בית המשפט לתעבורה בעכו גזר לאחרונה עונש של 250 שעות שירות לתועלת הציבור על צעיר בן 24, ופסילת רישיון ממושכת, על צעיר בן 24 שגרם לתאונה מרובת נפגעים, לאחר שיצא לעקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף.

המדינה ביקשה להטיל עליו מאסר מאחורי סוג ובריח, אולם השופטת אסתר טפטה–גרדי שוכנעה כי הצעיר הפנים את חומרת מעשיו, וכי כיום יש להעדיף ענישה שיקומית.

התאונה התרחש בדצמבר 2014, כאשר הנאשם – אז כבן 20 – נהג ברכב משא מסוג שברולט, מסכנין לכיוון עראבה בכביש עם נתיב אחד לכל כיוון. לפניו נסעה מאזדה ומול סובארו. בשלב מסוים הוא החל בעקיפה, באופן רשלני ותוך חציית קו הפרדה רצוף. בכך הוא חסם לסובארו שממול את הדרך והתנגש בו. לאחר ההתנגשות רכבו סטה והתנגש גם במאזדה שנסע מלפניו.

10 אנשים נפגעו כתוצאה מהתאונה, מהם 3 עם שברים וחבלות של ממש. הצעיר הודה והורשע בעבירות של התנהגות הגורמת נזק, עקיפה כשהדרך לא פנויה, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף, נהיגה רשלנית וחבלה של ממש.

מכאן ההליך עבר לשלב של טיעונים לעונש. המדינה ביקשה לגזור עליו מאסר בפועל של 12 חודשים לפחות, בנוסף לעונשים נלווים של מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון.

בין היתר, נטען כי יש להחמיר עם נהגים שמעורבים בתאונות שגרמו לפציעות קשות תוך נהיגה מסוכנת.

שירות המבחן שערך תסקיר בעניין, המליץ על עונש של 200 שעות שירות לתועלת הציבור (של"צ), וכן על השתלבות בטיפול קבוצתי-חינוכי.

בתסקיר צוין כי הנאשם מבין את חומרת מעשיו והשלכותיהם, לקח אחריות על מעשיו, מצטער ומביע אמפטיה כלפי הנפגעים, ומייחס את התאונה לחוסר אחריות של גיל ההתבגרות. כיום הוא סטודנטית שנה רביעית בלימודי סיעוד, ועובר הכשרה מקצועית בבית חולים.

הנאשם ביקש לאמץ את המלצות השירות, הפנה לכך שאין לו עבר פלילי או תעבורתי, וטען שלמד את הלקח.

"לתת רוח גבית"

"באיזון המתבקש, לאחר ששקלתי את נסיבות המקרה שלפני, לקולא ולחומרא, אני סבורה ששליחתו של הנאשם למאסר תהא חסרת תועלת, ולא תהלום את תהליך השיקום בו הוא מצוי כעת", כתבה השופטת טפטה–גרדי, לאחר שסקרה גזרי דין שניתנו במקרים דומים.

השופטת סברה כי מאסר עלול למנוע מהנאשם להשתקם, והפנתה לכך שלפי שירות המבחן, טיפול ייעודי יפחית את הסיכוי לכך שיבצע עבירות דומות בעתיד. משכך לדבריה, "בנסיבות אלה האינטרס החברתי הוא להעדיף את ההיבט השיקומי, ובכך לתת רוח גבית לשינוי שהנאשם מנסה לערוך בחייו".  

בשונה משירות המבחן, השופטת סברה שהעונש צריך לכלול גם מרכיב מרתיע והתחשבות בכך ששלושה אנשים נפצעו פציעות משמעותיות.  

בסיכומו של דבר, נקבע כי הנאשם יבצע 250 שעות של"צ, וכן נגזרו עליו 4 חודשי מאסר על תנאי, ופסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים. בנוסף לכך הוטל עליו לשלם קנס בסך 2,000 שקל, וכן הוא יחתום על התחייבות כספית בסך 10,000 שקל.

הנאשם אף יהיה תחחת צו מבחן לתקופה של שנה, במהלכו ישתתף הנאשם בקבוצה פסיכו-חינוכית, המתקיימת בשיתוף עמותת "אור ירוק".

ב"כ המאשימה: עו"ד ליאור דוד

ב"כ הנאשם: עו"ד מונדר דראושה

עו"ד איתן קנול עוסק/ת ב- תעבורה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל