בית משפט השלום בטבריה קיבל לאחרונה תביעת פינוי נגד זוג שסירב לעזוב דירה שכורה במושב רמות נפתלי ולא שילם דמי שכירות במשך כחצי שנה. השופטת אפרת הלר דחתה את טענת השוכרים שלפיה בעלת הדירה התעמרה בהם וכחלק מאסטרטגיה שנועדה לגרום להם להתפנות, סירבה להפקיד צ'קים ששלחו לה עבור שנת שכירות נוספת. נקבע כי בעלת הדירה הודיעה לשוכרים מראש כי אינה מתכוונת להאריך את תקופת השכירות, ולפיכך היה על השוכרים לעזוב מיד כשהסתיימה.

ביוני 2018 הודיעה בעלת הדירה לשוכרים כי בתום שנת השכירות (מאי 2019) יהיה עליהם לפנות את הדירה בשל הפרת התחייבויותיהם כלפיה אך כשהגיעה השעה, סירבו השניים לעזוב ואף הפסיקו לשלם לה דמי שכירות.

4 חודשים המתינה בעלת הדירה בתקווה שהשוכרים יתעשתו אך השניים המשיכו להתגורר בדירה, החליפו מנעולים ואף השתלטו על מחסן וצימר ששייכים לה. בנובמבר 2019 הגיעו מים עד נפש והיא הגישה נגדם תביעת פינוי.

בתביעה נטען כי השוכרים נכנסו לדירה במאי 2016 בהתאם לזכרון דברים שנכרת לתקופה של שנה. הבעיות החלו כבר בתום אותה שנה, כשהתעלמו מדרישתה לחתום על הסכם שכירות מסודר ולהעמיד לה ערבויות. אם לא די בכך, הם סירבו לשלם לה את דמי השכירות שביקשה בסך 4,500 שקל וממש כפו עליה להסכים לדמי שכירות נמוכים של 3,500 שקל בלבד.

בתחילת שנת השכירות השלישית היא הודיעה להם כאמור שלא תסכים לשנה רביעית אך הם שוב התחמקו ממנה ובשלב מסוים הפסיקו לחלוטין לשלם לה את דמי השכירות.

השוכרים טענו מנגד כי זכות השכירות שלהם הוארכה מדי שנה בהתאם לנוהג שהתפתח בינם לבין בעלת הדירה. לטענתם, הכל התנהל על מי מנוחות עד שבן זוגה נכנס לתמונה והחל לאיים עליהם ולהטריד אותם במטרה לגרום להם לעזוב, וכחלק מה"מזימה" אף דרש מהם לחתום על הסכם שכירות דרקוני שהיה מנוגד לחלוטין למה שהוסכם מול בעלת הדירה.

השוכרים הוסיפו כי שלחו לבעלת הדירה צ'קים עם דמי שכירות לשנה הרביעית אך היא סירבה להפקיד אותם כחלק מאסטרטגיית פינוי.

גרמו לה להתחנן

השופטת אפרת הלר דחתה את טיעוני השוכרים וקבעה כי הוכח שבעלת הדירה סירבה להאריך את תקופת השכירות בשנה נוספת, מה גם שעדות השוכר בדבר שליחת הצ'קים לא הייתה אמינה ולא גובתה בראיות.

השופטת הוסיפה בהקשר זה כי אם הצ'קים באמת היו נמסרים סביר להניח שהשוכרים לא היו מתעלמים מפניות בעלת הדירה בנושא אלא משיבים לה שהצ'קים נשלחו בדואר.

עו
עו"ד שמעון חזן | צילום: חיים אפריאט, פסקדין

בין כך ובין כך, השופטת קבעה כי השוכרים היו צריכים לעזוב את הדירה במאי 2019 לנוכח העובדה שבעלת הדירה הודיעה להם במפורש ומראש כי תקופת השכירות תסתיים במועד זה.

למעלה מכך, עיון במסרונים ובמכתבים ששלחה בעלת הדירה, מעלה כי מדובר בשוכרים שהתחמקו מקיום דרישותיה ואף תחנוניה שיחתמו על הסכם שכירות מסודר, יעמידו ערבויות ויפנו את המחסן והצימר עליהם השתלטו בניגוד לרצונה.

בנסיבות אלה נקבע כי השוכרים לא רשאים להמשיך לגור בדירה. עליהם לפנות אותה לאלתר ולשלם לבעלים הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין של 5,000 שקל.

ב"כ התובעת: עו"ד פ.דלויה 

ב"כ הנתבעים: גיל אלימלך, עו"ד מקרקעין

עו"ד שמעון חזן עוסק/ת ב- דיני מקרקעין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל