שיחת הערכה בעבודה יכולה להיות אירוע מלחיץ עבור רבים, אך יש כאלה שבריאותם ממש יכולה להיפגע בעקבותיה. לא הרבה יודעים, אבל במצב כזה ניתן לתבוע מביטוח לאומי להכיר בעובד כזה כנפגע עבודה הזכאי לתגמולים. במקרה הנוכחי, ביטוח לאומי אמנם דחה את תביעת העובדת, אבל היא לא התייאשה וזכתה באחרונה בתביעה שהגישה נגדו בנושא.

התביעה הוגשה ב-2015, בטענה שהתקף הלב בו לקתה העובדת בינואר 2014, שבעקבותיו נזקקה לצנתור, נגרם בעקבות מתח נפשי בו הייתה נתונה לאחר שיחת הערכה גרועה במיוחד שנערכה לה בעבודה באותו היום.

מומחה רפואי שמונה על ידי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שלל קשר סיבתי בין האירוע בעבודה לבין התקף הלב וזאת בהסתמך על סיכום האשפוז בבית החולים, ממנו עלה כי כבר בלילה שקדם לשיחה האישה חשה כאבים בחזה וקשיי נשימה – תסמינים המאפיינים אירוע לבבי.

שרון בירון מרקוביץ' (יח``צ: דודו אבוטבול, פסקדין)
שרון בירון מרקוביץ' | יח``צ: דודו אבוטבול, פסקדין
בתגובה לחוות הדעת טענה התובעת כי היא הייתה שרויה במתח בכל השבוע שקדם לשיחת ההערכה שרק הלך והתגבר ככל שהתקרב המועד, וכתוצאה ממנו היא חשה ברע בלילה לפני השיחה אך הצליחה להתאושש ובבוקר הלכה לעבודה כרגיל.

אולם השיחה במסגרתה הוטחה בה ביקורת קשה, גרמה לטענת התובעת, להופעה מחודשת של  הסימפטומים מהלילה ביתר חומרה ולהתפתחות התקף הלב.

הביטוח הלאומי טען מנגד כי חוות הדעת ברורה וחד משמעית והיא שוללת קשר סיבתי לאירוע בעבודה ולפיכך – אין להכיר בו כפגיעת עבודה.

אלא שהשופטת חנה טרכטינגוט הגיעה למסקנה כי דווקא כן מתקיים קשר סיבתי והחליטה לקבל את התביעה.

בניגוד למסקנת המומחה

השופטת אמנם דחתה את מסקנת המומחה הרפואי לגבי היעדר הקשר הסיבתי, אך אימצה את תשובותיו לשאלות ההבהרה שנשאל במהלך המשפט והתבססה עליהן בהחלטתה.

מתשובות אלו עולה כי קיימת אפשרות שהכאבים שחשה התובעת בלילה לא התפתחו להתקף לב, וכי האירוע בעבודה הוא זה שגרם להחמרת מצבה.

לפיכך ובהתבסס על האמור, השופטת הכירה בפגיעה הלבבית כפגיעת עבודה המזכה את התובעת בתגמולי נכות מביטוח לאומי.

לידיעה המקורית

  • ב"כ התובע: עו"ד יהודה הר-צבי
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד אירית רייכנברג

עו"ד שרון בירון מרקוביץ' עוסק/ת בדיני נזיקין 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.