הרבה זכויות מכוח חוק הביטוח הלאומי מבוססות על מצבו הרפואי של המבוטח. נפגעי עבודה, נכים ואנשים שזכאים לקצבאות מיוחדות, צריכים בדרך כלל לעבור ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון, שמעריכה את מצבם וקובעת האם הפגיעה בכלל קשורה לאירוע, ואם הם סובלים מנכות ובאיזה דרגה. להחלטת הוועדה השפעה ישירה ומשמעותית על סוג והיקף הגמלה שיקבל המבוטח.

אחוז ניכר מהתובעים מגיע לוועדה הרפואית ללא ליווי מקצועי. במצבים אלה המבוטח בדרך כלל לא יודע מה לטעון או איך להשיב לשאלות רופאי הוועדה. הוא גם לא יכול לזהות בזמן אמת פגיעה בזכויותיו ולא מודע לחשיבות הרישום המדויק בפרוטוקול. הרבה תובעים גם מפספסים את המועד להגשת ערר והחלטת הוועדה הופכת לסופית. מבוטחים אחרים פונים למרכזי ״יד מכוונת״ שייסד המוסד לביטוח לאומי במטרה להעניק ייעוץ והכנה לוועדות הרפואיות ללא תשלום. 

כבר מהטופס הראשון

הגמלה שתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי (או ממשרד הביטחון) תלווה אתכם ותשרטט את עתידכם בשנים הקרובות. מכאן צומחת החשיבות הרבה לליווי וייצוג מקצועי כבר בתחילת הדרך, עוד לפני מילוי הטופס הראשון במטרה להבטיח את קבלת הקצבה ולמקסם את התקבולים.

למה חשוב להיעזר בעורך דין ולא בגופים אחרים המעניקים שירות בתחום? 

עו"ד בסאם שקור (צילום: צילום עצמי)
עו"ד בסאם שקור | צילום: צילום עצמי

ראשית וחשוב מכל, רק עורך דין יכול להתלוות אליכם בוועדה ולעקוב אחריה למשך זמן. נציגים מגופים אחרים שאינם עורכי דין לא רשאים לעשות כן.

יש גם להביא בחשבון כי משאביה של חברה שנותנת את שירותיה בחינם מוגבלים ולא תהיה לכם הברירה לבחור ברופאים מומחים ומקצועיים שיתנו חוות דעת. כתוצאה מכך, לא אחת מבוטחים מוצאים את עצמם מול ועדות הביטוח הלאומי עם סיכומי טיפולים ומכתבים מהרופא המטפל בלבד.

זאת ועוד, ללא ליווי של עורך דין קשה לקבל תמונה שלמה על מצב זכויותיכם ואתם עלולים לפספס זכויות אחרות המגיעות לכם מגורמים חיצוניים, זכויות שעלולות להתיישן כמו ביטוחי חיים (שניתן לתבוע בגינם רק בתוך 3 שנים מהאירוע). חשוב גם לזכור שהקביעה בביטוח הלאומי עלולה גם להשפיע על הליכים אזרחיים אחרים כמו שיעור הנכות בתאונת דרכים המהווה גם תאונת עבודה.

כאמור, גוף מלווה או מייעץ שאינו עורך דין לא יכול להיות נוכח בוועדה עצמה והדבר עלול להוביל לכך שזכויותיכם יקופחו, מה עוד שהיועצים מטעם הגוף המלווה מתחלפים בין וועדה לוועדה, דבר שמקשה עליהם לעקוב, כראוי, אחר ההתפתחויות בוועדות.

עורך דין מטעמכם יכול להבטיח כי כל התלונות והפגימות יירשמו בפרוטוקול ויבדוק כי הוועדה לא חרגה מסמכותה שקביעתה מבוססת על ממצאים, מצב רפואי ונתונים אחרים שלכם ועוד.

היתרונות המרכזיים של ליווי משפטי בוועדות

 

  • הכנה והיערכות הנפגע/המבוטח לקראת הוועדה הרפואית: עורך הדין יכין את המסמכים הרפואיים כבר בתחילת הדרך ויעזור במילוי הטופס הראשון שמועבר לביטוח הלאומי. בנוסף הוא יבדוק וירכז את התיעוד הרפואי ויבחן את הצורך בהשלמת תיעוד רפואי או חוות דעת מומחים. עורך הדין ירכז בפני הנפגע/המבוטח את הדגשים שאליהם תוסב תשומת הלב.
  • ליווי וייצוג בוועדה הרפואית מדרג ראשון וכן בוועדת העררים: עורך הדין יעלה בפני הוועדה את כל הפגימות והמגבלות מהן סובל הנפגע/המבוטח, ויוודא שהכל נרשם בפרוטוקול שעליו יחתום המבוטח.
  • קבלת פרוטוקול הועדה הרפואית והחלטתה: עורך הדין יבדוק את הפרוטוקול ויבחן את התאמת שיעורי הנכות שנקבעו למצבו של הנפגע/מבוטח. עוד הוא יראה אם הקביעה מטיבה איתו או מקפחת, ויחליט באם להגיש ערר למוסד לביטוח לאומי או ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בהתאם לסוג הקביעה, בהתאם למועדים הקבועים בחוק.

מניסיוננו הרב בליווי מבוטחים בוועדות הרפואיות עולה כי רוב המבוטחים לא מסוגלים לאסוף ולצרף את התיעוד הרפואי והמסמכים הרפואיים הנדרשים לטופס התביעה הראשון. בנוסף, בפני הוועדה הם לא מביעים את עצמם כראוי, בגלל התרגשות, חוסר ידיעת השפה, הלחץ בו הם שרויים או מכל מיני סיבות המייחדות כל אחד ואחת מאיתנו. פעמים רבות מבוטחים מפרטים בפני הוועדה את כאבם וסבלם אף שזה לא בא לידי ביטוי באחוזי נכות בזמן הכרעה ובכך מפספסים את העיקר.

לפיכך ולטובת הבטחת זכויותיכם ומיקסומם, אנו ממליצים להתייעץ ולשכור את שירותיו של עורך דין בקיא בתחום, כבר מההתחלה, עוד לפני הגשת כל מסמך ו/או תביעה הכל במטרה להבטיח ולמקסם את זכויותיכם.

עורך דין בסאם שקור מתמחה בביטוח לאומי וועדות רפואיות ונזיקין. צוות המשרד כולל עורכי דין מהמובילים בתחום ובכללם עו"ד ונוטריון עאוני נדאף. 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל