השופטת אסתר טפטה גרדי גזרה לאחרונה פסילה על תנאי וקנס של 1,000 שקל על נהג אופנוע שגרם לתאונה בה נפצע קשה. השופטת הבהירה כי על אף חומרת העבירות הפסיקה יש להקל עם נאשמים שנפצעו קשה בתאונה מתוך ההבנה שכבר קיבלו את עונשם.

הנאשם הורשע בעבירות של נהיגה בחוסר זהירות, אי שמירה על רווח, התנהגות הגורמת נזק וחבלה של ממש.

על פי כתב האישום, בנובמבר 2015 הוא נהג באופנוע במכיוון שזור לכרמיאל. הוא לא שמר על רווח מרכב שנסע לפניו בפקק תנועה ובשל המרחק הקצר לא הספיק לבלום והתנגש בו מאחור.

כתוצאה מהתאונה נחבל הנאשם קשות. בין היתר אובחן אצלו שבר ברגל, הוא עבר ניתוח והיה מאושפז מעל חודש.

המאשימה עתרה לעונש מאסר שנע בין 3-12 חודשים, מאסר על תנאי, פסילה של לפחות 20 חודשים וקנס גבוה. היא ציינה הדגישה את תוצאות התאונה הקשות וכי תאונות הדרכים הפכו ל״מכת מדינה״ ויש למגרן באמצעות ענישה מחמירה.

הסנגור עתר מנגד להסתפק בענישה צופה פני עתיד, תוך התחשבות במחיר הכבד, הפיזי והכלכלי, ששילם הנאשם נוכח פציעתו. לדבריו, מדובר בתאונת דרכים שנגרמה עקב אי שמירת מרחק ואלמלא הפציעה החמורה שנגרמה לנאשם, התיק לא היה מגיע לבית המשפט.

עוד ציין הסנגור כי לפני התאונה הנאשם היה אמור להתחיל בלימודים ובעקבותיה חייו נעצרו, כשבמשך תקופה ארוכה היה מרותק לביתו ללא מקור פרנסה. כיום הוא עושה ככל יכולתו על מנת לשקם את עצמו ולשוב לחיים רגילים.

הנאשם עצמו סיפר שמיום התאונה היה מרותק לביתו במשך 4 וחצי שנים ונקבעה לו נכות בשיעור 64% ואובדן כושר עבודה בשיעור של 100%.

ללא עבר תעבורתי

השופטת אסתר טפטה-גרדי מבית המשפט לתעבורה בעכו הבהירה כי בנהיגה שגרמה לתאונת דרכים בה נגרמו חבלות של ממש יש פגיעה בביטחון הציבור ובשלומו. כמו כן, הפסיקה עמדה על חשיבותה של ענישה מרתיעה בתאונות דרכים, בהן נגרמות חבלות ופציעות חמורות.

עו"ד בארי קפלן (צילום: פסקדין)
עו"ד בארי קפלן | צילום: פסקדין

לדבריה, עיון בפסיקה מעלה שבמקרים בהם נגרמו חבלות קשות מאוד לנאשם, סבר בית המשפט שהנאשם סבל דיו וקיבל את עונשו, ועל כן הסתפק ברכיב של פסילה על תנאי, ללא פסילה כלל.

במקרה זה, הנאשם נפגע באורח קשה בתאונה והוא נעדר עבר תעבורתי ופלילי. השופטת קבעה כי באיזון המתבקש, מבלי להתעלם מהעבירות החמורות המיוחסות לנאשם, נוכח פציעתו והסבל הרב שגרם לו לאחריה אין מקום להשית עליו רכיב של פסילה. ״הנאשם קיבל את עונשו ונשא במחיר הכבד של התאונה, הן במישור הפיזי והן במישור הכלכלי״, כתבה.

בנסיבות אלה גזרה השופטת על הנאשם פסילת רישיון על תנאי וקנס בסך 1,000 שקל.

ב״כ המאשימה: עו"ד ליאור דוד

ב״כ הנאשם: לא צוין

עו״ד בארי קפלן עוסק/ת ב- תעבורה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל