עורך דין המטפל ברישום הזכויות בטאבו של בניין בחיפה פנה לבית המשפט בבקשה למתן הוראות כיצד ולמי להצמיד את גג הפנטהאוז. הצורך בבקשה התעורר בשל סכסוך בין בעל הפנטהאוז לבין יתר דיירי הבניין בקשר לשטח. השופט כמאל סעב קבע כי אין ראיה לכך שהגג הוצמד לדירת הפנטהאוז כך שלכל בעלי הדירות יש זכות להשתמש בו.

הבניין בו מדובר נבנה בשני שלבים. בשלב הראשון נבנה חלק אחד הכולל שתי חנויות במפלס הרחוב ומעליהן שתי דירות מגורים. לפני שנים אחדות נבנה חלק נוסף בצמידות לבניין הישן. המבנה החדש כולל 4 דירות מגורים, ביניהן דירת פנטהאוז בקומה השלישית. שני המבנים אמורים להירשם כבית משותף.

החברה הקבלנית שבנתה את החלק החדש נקלעה לקשיים כלכליים ולכן מונתה כונסת נכסים שהייתה אחראית על השלמת הבנייה ומכירת יתר הזכויות של החברה.

ב-2009 נרכש הפנטהאוז מכונסת הנכסים. לאחרונה ועל רקע הצורך לרשום את הזכויות בבניין פרץ סכסוך בין בעל הפנטהאוז שטען כי הגג שמעל דירתו שייך לו, לבין יתר דיירי הבניין שטענו שמדובר ברכוש משותף.

לדברי בעל הפנטהאוז, כשרכש את הדירה מכונסת הנכסים, הוא רכש גם את יתר הזכויות בקרקע ובעיקר את הזכויות בגג. הוא הדגיש כי כדי להבטיח שמלוא הזכויות בגג המבנה החדש יהיו שלו הוא הוסיף להצעת המחיר המקורית שהגיש לכונסת עוד 70,000 שקל.

עוד לדבריו, באוקטובר 2009 ערך פרוטוקול עם חלק מהדיירים ובו הם הסכימו להצמדת הגג לדירת הפנטהאוז.

הדיירים האחרים טענו מנגד כי בעל הפנטהאוז הוא ״מסיג גבול, פולש ומשתלט על גג הבניין״. לדבריהם, האיש חוסם את המעבר ונועל את הגג במנעול שהמפתח אליו נמצא בידיו בלבד. הם הוסיפו כי הוא משתלט על חדר המדרגות ומאיים על דיירים שמבקשים לעלות לקומה העליונה. זאת ועוד, הוא אף דרש את פינוי קולטי השמש וההתקנים שעל הגג אף שבהסכמי המכר שלהם כתוב במפורש שאלה יותקנו על הגג.

אין זכר להצמדה

השופט כמאל סעב מבית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את עמדת דיירי הבניין. הוא ציין כי בהסכם המכר מול בעל הפנטהאוז הוצמדו רק מחסן וחנייה ואין בו הצמדה נוספת.

עוד לדבריו, עריכת הפרוטוקול על ידי בעל הפנטהאוז מאששת את הקביעה שבהסכם הרכישה בינו לבין הכונסת אין כל זכר להצמדת הגג לדירתו, שכן אם הייתה הצמדה כזו הוא לא היה זקוק למסמך. זאת ועוד, לפרוטוקול אין תוקף משפטי מאחר שאינו חתום על ידי כל בעלי הדירות.

השופט הבהיר כי רכוש משותף מוגדר בחוק כ-״כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות״. בנסיבות אלה, המסקנה היא שהגג נשוא הבקשה הוא חלק מהרכוש המשותף.

השופט הדגיש בהקשר זה שהוצאת חלק מסוים מהרכוש המשותף והצמדתו לדירה פלונית יכולה להיעשות או על ידי המוכר או בהסכמת כל בעלי הדירות, שכאמור לא הושגה במקרה זה.

הוא סיכם שבעל הפנטהאוז לא הוכיח שהגג הוצמד לדירתו ולכן הזכויות בשטח שייכות לכל בעלי הדירות בבניין ואלה רשאים להשתמש בו.

הצדדים חויבו בשכ״ט עורך הדין שהגיש את הבקשה בסך 10,000 שקל.

ב״כ המבקש: עו"ד יאב אבן

ב״כ בעלי הדירות: עו"ד יואב הריס

ב״כ בעל הפנטהאוז: עו"ד אסיא סיוון

עו"ד דנה ספיר-חן עוסק/ת ב- דיני מקרקעין 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל