לבית המשפט המחוזי בלוד הוגשה לאחרונה תביעת רשלנות רפואית בסכום של למעלה מ-2.5 מיליון שקל נגד משרד הבריאות והמרכז הרפואי שיבא תל השומר. התובעת היא אם חרדית שבמהלך לידתה הראשונה הובהלה לניתוח חירום שהסתיים בכריתת רחם. בכך נגדע חלומה להקים משפחה גדולה וענפה.

האירוע התרחש לפני כשנתיים. לאחר מעקב הריון תקין, הגיעה התובעת לבית החולים בשל ירידת מי שפיר. כעבור מספר שעות, עקב התקדמות חלקית של הלידה והאטה בדופק העובר היא הוכנסה לניתוח קיסרי בהול לחילוץ התינוק, שנולד בריא.

ואולם, בהמשך אובחנו אצל התובעת דימומים מהניתוח והיא איבדה הרבה דם. בוצעו תפרים, היא קיבלה מנות דם והועברה להתאוששות, אך יומיים לאחר הלידה שוב אירע דימום והצוות הרפואי החליט לבצע פתיחת בטן חוקרת. תוך כדי הניתוח, שבמהלכו נמצא שטף דם פנימי ברחם, התובעת חוותה דום לב למשך שתי דקות והוחלט על כריתת הרחם.

בתביעה שהוגשה לבית המשפט באמצעות עו"ד אלעד ג'ובני נטען כי מדובר ברשלנות רפואית ברורה וקשה, שמתבטאת בין היתר בכך שלמרות הסימנים הקליניים הברורים לאיבוד דם, הצוות הרפואי הצעיר התעכב זמן רב עד שקיבל את ההחלטה לבצע פתיחת בטן כדי לחפש דימום תוך בטני, ולא עירב צוות בכיר יותר.

עוד נכתב בתביעה כי בעקבות הרשלנות התובעת הפכה מאישה פורייה ללא כל בעיה גניקולוגית, לעקרה בלי רחם שתיאלץ להסתייע בפונדקאות על מנת להביא ילדים נוספים לעולם. כתוצאה מכך התובעת סובלת מפגיעה בדימוי הגוף, אובדן הנשיות ושמחת החיים. מעבר לזה צוין כי כריתת הרחם כרוכה גם בסיכון ארוך טווח להידבקויות באגן, צניחת כיפת הנרתיק ובריחת שתן.

כמו כן נטען כי בשל האירוע הלבבי שעברה במהלך הניתוח, התובעת החלה במעקבים ובדיקות קרדיולוגיות שגילו אי ספיקה קלה-בינונית, והיא נמצאת בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי דם, מחלת ריאות, פגיעה בתפקוד הכלייתי ובלוטת התריס.

היא אף הייתה במעקב של מרפאת בריאות הנפש לאישה, ונמצא כי היא סובלת מפוסט טראומה ודיכאון בעקבות האירוע. מאז היא עוברת טיפולים נפשיים רבים, נוטלת כדורים פסיכיאטריים ואף הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי עם נכות נפשית קבועה.

נכותה הרפואית המשוקללת בעקבות האירוע עומדת על 79% ומבחינה תפקודית היא מוכרת כבעלת 100% נכות, כלומר אובדן כושר עבודה מלא.

לתביעה צורפה חוות דעת של מומחית למיילדות וגניקולוגיה שקבעה כי ביצוע תקין של הלידה ואבחון נכון של מצבה התובעת מיד בתום הלידה, היו מונעים את נזקיה.

ממשרד הבריאות נמסר: כתב התביעה התקבל במשרד הבריאות. תגובת המשרד תנתן בבית המשפט, כמקובל.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה השתתפו צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.