בהחלטה שניתנה לאחרונה בבית המשפט למשפחה בצפת בסכסוך בין אחיות שירשו מאמן דירה, נקבע כי מכירתה תיערך בהתאם לצוואה המפורשת של המנוחה המורה להעניק זכות ראשונים ליורשת שתרצה לרכוש את הדירה. משכך, השופטת אביבית נחמיאס דחתה את בקשת שתי בנותיה למכור את הדירה בשוק החופשי בניגוד לרצונה של אחותן, והורתה על עריכת התמחרות בין השלוש. עוד הבהירה השופטת כי אותה תוצאה הייתה מתקבלת גם אלמלא הצוואה נוכח העובדה שחוק הירושה מחייב לתת ליורש זכות קדימה ברכישת נכס עיזבון, ובלבד שהצעתו לא נמוכה ממחיר השוק.

האם הלכה לעולמה ב-2012 והותירה אחריה צוואה שבה הורישה את דירתה לארבעת ילדיה. כ-5 שנים לאחר מכן בנה נפטר ומאחר שילדיו הסתלקו מחלקם בעיזבון לטובת אחת מאחיותיו, נותרו לאם שלוש יורשות.

בשנה שעברה ניתן סוף סוף צו לקיום צוואת המנוחה ושלוש בנותיה החליטו לפרק את השיתוף בדירה אך לא הגיעו להסכמה לגבי הדרך שבה הדבר ייעשה: בעוד ששתי בנות ביקשו למכור את הדירה בשוק החופשי, ביקשה אחותן לערוך התמחרות ביניהן ולמכור את הדירה ליורשת שתציע את המחיר הגבוה ביותר.

אין שיקול דעת

בהחלטה שהכריעה לאחרונה במחלוקת התקבלה העמדה של האחות השלישית. השופטת אביבית נחמיאס הסבירה שיש הבדל מהותי בין חלוקת נכסי עיזבון לבין פירוק שיתוף בנדל"ן בין שותפים:

פירוק שיתוף בין שותפים זרים נעשה לפי חוק המקרקעין, שקובע כי דרך המלך היא מכירה בשוק החופשי אך מעניק לבית המשפט שיקול דעת בנושא. לעומת זאת, חלוקת נכסי עיזבון, לרבות פירוק שיתוף בדירה, נעשית לפי חוק הירושה שבית המשפט מחויב להוראותיו הקובעות כי הנכס יימכר לרוכש שהציע את ההצעה הגבוהה ביותר ובתנאי שלא תפחת ממחיר השוק; ואם יש הוראות חלוקה בצוואה – היא תתבצע בהתאם לה.

במקרה הנוכחי, קבעה השופטת, המנוחה הביעה בצוואתה עמדה ברורה בנוגע לחלוקת הדירה, שהרי כתבה במפורש שאם אחד מיורשיה ירצה לרכוש אותה תהיה לו זכות קדימה לעשות זאת. השופטת הזכירה את עקרון העל בדיני הירושה המורה לקיים את דבר המת ורצונו, ופסקה כי יש לפעול בהתאם לרצון המנוחה שהדירה תגיע לאחד מילדיה.

השופטת הוסיפה כי הוראת האם בצוואתה מתיישבת עם הוראות חוק הירושה שממילא מחייבות להעניק זכות ראשונים ליורש שמציע את ההצעה הגבוהה ביותר לרכישת נכס העיזבון.

עו
עו"ד יעל זקס מנשרי | צילום: הראל מנשרי

בהתאם לכך, השופטת הורתה שפירוק השיתוף ייערך באמצעות התמחרות פנימית בין היורשות והדירה תימכר למי שהציעה את המחיר המרבי כל עוד לא יהיה נמוך משווי הדירה בהתאם לחוות דעת שמאית.  

ב"כ האחיות שביקשו מכירה בשוק החופשי (התובעת והנתבעת 2): עורך דין תמיר סבאן, עורך דין גיא אשכנזי  

ב"כ האחות שהתנגדה: חיים שאולי מדר, עורך דין ירושה

עו"ד יעל זקס מנשרי עוסק/ת ב- ירושות וצוואות
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל