באוגוסט 2015 נתפס צעיר בן 28 נוהג על אף שרישיונו פקע ארבע שנים קודם לכן כתוצאה מהליכי הוצאה לפועל.

נגד הצעיר הוגש כתב אישום ובמסגרת הסדר טיעון הוא הודה והורשע בעבירה של נהיגה ללא רישיון תקף.

לא הייתה זו העבירה הראשונה של הנאשם שכן ב-2014 הוא הורשע בעבירה זהה של נהיגה ללא רישיון והוטל עליו מאסר על תנאי של 15 יום. כמו כן, בעברו הרשעות נוספות בגין סיכון אדם בנתיב תחבורה ציבורית, עבירות סמים ואלימות.

במסגרת הטיעונים לעונש שירות המבחן המליץ להטיל על הנאשם מאסר על תנאי. השירות ציין שהנאשם סבל בילדותו מקשיים אך עבר תהליך שיקומי, התגייס לצה"ל וכיום משרת כחייל קרבי.

המדינה טענה שיש להפעיל את עונש המאסר המותנה ולגזור על הנאשם תקופת מאסר נוספת. המדינה הדגישה את עברו הפלילי של הצעיר ואת העובדה שהוא לא הכיר באחריותו לביצוע העבירה.


סניגורו של הנאשם ביקש להאריך את המאסר המותנה ולהימנע מהפעלתו לנוכח התהליך השיקומי. לטענתו, הצעיר עבר כברת דרך משמעותית לבדו ללא כל תמיכה והוא מנסה לגייס כסף לכיסוי חובותיו על מנת שיוכל בסופו של דבר להסדיר את רישיונו.

הנאשם עצמו אמר שהוא מבין שאין לנהוג ללא רישיון והבטיח שלא יחזור על המעשה.

"הזדמנות אחרונה"

השופטת שרית זוכוביצקי-אורי מבית המשפט לתעבורה בירושלים הדגישה שמי שנוהג ללא רישיון נהיגה תקף "מזלזל בחוק ומעמיד בסכנה את עצמו ואת יתר עוברי הדרך".

השופטת ציינה שבתי המשפט מחמירים בדרך כלל עם מי שנתפס נוהג פעם שנייה ללא רישיון נהיגה תקף ומטילים עליו מאסר בפועל שנע בין מספר ימים לבין מספר חודשים.

עם זאת לדבריה, קיימים מצבים בהם נאשם ביצע עבירה חוזרת ולא יופעל כלפיו המאסר על תנאי, למשל אם העונש הוטל לפני שנים רבות או אם הנאשם שינה את דרכיו והמאסר עלול לפגוע בשיקומו.

השופטת כתבה שהשיקול השיקומי הוא בעל חשיבות לחברה כולה ולא רק לנאשם שכן "שיקומו של עבריין מועד תורם לציפייה שלא יחזור לעולם הפשע".

לדברי השופטת, הטלת מאסר על הנאשם יגרום לו לנזק כבד ואולי בלתי הפיך והוא עלול למצוא את עצמו מחוץ לצבא. היא הדגישה שגיוסו של הצעיר מהווה "נדבך קריטי" בתהליך שיקומו.

השופטת השתכנעה שיש סיכוי ממשי שהנאשם לא יבצע עבירות נוספות ויחדל מלסכן את ציבור עוברי הדרך ולכן בסופו של דבר החליטה לא להפעיל את המאסר על תנאי אלא להאריכו בשנתיים נוספות. בנוסף היא הטילה על הצעיר קנס של 180 שקל, פסילה של 12 חודשים וצו מבחן לשנה.

בסוף דבריה השופטת ציינה שעל הנאשם להבין ש"זוהי הזדמנות אחרונה" עבורו ובפעם הבאה יופעל עונש המאסר.

לידיעה המקורית

לגזר הדין

שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בגזר הדין

עו"ד איתן קנול עוסק/ת בתעבורה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.