בהכרעת דין שניתנה לאחרונה בבית המשפט לתעבורה בעכו הוחלט לזכות מחמת הספק גבר שהואשם באחריות לתאונת דרכים שהתרחשה לפני כ-4 שנים בכפר ראמה, וגרמה לפציעה של ארבעה אנשים ולנזקים לשלושה רכבים. השופטת אסתר טפטה-גרדי קבעה כי עדויותיהם של בוחן התנועה, הנהגים והנוסעים המעורבים לגבי אשמתו של הנאשם לא שכנעו אותה מעבר לכל ספק סביר ולא הפריכו את גרסתו שנהג כדין.   

התאונה התרחשה ביום חורף גשום כשהנאשם נהג ב"יגואר" בכביש פנימי בכפר מכיוון צפון ופנה שמאלה בצומת בית הספר החקלאי.

לפי גרסת התביעה שהתבססה על ממצאי בוחן תנועה, הנאשם חצה את הצומת מבלי לתת זכות קדימה לרכב "וולוו" שנסע בנתיב הנגדי. בעקבות זאת הוולוו התנגשה ברכבו ולאחר מכן סטתה מהנתיב והתנגשה חזיתית ב"מיצובישי" שנסעה מאחורי הנאשם.  

כתב האישום שהוגש נגד הנאשם כחודשיים לאחר התאונה (אפריל 2015) ייחס לו לפיכך עבירות של אי מתן זכות קדימה, נהיגה בחוסר זהירות והתנהגות הגורמת נזק.

במסגרת ההליך כפר הנאשם באשמתו וטען כי לא גרם לתאונה. לגרסתו, פנה שמאלה לצומת לאחר שוידא שהדבר אפשרי, והוולוו הייתה במרחק של 200 מטר לפחות . לדבריו התאונה התרחשה לאחר שהשתלב בנתיב שאליו פנה ונאלץ לעצור מאחורי אוטובוס שנכנס לבית הספר החקלאי. הנאשם טען כי בשלב זה נהג הוולוו – שנסע במהירות מופרזת – סטה מכיוונו והתנגש בו, ולאחר מכן סטה שוב לנתיב הנגדי ופגע במיצובישי.

אין גרסה חד-משמעית

בהכרעת הדין כתבה השופטת טפטה-גרדי כי לאחר ששמעה את עדותו של בוחן התנועה, וכן את גרסתם של נהג הוולוו והנוסעים שהיו עמו ושל נהג המיצובישי, היא לא שוכנעה שהנאשם אשם בתאונה מעבר לכל ספק סביר.

בין יתר הסדקים בעדויות ציינה השופטת כי גרסת נוסעי הוולוו לגבי החלק השני של התאונה הייתה מתואמת להפליא באופן שהפחית מאמינותה, והיא אף לא תאמה את מסקנות הבוחן או את גרסתו של נהג המיצובישי.

השופטת הוסיפה כי עדותו של נהג המיצובישי בנוגע לתאונה לא מתיישבת עם גרסת התביעה, ומצד שני מאשרת את גרסת הנאשם שהוולוו נסעה במהירות גבוה, ולא ב-50 קמ"ש כפי שטען נהג הוולוו.

עו"ד אסף שמיר (צילום: צילום עצמי, פסקדין)
עו"ד אסף שמיר | צילום: צילום עצמי, פסקדין

בהמשך השופטת ציינה כי עמדת הבוחן נשענה על מיקום הרכב בנתיב וסבסובו, אלא שנתונים אלה לא מפריכים את הסברו של הנאשם כי לאחר ההתנגשות בתוך הנתיב הרכב הידרדר עד שהצליח לבלום – טיעון שנתמך גם בעובדה שהכביש היה רטוב מגשם.

לנוכח הדברים האמורים השופטת הודיעה על זיכויו של הנאשם מחמת הספק מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום.  

ב"כ התביעה: עורך דין אייל עמאר

ב"כ הנאשם: הילאל קאסם, עורך דין תעבורה 

עו"ד אסף שמיר עוסק/ת ב- תעבורה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל