הרשם עופר שורק מלשכת ההוצאה לפועל בחיפה דחה התנגדות של שני זוכים בתיק הוצאה לפועל נגד הענקת הפטר מחובות לחייב. הרשם הבהיר כי מצבו הכלכלי-משפחתי של החייב ממילא לא מאפשר לגבות ממנו כספים משמעותיים, כך שמיותר להמשיך בהליכי הגבייה נגדו. עם זאת, הענקת הפטור הותנתה בכך שהחייב יפקיד לתיק 30 אלף שקל ב-50 תשלומים שווים.

שוטר כבן 38 ואב לשניים פוטר לפני מספר שנים מעבודתו ונקלע לחובות גבוהים. לפני כשנתיים נפתחו נגדו הליכי הוצאה לפועל, ובשנה שעברה הוא הגיש בקשה למתן צו הפטר  לאחר שלאורך חודשים ארוכים עמד בצו תשלומים של 400 שקל לחודש.

סכום החובות במועד הגשת הבקשה עמד על כ-310 אלף שקל, חלקם לבנקים ומוסדות רשמיים וחלקם לזוכים פרטיים. שני זוכים פרטיים – חברים של החייב שערבו להלוואה שנטל ולא עמד בה – התנגדו להפטר משום שנאלצו לשלם במקומו 90 אלף שקל לבנק.

הזוכים טענו כי הדבר הסב להם קשיים כלכליים וכי שחרור החייב מהחוב כלפיהם תפגע בהם משמעותית.

מנגד, החייב טען כי הוא עומד בתנאים לקבלת הפטר ובמצבו הנוכחי הוא ממילא לא יוכל לכסות את החובות כלפי הזוכים.

קרש הצלה

עו
צילום: מאור סטודיו לצילום, פסקדין
הרשם שורק החליט לדחות את ההתנגדויות. הרשם ציין כי מצבו הכלכלי-משפחתי של החייב – שנמצא בהליכי גירושים ויותר ממחצית מהכנסתו (5,200 שקלים) משולמת כמזונות לילדיו – הוביל לקביעת צו תשלומים בסכום המקסימלי שבו יכל לעמוד, כאשר אין לו נכסים ואין אפשרות להוציא ממנו כספים נוספים.

מנגד, המשכת ההליכים תוביל לכך ששני המתנגדים יקבלו יחדיו בסך הכל 144 שקל לחודש – סכום שלא מכסה אפילו חצי מהריבית החודשית שמתווספת על החוב כלפיהם.

בנסיבות אלו, הרשם לא שוכנע כי מתן ההפטר יגרום להם לפגיעה כלכלית משמעותית – תנאי שהם צריכים להוכיח לפי חוק ההוצאה לפועל.

בתוך כך, הרשם הזכיר כי המחוקק ובתי המשפט הכירו בצורך להושיט "קרש הצלה" ולגאול חייבים מהשתעבדות אינסופית לחובות שנקלעו אליהם בתום לב ואינם יכולים לפרוע אותם.

הוא ציין כי ההפטר אמנם פוגע בזכות הקניינית של הנושים משום שהם ממתינים לקבל את כספם, אך במסגרת איזון הזכויות ניכר כי המשך ניהול התיק לא יועיל להם כיוון שלחייב אין כושר פירעון.

על כן, האיזון הנכון הוא לדרוש מהחייב לשלם סכום מסוים, גם אם לא משמעותי ביחס לכלל החובות שלו, לצורך הענקת ההפטר. בסכום זה נלקחה בחשבון העובדה שהחייב סיים לימודי שחיטה ויש לו פוטנציאל להכניס משכורת גבוהה יותר.

לפיכך, הרשם מצא לנכון להיעתר לבקשת ההפטר בכפוף לכך שהחייב יפקיד לתיק ההוצאה לפועל 30 אלף שקל ב-50 תשלומים שווים.

שמות באי כוח הצדדים לא צוינו בהחלטה

עו"ד זאב פרל עוסק/ת ב- הוצאה לפועל 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל