בית משפט השלום בחיפה הורה לאחרונה על ביטול הליך חדלות פירעון בעניינו של חייב, סמוך לאחר שניתן בעניינו צו לפתיחת הליכים. בבקשה שהגיש הממונה על חדלות הפירעון נטען כי החייב לא המציא שורה של מסמכים נדרשים, ומעמוד דף הפייסבוק שלו עולה שהוא מנהל עסק של קניית רכבים לצורך שיפוצם ומכירתם, בניגוד להצהרתו כי אינו עובד מזה שנים ומתפרנס מקצבת נכות. החייב טען שהעסק נסגר ושפרסם תמונות רכבים בדף הפייסבוק שלו רק כדי לעזור לבעליהם למכור אותם. השופטת מירב קלמפנר נבון דחתה את הטענה וציינה שהתנהגות החייב מהווה חוסר תום לב ומצדיקה את ביטול ההליך.

החייב (39) הגיש בספטמבר 2020 בקשה למתן צו לפתיחת הליכים, והצהיר על חובות בגובה 238,800 שקל. חודשיים לאחר מכן ניתן צו לפתיחת הליכים בעניינו.

הוא נשוי עם ארבעה ילדים. גם אשתו נמצאת בהליך חדלות פירעון, אך השניים פתחו בהליכי גירושים תוך כדי ההליך. המשפחה מתגוררת בדירת 4 חדרים, שנבנתה על ידי אביו ורשומה על שם האב בטאבו.

החייב הצהיר שאינו עובד משנת 2003, אז נקבעה לו נכות בגובה 40% ודרגת אי כושר עבודה בשיעור 75%.

בדצמבר 2021 הגיש הממונה על חדלות פירעון בקשה לביטול ההליך. נטען שהיחיד לא המציא נסח טאבו או אישור זכויות, היתר בנייה ואישור מהוועדה לתכנון ובנייה שאין על שמו בקשות להיתר בנייה. בנוסף, הוא לא המציא שורה של ממסכים נדרשים כמו תדפיס חשבונות בנק, היעדר חובות בגין תשלומי ארנונה, טופס הצהרת הון, תדפיס כלי רכב ממשרד הרישוי ועוד. בנוסף, הוא מגיש דו"חות חודשיים מגובים באסמכתאות חלקיות בלבד. כך לדוגמה, הצהיר שהארנונה רשומה על שמו אך לא הציג דיווח על תשלום שלה, ונראה שהוא צובר חובות ארנונה.

בנוסף נטען שעולה מעמוד הפייסבוק של החייב כי הוא מנהל ללא היתר עסק של קניית רכבים וחלקי חילוף, שיפוצם ומכירתם, ואינו מדווח על הכנסותיו. זאת בניגוד להצהרתו שאינו עובד ומתפרנס רק מקצבת נכות.

ב"כ הנאמנת תמך בבקשה לביטול וציין שהחייב קיבל בעבר הפטר, אך שב ויצר חובות נוספים.

החייב טען להגנתו שהעסק שלו נסגר בסוף 2019 והתמונות בדף הפייסבוק הם של רכבים שהוא רק סייע לבעליהם למכור אותם. עוד הוא טען שבמסגרת הגירושים הוא עתיד להיות מחויב גם בתשלומי מזונות, מה שיגדיל את הוצאותיו.  

"רב הנסתר על הגלוי"

השופטת  קלמפנר נבון קיבלה את הבקשה. היא הסבירה שהיחיד מתנהל בחוסר תום לב ובהיעדר שקיפות כשהוא מצהיר שאינו עובד ומשתכר מקצבה, כשבפעל התברר שהוא מנהל עסק, מבלי שהגיש בקשה לניהולו ומבלי לדווח על הכנסותיו ממנו.

בנוסף, החייב מגיש דו"חות חודשיים חסרים, מה שמקשה על בעלי התפקידים להתחקות אחר מצבו הכלכלי, ואף עלה חשד שהוא צובר חובות ארנונה חדשים והחייב לא הפיג את החשש.

השופטת ציינה שבעניינו של החייב רב הנסתר על הגלוי ולמעשה הוא נהנה מההטבות שהוענקו לו מפתיחת הצו בזמן שהוא פועל בניגוד לחוק.

בנסיבות אלה החליטה השופטת להורות על ביטול הליך חדלות הפירעון וההגבלות שהושתו על החייב בגדרו, למעט צו איסור יציאה מהארץ שייוותר למשך 90 ימים.

עו"ד יהונתן ליפקין (צילום: צילום עצמי)
עו"ד יהונתן ליפקין | צילום: צילום עצמי

שמות באי כוח הצדדים לא אוזכרו בפסק הדין

עו"ד יהונתן ליפקין עוסק/ת ב- חדלות פירעון
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.