ב-2012 הגיש דוור בסניף פתח תקווה תביעת לשון הרע נגד דוורית אחרת בסניף. הוא טען שכשנה קודם לכן היא התלוננה להנהלת המחוז שהוא תקף אותה והטיח בה אמירות גסות שלפיהן מנהל הסניף מקיים עמה יחסי מין.

הדוור הכחיש שאמר את הדברים וטען שתלונת הסרק של הנתבעת מהווה לשון הרע. הוא הוסיף שהנתבעת הוציאה לו שם של "מטריד מינית" גם בפני עובדי הסניף והתנהלותה נבעה מרצון לנקום בו על רקע סכסוך קודם ביניהם בקשר לאזורי חלוקה.

התובע הודה שבספטמבר 2011 היה ויכוח בינו לבין הנתבעת אך טען שלא נגע בה ורק אמר לה שראה את מנהל הסניף עושה לה מסאז' בכתפיים ו"שאסור לו לגעת בבחורה".

התובע ציין שהתיק שנפתח בנציבות שירות המדינה בעקבות תלונת השווא נסגר. הוא הוסיף שמאז האירוע הוא זוכה למבטי בוז והערות פוגעניות מצד עמיתיו לעבודה ועתר לחייב את הנתבעת ב-100,000 שקל על הוצאת לשון הרע.

הנתבעת מצדה הגישה תביעה נגדית בה סיפרה שהתובע נהג להקניט אותה ויחסיהם היו עכורים עוד קודם לאירוע. ביום המקרה הוא אחז בחוזקה בכתפה וצעק לעברה בקולי קולות מספר פעמים שהיא "הולכת" עם מנהל הסניף ש"עושה לה מסאז'" ו"מזיין" אותה בכל הזדמנות.


לדבריה, בעקבות הדברים הקשים היא שקעה בדיכאון והסתגרה בביתה במשך 4 ימים. הנתבעת הדגישה שהיא אם לארבעה המנהל אורח חיים דתי-מסורתי שנאלצה לשמוע את "דברי ההבל" שהוטחו בה בנוכחות עובדים רבים. היא הוסיפה שלאחר שבעלה שמע על האירוע הוא איבד את אמונו בה, עבר לחדר נפרד וחייה הפכו לסיוט.

הנתבעת ציינה שבעקבות התלונה שהגישה התובע ננזף על ידי מנהל המרחב ועתרה לחייב אותו ב-100,000 שקל על הוצאת דיבה. 

בכוונה לפגוע

השופטת הבכירה רונית פינצ'וק-אלט מבית משפט השלום בתל אביב דחתה את התביעה העיקרית וכתבה שכעניין שבמדיניות, לא ניתן לחייב את הנתבעת בלשון הרע בשל כך שבחרה להתלונן בפני הגורמים הרלוונטיים על התנהגות לא ראויה של עמית לעבודה.

מנגד, השופטת התרשמה מכנות עדותה של הנתבעת וקיבלה את התביעה שלה. היא ציינה שגרסתה בכל הקשור לתוכן הדברים שהטיח בה הנתבע נתמכה בעדות עובדים אחרים שנכחו במקום.

השופטת הוסיפה שמחומר הראיות עלה שהדברים המשפילים נאמרו על ידי התובע בכוונה לפגוע בנתבעת על רקע מאבק ביניהם בקשר לתנאי העבודה.

בנסיבות אלה חייבה השופטת את התובע לפצות את הנתבעת ב-60,000 שקל על הוצאת לשון הרע, בתוספת שכ"ט עו"ד של 15%.

לידיעה המקורית

לפסק הדין

ב"כ התובע: עו"ד ד"ר חיים משגב

ב"כ הנתבע: עו"ד אסף שובלי, עו"ד שי בן דוד

עורכת דין אורלי קעטבי עמיר עוסקת בדיני לשון הרע

** הכותבת לא ייצגה בתיק