מקום ראשון: אילון מאסק

שווי: 189.7 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: נכנס לעשירייה רק השנה

אילון מאסק (צילום: GettyImages-AxelleBauer-GriffinFilmMagic)
איילון מאסק. דורג במקום הראשון בשנייה האחרונה | צילום: GettyImages-AxelleBauer-GriffinFilmMagic

אילון מאסק הדיח את ג'ף בזוס מראש רשימת עשירי העולם, על פי מדד המיליארדרים של בלומברג ופורבס, כשמניית טסלה העלתה את השווי הנקי של המנכ"ל שלה לכ-185 מיליארד דולר.

בתחילת 2020, מאסק בקושי נכנס לרשימת 50 עשירי העולם, עם הון של 27 מיליארד דולר. מחיר המניה של טסלה – שעלה ביותר מפי תשעה בשנה החולפת (ב-743 אחוזים) – בצירוף חבילת התשלומים הנדיבה לה הוא זוכה, הוסיפה להונו יותר מ-150 מיליארד דולר.

בתגובה להתמקמות במקום הראשון, המנכ"ל של טסלה ו- SpaceX עשה את הדבר הכי אופייני לו וצייץ בטוויטר: "כמה מוזר. טוב, חזרה לעבודה."

מקום שני: ג'ף בזוס

שווי: 185.7 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום ראשון

ג'ף בזוס (צילום: shutterstock)
שילש את המניות .ג'ף בזוס | צילום: shutterstock

מייסד אמזון ג'ף בזוס, כבר הוכתר לאיש העשיר בעולם גם בשנת 2020,עד שבא אילון מאסק ברגע האחרון ו"גנב לו את הרעם". כל זה לא הפריע לבזוס, מייסד מפלצת האי קומרס אמזון, להגדיל את הונו בכ־70 מיליארד דולר מאז חודש מרץ, והוא שווה היום יותר מ-185 מיליארד דולרים מיליארד דולר.

את אמזון ייסד בזוס מהחנייה בביתו בשנת 1994.כיום הוא מחזיק 11 אחוזים ממניות החברה, ובמהלך תשעת החודשים האחרונים הוא ראה את הונו גדל ב־66 אחוזים. מלבד החברה הזו ששווה 280.5 מיליארד דולרים בסוף 2019, הוא גם הבעלים של חברת Blue Origin והוושינגטון פוסט.

אבל לא הכל ורוד בממלכת בזוס. הוא ספג השנה ביקורת נוקבת על התנאים בהם הועסקו העובדים בחברה במהלך מגיפת הקורונה, ואישתו מקנזי , ממנה התגרש בשנה שעברה, זכתה ברבע מאחזקות אמזון.

מקום שלישי: ברנרד ארנו

שווי: 155.4 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום שלישי

ברנאר ארנו (צילום: Sakchai Lalit | AP)
ברנאר ארנו. מחזיק בלא פחות משבעים מותגים | צילום: Sakchai Lalit | AP

המיליארדר הצרפתי מחזיק בלא פחות מ-70 מותגי פרימיום, וביניהם לואי ויטון וספורה. בנובמבר 2019 הקונצרן בבעלותו רכש את מותג התכשיטים האמריקאי Tiffany & Co עבור 16 מיליארד דולר - ובכך רשם את העסקה הגדולה ביותר לרכישת מותג יוקרה."אם אתם משווים אותנו למיקרוסופט, אנחנו קטנים", אמר ארנו לפורבס בתחילת 2020, אבל הבטיח ש"זו רק ההתחלה".

מקום רביעי: ביל גייטס

שווי:122 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום שלישי

ביל גייטס (צילום: GettyImages- Chip Somodevilla)
ביל גייטס | צילום: GettyImages- Chip Somodevilla

כבר שנים שגייטס מככב בפסגת דירוג העושר העולמי. עם השנים הוא מכר ומסר את רוב אחזקותיו במיקרוסופט, החברה שייסד בשנת 1975 עם פול אלן. כיום הוא מחזיק באחוז אחד בלבד ממניות החברה, ובמרץ 2019 אף הכריז על פרישתו מהדירקטוריון.

גייטס התבטא רבות במהלך משבר הקורונה ופרסם אסטרטגיה ליציאה מן המשבר, וכיום הוא מכהן יחד עם אישתו, מלינדה, כיושב ראש קרן הצדקה הגדולה ביותר העולם. עם פרוץ המשבר, הכריזה הקרן על תרומה בגובה 300 מיליון דולר למען המלחמה בנגיף.

מקום חמישי: מארק צוקרברג

שווי: 97.9 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום שביעי

מארק צוקרברג מנכל פייסבוק (צילום: Frederic Legrand - COMEO, ShutterStock)
מארק צוקרברג. עם השנים הוא ימכור את אחזקותיו בפייסבוק | צילום: Frederic Legrand - COMEO, ShutterStock

למרות השנה הקשה שעברה על פייסבוק, בסיומה אף רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית (FTC) הכריזה על תביעת ענק נגד הרשת החברתית, הונו של מארק צוקרברג לא נפגע והוא מטפש ומתמקם במקום החמישי ברשימת עשירי העולם.פייסבוק, שהפכה למפלצת תלת ראשית אחרי שהשתלטה גם על אינסטגרם וואטסאפ, הפכה בעת הקורונה לפי מגזין פורבס, למוקד התקשורת בין בני אדם.

בדצמבר 2015 הכריזו צוקרברג ואשתו פריסילה צ'אן כי ימסרו 99% מאחזקותיהם בפייסבוק בעשורים הקרובים. בינתיים תורמים השניים למאבק בקורונה דרך מיזם הצדקה צ'אן-צוקרברג שבבעלותם: השניים התחייבו לעזור להגדיל פי ארבעה את יכולות בדיקות הקורונה באיזור המפרץ בסן פרנסיסקו. 

מקום שישי: ג'ונג שאנשאן


שווי: 95.6 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: נכנס לעשירייה רק השנה

zhong Shanshan (צילום: יחסי ציבור, handout)
ג'ונג שאנשאן. עקף את ג'ק מא | צילום: יחסי ציבור, handout

שאנשאן הוא מיליארדר סיני, מקים ויושב ראש "Nongfu Spring", חברת המשקאות הגדולה בסין ובעל השליטה בחברת הביופארמה "Wantai" שאותה הנפיק באפריל 2020 בבורסת שנגחאי ומאז נסק שוויה למעל 13 מיליארד דולר.מאפריל 2020, אז היה הונו מוערך בכ-2 מיליארד דולר, ועד ינואר 2021 קפץ הונו למעל 95 מיליארד דולר.

שאנשאן נשר בגיל 12 מבית ספר יסודי והוריו נרדפו על ידי המשטר. הוא עבר במגוון עבודות, כולל כפועל בניין, ככתב עיתונות וכסוכן מכירות של משקאות לפני שהקים עסק עצמאי משלו בספטמבר 1996.

חברת המשקאות שבבעלותו גדלה לאורך השנים והפכה להיות חברת המשקאות הגדולה בסין, אולם רק לאחר הנפקה מוצלחת בבורסת הונג-קונג הקפיצו אותו לשוויון עם ג'ק מא, שהיה באותו זמן האיש העשיר בסין,ולמקום השישי במדד עשירי העולם של פורבס.

מקום שביעי: לארי אליסון

שווי: 89.4 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום חמישי

לארי אליסון (צילום: GettyImages Kimberly White)
לארי אליסון. הצטרף לחבר הדירקטוריונים של טסלה | צילום: GettyImages Kimberly White

בשנת 1977 זיהה לארי אליסון את הביקוש הגובר למערכות ניהול מאגרי לקוחות. הוא חבר לאנשי תוכנה נוספים, ויחד הם הקימו את ענקית התוכנה Oracle. אליסון שימש כמנכ"ל עד לשנת 2014, וכיום הוא משמש בתור יו"ר חבר הדירקטוריונים ומנהל טכנולוגיות ראשי (CTO).

בדצמבר 2018 הצטרף אליסון לחבר הדירקטוריונים של טסלה אחרי שרכש שלושה מיליון מניות.

מקום שמיני: וורן באפט

שווי: 88.6 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: מקום רביעי

ווארן באפט (צילום: Nati Harnik APImages)
ווארן באפט. רכש את המניה הראשונה שלו בגיל 11 | צילום: Nati Harnik APImages

המכה הקשה שספגו השווקים בעולם, בצל מגיפת הקורונה, גרמו לווארן באפט אחד המשקיעים המוצלחים ביותר בכל הזמנים, לאבד את המקום הרביעי לטובתהמקום השמיני ברשימת עשירי העולם.

הוא עומד בראש הקונצרן Berkshire Hathaway שמאגד יותר משישים חברות, וביניהן יצרנית הבטריות Duracell, רשת מסעדות המזון המהיר Dairy Queen וחברת הביטוח לרכב Geico. בשנת 2019 הוא תרם לא פחות מ-3.6 מיליארד דולר לצדקה, כשרוב הסכום הלך לקרן של ביל ומלינדה גייטס.

באפט, שיכנס בקרוב לעשור העשירי בחייו, התחיל את הקריירה מוקדם מהרגיל: את המניה הראשונה שלו הוא רכש בגיל 11 בלבד, ואת הדיווח הראשון לרשויות המיסים הוא שידר בגיל 13.

מקום תשיעי: לארי פייג'

שווי: 79.2 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: לא נכנס לעשירייה בשנה שעברה

לארי פייג' (צילום: Kimberly White, Getty Images for Fortune)
לארי פייג'. הפסיק לכהן במנכ"ל רגע לפני פרוץ המגיפה | צילום: Kimberly White, Getty Images for Fortune

פייג' ייסד יחד עם סרגיי ברין את חברת גוגל ושימש כמנכ"ל חברת ההחזקות שלה, אלפאבית עד להחלפתו בידי סונדאר פיצ'אי ב-4 בדצמבר 2019.נראה שהוא עזב בזמן שכן השנה, כמו פייסבוק, גם גוגל התמודדה עם תביעת ענק במסגרת תביעת ההגבלים העסקיים. משרד המשפטים טוען כי גוגל משלמת מיליארדי דולרים ליצרני מכשירים סלולריים, מפעילים סלולריים ולמפתחי דפדפנים, כדי להישאר מנוע החיפוש המוביל.

מקום עשירי: סרגיי ברין

שווי: 77 מיליארד דולר

דירוג בשנה הקודמת: לא נכנס לעשירייה בשנה שעברה

סרגיי ברין (צילום: Kelly Sullivan, Getty Images)
סרגיי ברין. מעורב בפרוייקט שאפתני | צילום: Kelly Sullivan, Getty Images

ברין, השותף השני באימפריית גוגל, עזב גם הוא את תפקידו כמנכ"ל בדצמבר 2019, בתחילת המגיפה העולמית. כיום הוא מעורב בפרוייקט שאפתני ששם לעצמו כמטרה לפתח ספינת אוויר המיועדת לסיוע לאזורים מוכי אסון, וייתכן שבעתיד גם לשימוש מסחרי.