן לעשות מהפך ללוק שלו, ולהפוך אותו מחנון לגבר לוהט ומבוקש, ולהפוך אותו לנסיך עממי שאהוב על העם", הסביר עיתונאי ישראלי המרבה לבקר בירדן, "זה תהליך שנמשך כמה שנים, שמאחוריו עמד המלך עבדאללה עצמו , שרצה שבשר מבשרו יהיה היורש ולא אח למחצה. הוא דאג לשדרג אותו מכל הבחינות ולא רק במראה, כדי שיהיה אהוד על העם. המטרה שלו הייתה להכשיר אותו כיורש מבלי שמישהו יעז לערער על מעמדו וסמכויותיו".

יורש העצר הירדני חוסיין עם אחותו אימן (צילום: ap)
נחשב בילדותו לחנון ולעוף מוזר בבית המלוכה | צילום: ap

זה התחיל לפני כשמונה שנים כאשר כבר בשלב הראשון, חוסיין הסיר את משקפיו כאשר עבר ניתוח לייזר בעיניו, שינה את התספורת הילדותית שלו, וגידל זקן ששיווה לו מראה של אדם רציני וסמכותי. הוא גם פתח חשבון אינסטגרם שבו החל לפרסם תמונות וסרטונים שלו דוהר על אופנוע שטח יוקרתי בדרום המדינה, משחק כדורגל עם אחת הקבוצות המובילות בירדן, מנגן בגיטרה שירי רוק כבד, נוהג בג'יפ צבאי במדבריות המדינה, יורה בכלי נשק מכל הסוגים, נפגש בכנסים מנהיגי העולם, יורד לעם ופוגש משפחות נזקקות וילדים חסרי בית.

הוא גם נשלח ללמוד בבית הספר היוקרתי 'קינג קולג'ס' שבעיר מידבא. לאחר מכן, כמו אביו וסבו למד באקדמיה הצבאית בבריטניה, בה לומדים בין השאר בניהם של מלכים ומנהיגים בעולם הערבי, מה שמהווה מעין מסלול הכשרה עתידי לכתר המלכות. משם המשיך ללימודי תואר ראשון בהיסטוריה בינלאומית באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארצות הברית.

הנסיך עלי, יורש העצר חוסיין והנסיך האשם צופים במשחק ירדן נגד נפאל (צילום: KHALIL MAZRAAWI/AFP, Getty Images)
הנסיך עלי, יורש העצר חוסיין והנסיך האשם צופים במשחק ירדן נגד נפאל | צילום: KHALIL MAZRAAWI/AFP, Getty Images

כדי לגבש את דמותו של חוסיין כמלך הבא של ירדן וכמנהיג ברמה בינלאומית הוא זכה בשנת 2015 לכבוד מיוחד לנהל ישיבה של מועצת הביטחון של האו"ם. אביו נוסע עמו לערים, כפרים ולשבטים ברחבי ירדן כדי שהעם ילמד להכיר אותו מקרוב וכדי שיילמד מקרוב על המצב במדינה.

אנשי יחסי הציבור ודוברי בית המלוכה עובדים מסביב לשעון ליצור תדמית חיובית למלך הבא של ירדן. הם מפיצים על בסיס יומי סרטונים ותמונות שלו מאירועים חברתיים ועם מנהיגי שבטים וכפרים שבהם ביקר

המלך עבדאללה בספרו הביוגרפי: 'ההזדמנות האחרונה שלנו' התייחס באחד הפרקים לבנו חוסיין ולהחלטה למנות אותו כיורשו במקום אחיו חמזה: "למנות אותו ליורש עצר, למלך הייתה החלטה לא קלה עבורי. הייתי מעדיף שייהנה ממנעמי הנעורים כמו כל הצעירים, ולא יעסוק בסוגיות לאומיות כבדות משקל".

View this post on Instagram

A post shared by Al Hussein bin Abdullah II (@alhusseinjo)

שווה יותר ממיליארד דולר

המהפך הזה, כך מתברר, עבד על העם הירדני שהחל להתאהב בדמות הנסיך החדש. כיום, בגיל 27, הוא צנחן, צוללן, וטייס בהכשרתו ומשמש כקצין בצבא הירדני. כמו סבו חוסיין אוהב את תחום התעופה, הציד, ורכיבה על אופנועים כמובן.

מלכה ירדן ראניה ויורש העצר הירדני חוסיין בכנס הפורום הכלכלי בדאבוס (צילום: ap)
עם אמו המלכה ראניה בפורום הכלכלי בדאבוס | צילום: ap

לא ברור כמה שווה הנסיך חוסיין שכן בית המלוכה הירדני מעולם לא כיכב במצעד המלכים העשירים במגזין 'פורבס', ושווים של שליטי הממלכה נשאר סוד כמוס למדי. יש כאלה שטוענים שבית המלוכה בירדן שווה יותר ממיליארד דולר, שהמון כסף נמצא בבנקים באנגליה ובשוויץ, וכן נכסים רבים באותן מדינות. אבל המלך עבדאללה, כמו אביו, מתנהג בצניעות מופלגת כדי לא לעורר את זעם העם, ולא מנקר עיניים לא בלבוש ולא במכוניות בהן הוא נוסע. הוא יעדיף לחבוש כפייה ומדי צבא סמליים, מאשר חליפות יוקרתיות.

