בית המשפט המחוזי בחיפה הוציא לאחרונה צו הפטר מחובות לנרקומן כבן 50 לאור עמדת המנהל המיוחד וכונס הנכסים הרשמי שלפיה אין טעם להמשיך בפשיטת הרגל. עם זאת, השופטת רבקה איזנברג סירבה לכלול בהפטר חוב מזונות של יותר מ-200 אלף שקל כלפי אם בנו בן ה-20 שנמצא בתרדמת עקב תאונת דרכים קשה. בהחלטה נקבע כי אב שהתעלם במשך שנים מחובתו כלפי בנו והעדיף לצרוך סמים וסיגריות במקום לכלכל אותו לא זכאי להתחשבות.

החייב פנה לפשיטת רגל לפני כשנתיים עקב חובות של כ-312 אלף שקלים מתוכם כ-200 אלף שקלים עבור מזונות. עד היום הוא שילם מדי חודש 500 שקלים אבל מאחר שהוא מוכר כנכה בביטוח לאומי ואין לו נכסים המליצו המנהל המיוחד וכונס הנכסים הרשמי במחוז חיפה להוציא לו הפטר מיידי על כל החובות למעט חוב המזונות.

החייב ביקש בכל זאת לקבוע שההפטר יחול על חוב המזונות לאור נסיבות חייו הקשות תוך שטען כי המשך הגבייה עשוי לדרדר אותו חזרה לסמים אחרי שנתיים שבהן הוא נקי.

לדבריו, אין לו יכולת להשתלב בשוק העבודה והקצבאות שהוא מקבל בהיותו נכה 44% עם אובדן כושר עבודה של 75% בקושי מספיקות לו. עוד הוא טען שבנו "מסודר" כיוון שהוא מקבל קצבת נכות ואף יזכה בפיצויים על התאונה מחברת הביטוח.

אמו של הילד הביעה התנגדות לכלול את החוב כלפיה בהפטר תוך שהדגישה כי במשך 12 שנים החייב התעלם מקיומו של בנו ולא מימן את צרכיו למעט חודשים ספורים.

כונס הנכסים הרשמי והמנהל המיוחד הוסיפו כי אין הצדקה להעניק את הפטור החריג בהתחשב בכך שהחוב הוא כלפי האם ולא לביטוח לאומי וגם נסיבות החיים שלה לא פשוטות. עוד צוין כי מהדו"חות של החייב עולה שהוא יכול להפריש סכום מסוים לטובת המזונות ולהקל עליה.

יכול לעמוד בזה

השופטת רבקה איזנברג קבעה כי בשנים האחרונות הגישה השיקומית כלפי חייבים התגברה ואף באה לידי ביטוי בחוק חדלות פירעון. כחלק מגישה זו נקבע כי במקרים חריגים אפשר לפטור חייב מחוב מזונות אף שעקרונית הוא לא אמור להיכלל בהפטר. למשל, כשהנכות קשה מאוד או כאשר מדובר בחוב ישן של חייב שעשה מאמצים לפרוע אותו ולא הצליח.

אלא שזה לא המצב במקרה של החייב הנוכחי, שלמעט תקופה קצרה של 10 חודשים התנער לחלוטין מחובתו לזון את בנו והעדיף לצרוך סיגריות וסמים במקום לייעד את כספו לילד. השופטת אף הטילה ספק שהחייב "נקי" כבר שנתיים שכן מהתיעוד הרפואי עלה כי לפני שנה עוד דיווח על צריכת הרואין.

השופטת הוסיפה כי גם לא מדובר בחוב ישן והטענה שהילד "מסודר" לא רלוונטית שכן את תשלומי המזונות הפסיק החייב לשלם לאם שנים לפני התאונה. מעבר לזה, למרות מצבו, החייב עדיין צעיר יחסית, לא איבד לחלוטין את כושר העבודה וההכנסות שלו אכן מאפשרות לו להפריש כמה מאות שקלים בחודש לכיסוי החוב.

לאור כל הדברים האלה השופטת החליטה להוציא הפטר שלא יכלול את חוב המזונות, מה שיאפשר לאם להמשיך לגבות אותו בהוצאה לפועל.

המנהל המיוחד: עורך דין חגי פריד

לא צוינו שמות עורכי דין מייצגים

עו"ד שמעון עטיאס עוסק/ת ב- חדלות פירעון
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל