בגזר דין שניתן באחרונה כתבה השופטת שרית קריספין מבית המשפט לתעבורה בתל-אביב שזהו נס שהנאשמת – שנהגה ללא רישיון – לא גרמה לפגיעות בנפש, וסירבה לקבל את הסדר הטיעון שהציגה התביעה. בכל זאת, בסופו של דבר היא הטילה על הנאשמת 60 ימי עבודות שירות, קנס של 2,000 שקל ופסילה מלקבל רישיון לשנה וחצי.

על פי כתב האישום שהוגש כנגד הנאשמת – סטודנטית שלא מחזיקה ברשיון נהיגה – נטען כי היא גרמה לתאונת דרכים בין שני רכבים ופגעה בשניים נוספים בעת שניסתה לצאת מחניה ברחוב כפר גלעדי בתל אביב ביולי 2016. כתב האישום ייחס לה מספר עבירות: גרם תאונת דרכים, נזק בשל נהיגה בקלות ראש וכן נהיגה ללא רשיון ותעודת ביטוח תקפה.

באפריל האחרון, לאחר שהנאשמת הודתה במיוחס לה, התביעה ביקשה מבית המשפט לאשר הסדר טיעון שלפיו הנאשמת תבצע עבודות שירות בהיקף של 200 שעות ותשלם קנס בסך 1,500 שקלים. בנוסף לכך תישלל ממנה האפשרות להוציא רשיון נהיגה למשך 10 חודשים ויוטלו עליה 4 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

אולם השופטת קריספין סברה שהסדר הטיעון מקל מדי עם הנאשמת והורתה לתביעה לגבש הסדר חדש. בהתאם להנחייתה, התביעה הגישה הסדר חדש שהעלה את היקף עבודות השירות ל-450 שעות ובנוסף ליתר העונשים הנאשמת גם תחתום על התחייבות לשלם 10,000 שקל אם תבצע עבירות דומות ב-3 השנים הקרובות ותשלם 500 שקל כפיצוי לבעל הרכב בו היא נהגה.

כאשר הצדדים ביקשו לאשר את ההסדר החדש, הם ביקשו להתחשב בכך שזו העבירה הראשונה של הנאשמת ובכך שהנאשמת מטפלת באב חולה.

פערי ענישה ביחס למקרים דומים

בגזר הדין שניתן לפני כשבועיים, השופטת קריספין כתבה כי כתב האישום שהוגש נגד הנאשמת חמור וכי בקלות "יכול היה האירוע להסתיים גם בנפגעים בגוף ואפילו בנפש".

השופטת הסבירה כי על פי חוק, עונשים צריכים לשקף את הערכים החברתיים שנפגעו בעקבות העבירה ולהקבע בהתאם למדיניות הענישה ולנסיבות הקשורות בביצוע העבירה. לאחר שסקרה עונשים שהוטלו על נאשמים בעלי עבר פלילי נקי שביצעו עבירות דומות, היא מצאה כי הם נעים בין חודשיים לחצי שנת עבודות שירות בתוספת פסילת רישיון לשנה וחצי וקנס בטווח שבין 2,000 ל-5,000 שקל.

בהתאם לכך, השופטת לא סברה – גם הפעם – שהסדר הטיעון משקף את חומרת מעשי הנאשמת. בתוך כך, היא העירה כי ישנו פער גדול בין העונשים שהתביעה בקשה להטיל במקרה הנוכחי לבין עונשי המאסר שבקשה להטיל במקרים דומים אחרים.

בסופו של יום, השופטת קריספין הטילה על הנאשמת 60 ימי עבודות שירות (כ-500 שעות), קנס כספי בסך 2,000 שקלים, פסילת רשיון נהיגה למשך כשנה וחצי ופסילה על תנאי למשך שישה חודשים נוספים וכן שישה חודשי מאסר על תנאי למשך כ-3 שנים.

ב"כ התביעה: עו"ד פינצי

ב"כ הנאשמת: עורך דין תעבורה בן יוסף

לכתבה המקורית

עו"ד דניאל רייכמן עוסק/ת ב- תעבורה 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.