השופטת אושרית הובר-היימן מבית משפט השלום ברחובות זיכתה את תושב היישוב בני עייש שהואשם בעבירה של שימוש במקרקעין ללא היתר, תוך שהיא מותחת ביקורת חמורה ונוקבת על התנהלות הרשויות בעניינו.

בכתב האישום שהוגש על ידי הוועדה מקומית לתכנון זמורה, המדינה טענה כי הנאשם הקים שער חשמלי מברזל ללא היתר בקרקע ציבורית הסמוכה לחלקתו, ובכך למעשה פלש אליה וסיפח אותה לשטח שלו.

אלא שהשופטת קיבלה את גרסתו של הנאשם, שלפיה ראש המועצה הקודם אמר לו בעצמו שיבנה את השער ומאוחר יותר המועצה אף דרשה זאת ממנו, והעניין אף נבדק על ידי מהנדס המועצה באותה עת. בנוסף התקבלה טענתו כי כתב האישום הוגש נגדו עקב שינוי מדיניות ובשל יריבות אישית עם ראש המועצה הנוכחי.

השופטת הבהירה כי לא יעלה על הדעת שזרוע אחת של המדינה תדרוש להקים שער וזרוע אחרת שלה תגיש נגדו כתב אישום.

השופטת אף השתכנעה שכתב האישום הוגש משיקולים זרים כאשר לא ננקטה שום פעולה נגד עבירות דומות לכאורה בשטחים אחרים.

הנאשם צירף הקלטה שבה בנו משוחח עם ראש המועצה אריה גארלה, ומבטיח לו שאם לא יפרסם התנצלות בעיתון המקומי על דברים מסוימים, הוא יפעל נגד אביו (הנאשם) בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת להגיש כתב אישום – כפי שאירע בסופו של דבר.

בהקלטה נשמע ראש המועצה אומר "אני אפרק לכם את הכל ותזכור מה אני אומר לך אני".

מילים קשות

"האוזניים תצילינה והלב יחמץ, למשמע מילים קשות ובוטות אלו נאמרות מפי ראש מועצה נבחר לתושב", כתבה השופטת, והוסיפה כי מדובר בהתנהלות "על גבול הביריונית".

בהמשך ציינה השופטת כי "בית המשפט לא יתן ידו לתופעה של ניצול כח ושררה ע"י בעלי תפקידים ציבוריים כנגד אזרחים ותושבים, מתוך שיקולים אישיים, צרים ובלתי ענייניים, וכל זאת באיצטלא של אכיפת שלטון החוק".

סוגיה נוספת הייתה טענת המדינה כי מחסן שהנאשם בנה ללא היתר, המשמש כמפעל לפיצוחים, מפר את היתר הבנייה שלו המיועד למגורים בלבד.

השופטת קיבלה את עמדת הנאשם שטען כי המחסן אינו משמש כמפעל כלשהו, תוך שהסבירה כי המפקח שעל תיאוריו התבססה המדינה לא סיפק עדות ישירה לקיומו של בית עסק, ואף העיד כי לא ראה פעילות יצרנית או מכירתית של מוצרים.

יתרה מכך, השופטת סברה כי עדותו של המפקח דווקא מתיישבת עם עדותו של הנאשם, שסיפר כי המקום משמש לו לאחסון סחורת פיצוחים ותבלינים של חנות שבבעלותו ברחובות.

התוצאה הייתה זיכוי, ויש לקוות שהפרשה הקטנה כביכול שנדונה בהליך, אינה חזון נפרץ במקומותינו.

שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהכרעת הדין

עו"ד ליאור ברקנפלד עוסק/ת ב- דיני מקרקעין 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל