זה קרה בראשיתו של הסגר השני. ליל שבת. תושב באר שבע בשנות החמישים לחייו נהג במהירות גבוהה לכיוון אשקלון. מד המהירות שלו חצה את 165 הקילומטרים לשעה. שוטר תנועה שעצר את הנהג ביקש לברר מדוע הפר את הסגר ולמה כל כך היה דחוף לו לנהוג במהירות כזו.

"אל תשאל, אני בדרך למאהבת שלי", הסביר הנהג כשהוא נרגש ונסער, "אשתי רבה איתי, לא הכינה לי חריימה אז נסעתי לאכול אצל המאהבת שלי. אני לא מוותר על דג מרוקאי בשבת".

שוטר הסתכל על הנהג וביקש ממנו את המספר שלו אשתו. הנהג התבלבל, נחנק מרוב התרגשות, התנצל בפני השוטר שניסה למכור לו סיפור שקרי וחשף, כי בכלל היה בדרכו לדוג באשקלון כדי להירגע מהלחץ של אשתו והילדים.

שקריו של הנהג עלו לו ביוקר: הוא קיבל קנס של 500 שקל על הפרת סגר ודו"ח תנועה על מהירות מופרזת.
אם נדמה לכם שזה התירוץ הכי מקורי ששמעתם, חכו - יש עוד. תושב השפלה שנתפס על ידי שוטר תנועה בעת שנהג במהירות של 135 קמ"ש, הסביר את המהירות המפורזת שבא נהג באופן הבא: "הייתי חייב דחוף לקנות כדורי ויאגרה בבית המרקחת רגע לפני שיסגרו. בגלל כל הקורונה אני לא מתפקד במיטה".

השוטר ביקש לראות מרשם ומסמכים המעידים על מצבו אבל הנהג הציג לו רק כרטיס קופת חולים. גם הוא חזר הביתה עם דו"ח תנועה וקנס של 500 שקל.

במקרה אחר שוטרי התנועה תפסו נהגת שטסה במהירות של 201 קמ"ש מתל אביב לירושלים. "המאהב שלי הגיע מחו"ל ומחכה לי בבית מלון בירושלים. בעלי חושב שנסעתי לבקר את ההורים שלי שגרים בעיר. בגלל זה נהגתי במהירות", הסבירה ביובש. אבל בדיקה מהירה העלתה שהאישה בכלל לא נשואה.

עוד במצעד התירוצים כיכבו תושב באר שבע שנתפס נוהג בכביש בית קמה במהירות של 170 קמ"ש. "מיהרתי לחוות חיות באזור לקנות אוכל מיוחד לתוכי המדבר שלי. מאז שהאוכל נגמר הוא בדיכאון ולא מדבר", סיפר הנהג. שוטר התנועה לא התרשם במיוחד רשם לו דו"ח תנועה וקנס של 500 שקל על הפרת סגר.

במקרה אחר נהגת שנתפסה בכבישי הדרום נוהג במהירות של 130 קמ"ש סיפרה כי עשתה זאת כדי להגיע בדחיפות לקוסמטיקאית כדי שתעשה ג'ל לק ותספורת לכבוד יום הולדת של בעלה.

"בעלי חוגג יום הולדת וכל השיער שלי נראה כמו ליפה אז קבעתי תור אצל ספרית וקוסמטיקאית", הסבירה האישה. הטיפול עלה לה בדו"ח של 1,000 שקל, 500 שקל קנס על הפרת סגר והזמנה למשפט.

אפס סבלנות כולל שלילת רישיון והחרמת המכונית

באגף התנועה במשטרת ישראל רגילים בימי שגרה לשלל תירוצים מנהגים שמבצעים עבירות תנועה אבל בתקופת הקורונה, בסגרים שהוטלו, נשברו שיאים מטורפים של נהיגה פרועה ומסוכנת.

על פי נתוני אגף התנועה במשטרה שהגיעו לידי mako, בסגר הראשון הייתה ירידה של 70 אחוז יםבכלי הרכב שנסעו בכבישי ישראל. 1,113 דו"ח על מהירות גבוהה מהמותר (מעל 51 קמ"ש מהמותר) נרשמו לנהגים. כולם קיבלו זימון לשיפוט מהיר.

בסגר השני נרשמה ירידה של כמעט 50 אחוזים בעקבות אכיפה מאסיבית של שוטרי אגף התנועה שהשתמשו במגוון אמצעים טכנולוגיים: 535 דו"חות נרשמו על מהירות מופרזת והזמנה למשפט. מה שמעניין שלא מעט נהגים דהרו וטסו בכביש 6' מתוך מחשבה ששוטרי התנועה לא יתפסו אותם וגילו שבמרבית הפעמים טעו בגדול. אגף התנועה תגבר את הניידות בכביש זה ונערך בהתאם.

"יש נהגים שמנצלים את הסגרים, שהכבישים ריקים, כדי ללחוץ על הדוושה בצורה חסרת אחריות מבלי להבין את ההשלכות שעלולות להיגרם כתוצאה מכך, לנהוג במהירויות מטורפות כשהם מסכנים את חייהם וחיי נהגים אחרים ואת זה לא נאפשר", ציין קצין באגף התנועה של משטרת ישראל. "היו כמה תאונות קטלניות שנגרמו בגלל שנהגים חשבו שמותר להם לעשות מה שבא לה כי הכבישים ריקים. היו כאלה שעשו תחרות מרוצי מכוניות בכבישים".

לדברי אותו קצין הנהגים מנצלים את העובדה שגם שוטרי התנועה נרתמו למאבק בנגיף הקורונה ואכיפת הסגרים כדי להשתולל בכבישים. "אנחנו רואים זאת בחומרה רבה וננקוט באמצעים קשים כלפי אותם נהגים, שלא רק מפרים סגרים ועלולים להדביק אנשים בקורונה, אלא עלולים לגרום לתאונות קטלניות. נגלה כלפיהם אפס סבלנות כולל שלילת רישיון והחרמת המכונית".

אלו שיאני המהירויות של הסגר הראשון:

 1. תושב אחד הכפרים בנגב נתפס נוהג במהירות של 245 קמ"ש.
 2.  תושב צפון הארץ שנתפס נוהג במכונית שהמנוע שלה שופר במהירות של 233 קמ"ש. רכב הורד מהכביש.
 3. רוכב אופנוע בן 39 נתפס בכביש 6 שמד המהירות שלו הצביע על 232 קמ"ש.
 4. תושב חורה בן 30 שנתפס בכביש 6' כשהוא נוהג במהירות של 225 קמ"ש. הוא נכלא בגלל עבר עשיר בעבירות תנועה.
 5. תושב הכפר יאנוח כבן 30, שנתפס נהג במהירות של 200 קמ"ש באחד מכבישי הצפון. באותה מהירות נתפס גם תושב רהט שנהג ברכבו בכביש לכיוון מצפה רמון.
 6. תושב קציר בן 30 שנתפס בכביש 6 כשהוא נוהג במהירות של 198 קמ"ש.
 7. שני נהגים מדרום הארץ נתפסו בכביש 6 כשנהגו במהירות של 196 קמ"ש.
 8.  תושב סכנין שנהג בכביש 6במהירות 194 קמ"ש.
 9. שלושה תושבי צפון הארץ שנהגו במהירות של 193 קמ"ש בכביש 6. 
 10. שני נהגים שנתפסו בנגב ובצפון כשהם נוהגים במהירות של 192 קמ"ש.
מהירות מופרזת אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
מהירות מופרזת אילוסטרציה | צילום: Shutterstock

בסגר השני רמת המהירות של נהגי ישראלי נבלמה במעט אבל עדיין היו כמה טייסים ששברו שיאיים אישיים:

 1. נהג תושב חדרה כבן 40 שנתפס נוהג בכביש החוף במהירות של 219 קמ"ש. רישיונו נפסל במקום, נחקר ונלקח לשיפוט מהיר.
 2. תושבת ירושלים כבת 30, שנתפסה בנתיבי 'איילון' נוהגת במהירות של 204 קמ"ש. נחקרה ושוחררה למעצר בית של חמישה ימים.
 3. נהג נתפס נוהג במהירות של 203 קמ"ש במכונית שבה התגלו ליקויים בטיחותיים קשים ביותר.
 4. תושב רמלה בן 31 שנתפס נוהג בכביש 6 במהירות של 202 קמ"ש.
 5. תושב יפו בן 33 שנתפס נוהג במהירות של 201 קמ"ש בכביש תל אביב-מודיעין (מחלף בן שמן).הוא נעצר ושוחרר לחמישה ימי מעצר בית. תושב הפזורה הבדואית שבנגב בן 26, נתפס באותה מהירות.
 6.  תל אביב בן 50 שנתפס במהירות 200 קמ"ש בנתיבי איילון.
 7. . תושבת תל אביב בת 28 שנתפסה נוהגת שיכורה בכביש 6 במהירות של 194 קמ"ש. רישיונה נפסל ורכבה הושבת.
 8. תושב אופקים בן 22 שנתפס נוהג באחד מכבישי צפון הנגב במהירות של 191 קמ"ש.