"הצניעות, שהמלך עבדאללה ובני משפחתו מפגינים כלפי חוץ, נועדה כדי למנוע ביקורת כלפיו על בזבוזים. "היא למעשה חלק מההישרדות שלו. בניגוד למלך מרוקו שנחשב לאחד מעשירי העולם ולא חושש לרכוש אחוזה ב-80 מיליון יורו בעיצומו של משבר הקורונה המלך עבדאללה מתרחק מזה כמו מאש. הוא רוצה שקט תעשייתי", ציין עיתונאי ישראלי המסקר את הממלכה.

פחד מחמזה

בשנת 2004 החליט המלך עבדאללה בצעד דרמטי שזכה לקיתונות של ביקורת, להדיח את אחיו חמזה מתואר יורש העצר, זאת בניגוד לצוואת אביו חוסיין שביקש שהוא יהיה המלך שיירש אותו אחריו.

פורטרטים של מלך ירדן עבדאללה ויורש העצר חוסיין בחנות בעמאן (צילום: futurewalk, shutterstock)
פורטרטים של מלך ירדן עבדאללה ויורש העצר חוסיין בחנות בעמאן | צילום: futurewalk, shutterstock

המהלך הזה של המלך עבדאללה זכה לביקורת קשה מצד העם. חמזה היה אהוב ואהוד מאוד על העם. ראו בו הממשיך של המלך חוסיין שהיה נערץ ופתאום הוא הודח בלי שום סיבה.

"הסיבה שהמלך הפר את צוואת אביו נובעת מפחד. מהכוח העצום שחמזה צבר ועל כך שהוא מאפיל אליו וזוכה לאהבת העם יותר ממנו. זו קנאה בשילוב של פרנויה", טוענים גורמים בירדן, "גם השבוע, כאשר הוא שם אותו במעצר בית בגלל החשד שהוא תכנן הפיכה נגדו, גרמה לכך שהוא הפסיד במערכה ובקרב כולו. המלך עשה טעות גדולה שעלולה לעלות בכיסאו".

"חמזה אהוב על העם הרבה יותר מיורש העצר חוסיין. הוא בן 41. לא ילד תפנוקים. אין בכלל מה להשוות ביניהם. זה כמו להשוות בין פרארי למזדה"

"מעבר לזה אני בטוח שהמודיעין הישראלי מסייע לחזק את כיסא המלך שלא ירעד ומעדכן אותו בכל כוונה לפגוע בו. לישראל יש אינטרס שהמלך ישלוט במדינה ולא גורמים קיצוניים".

המלך עבדאללה והנסיך חוסיין (רביעי מימין) בסיור בנהרייים (צילום: ap)
המלך עבדאללה והנסיך חוסיין (רביעי מימין) בסיור בנהרייים | צילום: ap

אזרחים ירדניים שלא כל כך אוהבים את המלך עבדאללה ובנו חוסיין נוהגים ללגלג עליהם שהם לא ירדנים אסלים- אמיתיים ולא מגיעים להם לשלוט על המדינה. "המלך הוא חצי בריטי שאמו וסבתו בריטיות, המלכה מכווית, פלסטינית ויורש העצר חוסיין בכלל רבע ירדני", נוהגים לספר שונאי המלך, "אז עדיף את חמזה שהוא מאה אחוז ירדני".

המלך עבדאללה חושש ובצדק שהמהלך שעשה השבוע, כאשר עצר את חמזה ו-25 מאנשיו במעצר בית תחת שמירה כבדה מאוד, עלולה לעלות לבנו חוסיין בכתר. גם ממעצר הבית חמזה לא היסס לתקוף את המלך בראיונות שהעניק לכלי התקשורת.

בימים האחרונים מנסים גורמים בממלכה לכבות את השריפה ולנסות להביא למצוא הסכם פשרה שתמזער את הנזקים ותגרום ליציבות כסאו של עבדאללה עד המשבר הבא.

יורש העצר הירדני חוסיין מלווה את הנסיך וויליאם בביקור בירדן (צילום: ap)
יורש העצר הירדני חוסיין מלווה את הנסיך וויליאם בביקור בירדן | צילום: ap

חוסיין, שומר על שתיקה רועמת. לא מצייץ ולא מדבר. למרות שהוא היה הסיבה לניסיון ההפיכה הוא מעדיף שלא להתערבב יותר מדי. לתת לאביו לאכול את הדייסה שבישל מבלי להיחנק.

"ייתכן שהמלך עבדאללה יצלח את המשבר הזה, אבל לא בטוח שכאשר בנו חוסיין ימונה באופן רשמי למלך ,לא תהיה הפיכה שבמסגרתה הוא יודח לטובת חמזה", הזהיר גורם ירדני, "הכול רותח מתחת לפני השטח. המלך הדליק גפרור וגם אלף חכמים בינתיים לא מצליחים לכבות אותו".