כתב אישום הוגש לפני שנה וחצי נגד נכה בשתי הרגליים, שנהג ברכב לא מותאם כשהוא נעזר במקל לתפעול הדוושות, לא עצר באדום, סיכן הולכי רגל, גרם לתאונה שהסבה נזק קל לרכב ועזב את הזירה מבלי להשאיר פרטים. השופט הבכיר אלון אופיר מבית המשפט לתעבורה בבאר שבע הרשיע אותו בסדרה של עבירות תנועה ולאחרונה גזר עליו 18 חודשי פסילה אף שהמדינה דרשה 4 שנים ומאסר בפועל. הוא הסביר שהעונש מאזן שיקולים לטובתו ולרעתו של הנאשם: מצד אחד מדובר אדם נכה, גרוש ואב לשניים, שלקח אחריות והודה במעשיו; מצד שני, לאחר האירוע הוא ביצע עוד שתי עבירות דומות.

הנאשם הודה והורשע בנהיגה רשלנית שמסכנת חיי אדם, גרימת נזק לרכוש, אי השארת פרטים ואי ציות לאור אדום ברמזור. במסגרת הטיעונים לעונש הדגישה המדינה את מעשיו החמורים וביקשה לגזור עליו עונש שכולל מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה למשך 4 שנים.

הסניגור ביקש לעומת זאת להימנע ממאסר תוך שציין כי הנאשם לא כשיר לבצע עבודות שירות במצבו. הוא ביקש להסתפק בפסילה קצרה והדגיש שהנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו ושהתאונה גרמה נזק קל בלבד. עוד הוא ציין כי הנאשם נכה בשיעור של 100%, מתנייד בכיסא גלגלים ועבר הליך גירושים קשה שגרם לו לשקוע בדיכאון.

פרשה שונה ומוזרה

השופט הבכיר אלון אופיר ציין שמדובר ב"פרשה שונה ומוזרה בנסיבותיה" והחליט שמתחם הענישה עומד במקרה הזה על עונש שנע בין 8 חודשי פסילה לבין 24 חודשי פסילה לצד מאסר על תנאי. זאת, בהתחשב בכך שהנאשם נהג בצורה רשלנית, כשהוא נעזר במקל, ללא יכולת לשלוט באופן אפקטיבי ברכב, תוך סיכון חיי אדם.

השופט הוסיף כי לטובתו של הנאשם הוא לקח בחשבון את לקיחת האחריות על מעשיו, מצבו הרפואי והיותו אדם נכה, גרוש ואב לשניים. לעומת זאת, לרעתו ציין השופט את העובדה שלאחר המקרה הנוכחי הנאשם ביצע עוד שתי עבירות דומות. כלומר, מדובר בעבריין מועד שיצר מסוכנות חריגה פעם אחר פעם.

עו"ד דוד טובול (צילום: צילום עצמי, פסקדין)
עו"ד דוד טובול | צילום: צילום עצמי, פסקדין
 

באיזון בין השיקולים לטובת הנאשם ולרעתו, החליט השופט שהעונש שיוטל עליו יכלול 18 חודשי פסילה בפועל, התחייבות כספית של 5,000 שקלים שלא לעבור בשנתיים הקרובות עבירות תנועה דומות, 8 חודשי פסילה על תנאי למשך 3 שנים ו-4 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים.

בשם המדינה: שלוחת תביעות תנועה נגב

ב"כ הנאשם: רחמים עזריה, עו"ד תעבורה

עו"ד דוד טובול עוסק/ת ב- תעבורה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.