נהג מערבל בטון בן 71 שדרס למוות בת 80 שחצתה מעבר חצייה בתל-אביב ירצה 4 חודשי מאסר בכלא ו-5 חודשים בעבודות שירות. בנוסף רישיונו נפסל ל-12 שנה והוא יפצה את משפחתה ב-25,000 שקלים. כך קבע לאחרונה סגן נשיא בית המשפט לתעבורה במחוז תל-אביב עופר נהרי בגזר דין שערך איזון עדין בין המעשה החמור שהוביל למותה של הולכת רגל לבין גילו של הנהג, מצבו הבריאותי והנפשי הקשה, עברו התעבורתי הנקי וחרטתו הכנה.

הנאשם הורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות לאחר שהודה בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו לפני כשנתיים. על פי כתב האישום, הוא פנה עם מערבל הבטון ימינה בצומת מרומזר לרחוב נחלת יצחק בתל-אביב מבלי להאט ודרס למוות קשישה שחצתה את הכביש באור ירוק.

בתסקיר של שירות המבחן הומלץ להתחשב באורך וטיב המאסר שיוטל על הנאשם בשל גילו המתקדם, מצבו הבריאותי והרגשי הקשה והעובדה שהעבר התעבורתי שלו נקי למרות עשרות שנים של עבודה כנהג מקצועי.

המדינה ביקשה לגזור על הנאשם עונש 12 חודשי מאסר ולפסול את רישיונו לתקופה של 8-10 שנים. הסניגור ביקש לעומת זאת עונש מתון יותר תוך שטען כי יש לייחס רשלנות תורמת להולכת הרגל.

לא מדע מדויק

סגן הנשיא עופר נהרי קבע כי הנאשם גרם לאובדן חיי אדם ומדיניות הענישה המקובלת במקרה כזה כוללת עונש מאסר בפועל, למעט במקרים חריגים. השופט הוסיף כי הרשלנות של הנאשם הייתה ברף בינוני-גבוה נוכח העובדה שנהג ברכב כבד באזור עירוני והומה אדם שבו מצופה ממנו "לפקוח שבע עיניים" ולכבד את זכות הקדימה הנתונה להולכי רגל שחוצים מעבר חצייה.

השופט הוסיף כי הסניגוריה לא הוכיחה שהמנוחה התרשלה וממילא הנאשם היה מחויב לצפות שיהיו הולכי רגל במעבר החצייה ולנהוג בזהירות יתרה.

עם זאת, השופט מצא מקום להתחשב בנאשם בכל זאת. הוא ציין כי הנאשם נהג ברכב כבד עשרות שנים, זכה להערכה מקצועית רבה ועברו התעבורתי נקי. מאז האירוע הוא נקלע למשבר וסובל מייסורי מצפון קשים שבגינם הביע רצון להיענש כדי לכפר על מעשיו. על כך הוסיף השופט את גילו המבוגר ומצבו הבריאותי הקשה.

בתוך כך השופט הבהיר כי ההתחשבות בנאשם לא מקהה את המשבר העמוק של בני המשפחה ומכריה של המנוחה. עם זאת, הוא ציין כי מלאכת הענישה היא תמיד עניין של איזונים. "מגוון רחב של שיקולים לחומרא ולקולא תורמים את תרומתם לכאן ולכאן בסרגל הענישה ההולמת מקרה לנסיבותיו ואדם לנסיבותיו ואין כמובן מדובר במדע מדויק או במתמטיקה צרופה", כתב.

השופט ציין כי במקרה הנוכחי לא פשוט לשלוח לכלא אדם מבוגר ולא בריא שנמצא במשבר רגשי. מצד שני, יש לקחת בחשבון את האסון הנורא ואת המסר החברתי שמחייב הרתעה.

לפיכך השופט החליט כי העונש ההולם יהיה 9 חודשי מאסר – 4 חודשים ראשונים ירצה הנאשם בכלא ואת ה-5 הנוספים בעבודות שירות. בנוסף, הוא פסל את הרישיון של הנאשם ל-12 שנים (קצת יותר ממה שדרשה המדינה) וחייב אותו בפיצוי סמלי של 25,000 שקלים למשפחת המנוחה. כן נגזרו על הנאשם 10 חודשי מאסר ופסילה על תנאי למשך 3 שנים.

ב"כ המאשימה: עו"ד מירב גבע פרקליטות מחוז ת"א (פלילי)

ב"כ הנאשם: אלירן בלוטמן, עו"ד תעבורה

עו"ד איתן קנול עוסק/ת ב- תעבורה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל